Антикризовий штаб, робота АЕС та додаткове вугілля: як уникнути енергетичної кризи

Новини 18 Листопада, 2021 92

Ілюстрація: "Моя Вінничина"

Зима близько. В Україні вже починається опалювальний сезон, який може перерости в потужну енергетичну кризу. Мова не про короткотривалі відключення світла, тут йдеться про повномасштабні неконтрольовані виключення окремих складових об’єднаної енергетичної системи. Одна з причин полягає в тому, що в Україні критично малі запаси вугілля на складах електростанцій.

Про це інформує прес-служба Львівської обласної організації партії «УДАР Віталія Кличка», пише Четверта студія.

Станом 10 листопада 2021 року у ТЕС і ТЕЦ знаходиться 447,9 тис. тонн вугілля. Це на 310,4 тис. тонн нижче гарантованих запасів – технічно необхідного мінімуму згідно з Прогнозним енергетичним балансом.

Крім того, атомні електростанції працюють не на повну потужність. Ну й до цього варто додати, що Україна більше не купує антрацитове вугілля в Росії.

Станом на середину листопада 2021 року на складах ТЕС і ТЕЦ знаходиться 447,9 тис. тонн вугілля. Це на 310,4 тис. тонн нижче гарантованих запасів – технічно необхідного мінімуму згідно з Прогнозним енергетичним балансом та на 2 млн тонн нижче планованих запасів, затверджених Міненерго.

За добу запас вугілля на складах ТЕС і ТЕЦ зменшився на 13,8 тис тонн. На 15 ТЕС експлуатуються 26 з загальної кількості 88 енергоблоків сумарною потужністю близько 4,1 тис. МВт. 62 енергоблока на українських ТЕС не працюють. 25 з них – через відсутність палива.

По-друге, Російська Федерація зупинила експорт енергетичного вугілля в Україну з 1 листопада. Йдеться про вугілля марки А (антрацит) і Т (худий). Таке вугілля завозила компанія ДТЕК (Луганська ТЕС, Криворізька ТЕС), «Донбасенерго» (Слов’янська ТЕС) та «Технова» (Дарницька ТЕЦ, Сумська ТЕЦ, Чернігівська ТЕЦ). За інформацією учасників ринку, заборона не поширюється на коксівне вугілля, а стосується тільки вугілля, яке використовується для потреб енергетики. Як відомо, близько 60% кам’яного вугілля і антрациту Україна імпортує.

Крім того, Російська Федерація обмежила на листопад поставки скрапленого газу в Україну до рівня 30% від задекларованих експортерами обсягів.

Тому сьогодні Україна має всіма наявними інструментами посилювати свою енергетичну незалежність. Зокрема, у сфері атомної енергетики. Про це говорить керівник виконкому Львівської обласної організації політичної партії «УДАР» Іван Горон:

«Міцним фундаментом нашої незалежності має стати атомна енергетика. Нині багато говорять, що треба розвивати зелену, себто – сонячну енергетику. Так, вона може стати хорошим джерелом додаткових ресурсів, але повністю сонячною енергетикою країну не обігрієш. Є такий вислів: “взимку сонце світить, але не гріє”. До цього вислову варто додати ще один момент: взимку сонце світить до 16-17 години. І цього буде замало, щоби отримати достатню кількість енергії. Тому дуже важливим на сьогодні є розвиток атомної енергетики. Сьогодні ми маємо 4 АЕС. Там сумарно є 15 енергоблоків. З них працює – 11, а 4 – на ремонті. Але цей ремонт потрібно було робити раніше. Тому зараз потрібно розробити оновлений графік роботи АЕС з метою забезпечити максимальну потужність атомної генерації, а всі не критичні ремонти перенести на весну 2022 року», – вважає Іван Горон.

З невідкладних заходів, потрібно також домовитися про постачання додаткових 2 млн тонн імпортного вугілля. По одному мільйону для «Центренерго» та ДПЕК. Можливі постачальники – Польща, США, ПАР, Колумбія.

Загалом же видобуток власного газу має стати пріоритетом державної політики в енергетичній галузі на найближчі 10 років. До співпраці мають бути залучені іноземні компанії, які володіють передовими технологіями видобутку, зокрема сланцевого газу, а також газу глибокого залягання.

Тож комплексне поєднання атомної енергетики, видобування власного природного газу та часткове використання зеленої енергетики дасть Україні цілковиту енергетичну незалежність.

Коментарі

Позначки: , ,