Як барвами поліпшити якість життя

Здоров'я Тетяна Козирєва 03 Січня, 2018 2 121

Ілюстративне фото

Кольори, що нам до вподоби, значно поліпшують настрій

Хіба не добре жити у кольоровому світі? Задивлятися у блакить безхмарного неба, примружуватися від яскравих помаранчевих сонячних промінчиків, милуватися жовтогарячою, а потім білою (і пухнастою) кульбабою, усміхатися, побачивши гарне немовлятко у рожевій шапочці (точно дівчинка!)…

Так, кольори, що нам до вподоби, значно поліпшують настрій. І це із давніх-давен зауважили ескулапи і навіть винайшли новий метод лікування – кольоротерапію. Філософ і лікар Авіценна (роки життя 980 – 1037) навіть склав особливий атлас, де описав залежність між кольором, темпераментом і здоров’ям людини. Ба більше, призначав лікувальні ванни із забарвленою водою, радив чіпляти на вікна кольорові портьєри та дотримуватися певної кольорової гами в одязі.

Й сучасні лікарі вважають, що кольоротерапія – не шарлатанство, хоча, наголошують, миттєвих результатів вона не приносить, відтак застосовують цей метод радше як додатковий. Фізики давно довели, що світлом є набір електромагнітних хвиль (причому довжина хвилі визначає її колір), а медики пов’язують лікувальні властивості кольору саме з дією цих хвиль через наші очі і шкіру.
Кольори, як відомо, поділяють на активні й пасивні. Активні, до яких належать червоний, оранжевий і частково – жовтий, збуджують, заряджаючи організм енергією і прискорюючи процеси життєдіяльності. Пасивні або заспокоюють (світлі відтінки зеленого, рожевого, блакитного, частково білий), або нейтральні (зелений, синій), або спричинюють невпевненість і тугу (ліловий, фіолетовий), або відверто лякають і пригноблюють (темно-коричневий, чорний).

Отже:

Червоний. Сприяє активізації кровообігу, нормалізації обміну речовин, а також стимулює мозкову діяльність. Якщо вам усупереч бажанню треба братися за важкі, але невідкладні справи, спробуйте зорово уявити червоний колір. Використання червоного кольору ефективне при лікуванні грипу й інших вірусних інфекцій, а також гіпотонії й іпохондрії. Разом із тим, червоний колір може спричинити відчуття емоційної напруги, хвилювання, тривоги, артеріальну гіпертензію і тахікардію. Тому людям огрядним, а тим паче таким, що потерпають від гіпертонії, не слід зловживати червоним: їм більше годиться рожевий, який знижує збудливість і поліпшує настрій. (До слова: згадайте, як часто ми говоримо, що хтось «дивиться на світ крізь рожеві окуляри», не замислюючись про першопричину цього твердження!)

Оранжевий. Він менш активний, ніж червоний, але діє більш послідовно. Покращує кровообіг, травлення, живлення шкіри, сприяє регенерації нервової і м’язової тканин, стимулює діяльність статевих залоз, підсилює сексуальність, підвищує апетит, м’язову силу. Оранжевий ефективний при лікуванні захворювань бронхів і легенів, порушеннях у шлунково-кишковому тракті, нирках і сечовому міхурі. За протипоказами оранжевий близький до червоного. Небажано піддавати його дії збудливих і дратівливих людей. Якщо дотримуєтеся дієти, також будьте напоготові: оранжевий колір може сплутати вам усі карти!

Жовтий. Його називають кольором інтелекту і використовують для розумової стимуляції. Крім того, він стимулює роботу шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози, печінки, активізує вегетативну нервову систему. Взагалі в кольоротерапії жовтий називають санітаром, бо сприяє очищенню організму від токсинів і допомагає контролювати вагу. Жовтий підсилює антидепресивний ефект червоного і, що дуже важливо, перешкоджає посиленню тривоги. Послідовне застосування червоного і жовтого кольорів дає позитивний результат при лікуванні депресій. Але не перестарайтеся! Надлишок жовтого підсилює продукування жовчі, провокує збудження.

