Про гендерні нюанси і харчові переваги в проблемі жовчнокам’яної і сечокам’яної хвороб
У мудро влаштованому організмі людини, трапляється, не все так добре й оптимально, як задумано Творцем і, головне, як хотілося б нам самим. По приклади й далеко ходити не треба: згадаймо бодай про камінці у жовчному міхурі та нирках, що багатьом отруюють життя. Ще й як отруюють!
Якщо «страйкує» жовчний
За статистикою, від каменів в жовчному міхурі та його протоках потерпає кожен сьомий житель планети. Цікаво, що у цієї проблеми немає вікових меж, натомість є гендерні нюанси і харчові переваги. Зокрема, у жінок ця хвороба трапляється частіше – через певні гормональні процеси. Також фахівці стверджують, що жовчнокам’яна хвороба – радше, виняток для вегетаріанців, зате з дуже великим відсотком частка тих, хто надає перевагу білковій їжі з великою кількістю холестерину.
Лікарі говорять й про інші важливі нюанси.
- Успішно протистоять хворобі жінки, що споживають багато горіхів, бобових та апельсинів.
- Утворенню камінців заважають, перш за все, рослинні білки, які знижують концентрацію холестерину в жовчі.
- Людям, які мають камінці, бажано відмовитися від кави.
- Утворенню камінців сприяють голодування, великі перерви між прийомами їжі та відмова від сніданку. Адже якщо сидимо “на голодній пайці”, травна система не продукує у достатній кількості жовчних кислот, щоби розчиняти холестерин. Крім того, жир стимулює скорочення жовчного міхура, щоби випустити жовч, що накопичилася, бодай раз на день. Ось чому низькокалорійна, з низьким умістом жиру дієта в половині випадків загрожує утворенням камінців. Небезпеки можна уникнути, якщо до кожної їжі додавати по 5 – 10 грамів жиру (наприклад, по 2 чайні ложки оливкової олії).
- З іншого боку, навіть невелике перевищення нормальної маси тіла загрожує утворенням камінців. Особливо це стосується жінок середнього віку. Пишних форм пані у 6 разів частіше страждають від жовчних каменів. Доведено: кожні зайві 10 кг подвоюють ризик.
- Алкоголь у невеликій кількості стримує утворення камінців – півсклянки вина або пива (на день!) знижують загрозу приблизно на 40 відсотків. Але підвищена доза спиртного, а тим паче – міцного захисного ефекту не підсилить!
Незайва інформація
Їжте 3 – 4 рази на день.
Добовий об’єм їжі не повинен перевищувати 3 кг.
Стежте, щоби в раціоні було багато продуктів, які містять вітаміни групи В, а також вітаміни А і С.
Упродовж дня бажано випивати не менше 2 л води.
Продукти треба варити або запікати в духовці, а не смажити.
No pasaran: яєчний жовток, мізки, печінка, жирні сорти м’яса і риби, сало, вершкове масло, борошняні і круп’яні продукти, а також взагалі все жирне.
Ласкаво просимо: пшеничні висівки, геркулес, гречка, овочі і фрукти, відварні м’ясо і риба, вимочений нежирний оселедець, салати з морепродуктів, спеції (зелень петрушки і кропу, червоний мелений перець, лавровий лист, кориця, гвоздика, ваніль), зелений чай, відвар шипшини.
Якщо хиблять нирки
Узагалі сечокам’яна хвороба – захворювання, пов’язане з утворенням камінців не тільки у нирках, а й в інших органах сечовидільної системи. Від цієї недуги, трапляється, потерпають навіть немовлята.
Основна причина напасті – порушення обміну речовин, особливо водно-сольового| і хімічного складу крові. Проте не треба скидати з терезів спадковості, хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту (гастрит, коліт, виразкова хвороба) та органів сечостатевої системи (пієлонефрит, простатит, аденома передміхурової залози, цистит та ін.), остеомієліту, остеопорозу, інших захворювань кісток або травм, тривалого зневоднення організму, нестачу вітамінів, особливо групи D, постійного зловживання гострим, кислим, солоним. Дуже важливий чинник якісної питної води.
Як допомогти ниркам?
Дієта при сечокам’яній хворобі має залежати від різновиду камінців, а діляться вони на лужні (фосфати і карбонати) та кислі (урати й оксалати).
При фосфатних каменях рекомендується обмежити в раціоні овочі і фрукти, виключити молочні продукти і збільшити споживання м’яса, риби, борошняних продуктів та олії. Питний режим треба обмежити.
При карбонатних каменях обмежують багаті на кальцій продукти (молоко, сири, йогурти, сир). Перевага – вівсянці, борошняним стравам, відварним м’ясу і рибі, яйцям, олії.
При уратних каменях треба зменшити споживання продуктів, які сприяють утворенню в організмі сечової кислоти (печінка, нирки, м’ясні бульйони), а також м’ясо, рибу, рослинні жири. Часто таким хворим рекомендують пити свіжовичавлений лимонний сік. Але! При сечокам’яній хворобі не рекомендують сік грейпфрута. Ще треба обмежувати споживання продуктів, що містять пурини, – говоримо про оселедець, сардини, шоколад, какао і чай. Взагалі варто зменшити білкову частину раціону (не більше 1 гр білка на 1 кг ваги на добу) і стежити, щоби їжа містила велику кількість вітамінів, особливо – А.
При оксалатних каменях не варто захоплюватися продуктами, багатими на щавлеву кислоту (шпинат, щавель, картопля, салат, апельсини і молоко). Часто таким хворим рекомендують приймати по 2 гр карбонату магнію щодня. Перешкоджають накопиченню і підсилюють виведення щавлевої кислоти також яблука і груші (їсти зі шкіркою!). Зарадить і свіжий кизил і компот із нього (1 кг кизила, 800 гр цукру, 500 мл води: кип’ятити 45 хвилин, пити по 400 мл| на день).
Крім того, дуже важливо збільшити рухову активність, не переохолоджуватися і завжди тримати в теплі поперек. Звісно ж, і ноги, бо звідти – чи не всі застуди.
Одна бабця сказала…
Народна медицина напрацювала чимало рецептів, які можуть зарадити в початковій стадії і жовчнокам’яної, і сечокам’яної хвороб. Проте раз і назавжди затямте: хвороби надто серйозні, аби вдаватися до народних методик без консультації лікаря.
Від каменів у жовчному міхурі
Влийте сік чорної редьки в таку ж кількість меду, добре розмішайте, помістіть в закритий посуд і тримайте 6 тижнів в темному місці. Приймайте по 1 ст. ложці 3 рази на день перед їжею 2 – 3 тижні.
Свіжі плоди шипшини поріжте, очистіть від зерняток і покладіть на дно банки шаром 1,5 – 2 см. Засипте цукром. Далі – шар шипшини і знову цукор. Аж поки не заповните банку. Закрийте кришкою, поставте в темне, сухе місце на місяць. Потім перемішайте і приймайте по 1 ст. ложці на півсклянки води раз на день для профілактики і двічі на день – для лікування.
Від каменів у нирках
Змішайте по склянці меду, горілки, соку редьки і червоного буряка. Витримайте 2 – 3 години, поставте в темне місце на 3 – 4 дні. Приймайте по 1 ст. ложці за 30 хв до їжі.
Залийте 3 ст. ложки листя смородини 2 склянками окропу, дайте настоятися 15 – 20 хв, процідіть, додайте 2 ст. ложки свіжої або висушеної смородини. Через 15 – 20 хв можна пити. Норма – 0,5 склянки на на день.
Автор дякує за сприяння у підготовці матеріалу професорові Львівського медичного університету, доктору медичних наук Віктору Андрющенку.
Коментарі
Позначки: поради