Зелений. Знімає спазм гладких м’язів судин і бронхів, заспокоює, знижує артеріальний тиск. Ефективний при гіпертонії, головних болях, стресах, неврастенічних синдромах, безсонні, втомі, бронхіальній астмі. При тривалому зоровому навантаженні (наприклад, роботі з комп’ютером) офтальмологи навіть рекомендують проводити через кожних 30–40 хвилин «зелену терапію»: достатньо просто подивитися на предмет зеленого кольору. (Пам’ятаєте маму-качку із «Гидкого каченяти» Андерсена? Це ж вона вчила своїх малюків на прогулянці: «Зелений колір корисний для очей…») Загалом, на думку лікарів, саме зелений колір добре стимулює всі відновні процеси, наприклад реабілітацію після переломів. Це більш універсальний колір, ніж червоний або жовтий, тому однаково позитивно впливає і на серце, і на нирки. Допомагає також створити атмосферу спокою, так потрібну вагітним. Якщо ж ви схильні до клаустрофобії, візьміть на замітку, що зелений зорово розширює простір. Ризикну дати ще одну пораду – особисто від себе: якщо у вас розв’язався мішок з неприємностями, саме цей колір заспокоїть. Звісно, ліпше, щоби тих прикрощів узагалі не було…
Блакитний. За допомогою дії блакитного в кольоротерапії знімають запалення і хворобливі відчуття при опіках. Відмічено, що читання на ніч при світлі лампи з блакитним абажуром допомагає уникнути безсоння. Того ж результату можна домогтися, якщо в інтер’єр вписати синьо-голубий килим (на підлозі або стіні). Ще цей колір сприятливо діє на щитоподібну залозу, голосові складки, бронхи, легені, травний тракт. Нормалізує артеріальний тиск, регулює роботу серця, знімає м’язову напругу, сприяє зниженню апетиту, відтак – схудненню, а при певному дозуванні (у поєднанні з червоним) надає тонізуючий ефект. Вважайте: передозування блакитного провокує відчуття страху.

Синій. Має заспокійливий, розслабляючий і снодійний ефекти. Але основна його функція – болетамувальна. Активно застосовується при лікуванні опіків, забоїв, запалень. Але гіпотоніки не повинні зловживати блакитним, позаяк від сприяє зниженню тиску. Фахівці з кольоротерапії особливо рекомендують синій колір при порушенні менструального циклу, а також під час клімаксу. Він допоможе і при гарячкових станах. У малих дозах синій використовується при лікуванні захворювань щитоподібної залози і нирок. Проте фахівці попереджають: «передозування» синього може зробити вас сумними.

Фіолетовий. Ніби сполучає дію двох кольорів – синього і червоного. Тонізує головний мозок, очі, підвищує м’язову силу, нормалізує роботу селезінки, паращитоподібних залоз, нервової системи. Застосовується при лікуванні психічних і нервових порушеннь, струсах головного мозку. Психотерапевти вважають, що фіолетовий підвищує працездатність і нормалізує сон, полегшує лікування застуд. Одначе тривале його застосування може спричинити тугу і навіть депресію.

Кольоротерапія вдома

Існують кілька методів, які можна застосовувати і в домашніх умовах. Один з них – зорова кольоростимуляция. Для цього жарівку потрібного кольору вставляють у звичайний світильник і при цьому не користуються іншими джерелами світла. Дія кольору може бути тривалою – навіть упродовж кількох годин, так що розслабтеся й отримуйте задоволення. Дуже важливо перед сеансом створити комфортну обстановку – вмикнути тиху музику, зручно всістися або прилягти.

Інший метод – достатньо простий у застосуванні. Уважно, але не напружуючи зору, дивитися на аркуш паперу потрібного кольору (розміром щонайменше 20х40 см) з відстані 1–1,5 метра впродовж 10–15 хвилин. Очі фіксують колір, передають сигнал у мозок, а вже з мозку – до органів.

І насамкінець. Якщо в якомусь із кольорів бачите позбавлення від усіх своїх недуг, не вдавайтеся до самолікування, спішно купуючи нові, «правильні» шпалери і предмети інтер’єру. Нетрадиційна медицина, не забувайте, – це все-таки МЕДИЦИНА. Й активно діяти тут можна лише після консультації з грамотним фахівцем. Хоча, звичайно, ніхто не забороняє вам радіти всім барвам веселки одночасно!

При виборі кольору не забувайте враховувати тон і настрій, що годиться і для вас, і для приміщення, яке прагнете вдосконалити. Пам’ятайте, що у кімнатах, які «дивляться» на південь, доречні холодні кольори, а в «північних» – теплі (вони створять ілюзію сонячного світла і тепла): золотисті, рожево-жовті і жовто-зелені.

Зазвичай в передпокої не вистачає денного світла. Тому для його стін використовуйте чисті яскраві кольори або окремо блакитний і жовтий. Для кухні годяться живі фарби: синя, зелена, жовта або оранжева (бо стимулюють апетит), для спальні – спокійні жовтий або синій, а також відтінки рожевого, кремового і сірого. У кабінеті спробуйте «робочі» відтінки – близькі до зеленого і синього. Для ванни і туалету згодяться, звичайно, світлі фарби: блакитний, бірюзовий, рожевий. І змішувати їх небажано.

Автор дякує за сприяння у підготовці матеріалу психотерапевту Борису Дацишину

Коментарі

Позначки: