Журналіст спростував крадіжку книги зі Львова, яку подарували Папі Римському

Новини 30 Жовтня, 2022 71

Журналіст спростував крадіжку книги зі Львова, яку подарували Папі Римському

Подарована Папі книга Канта законно потрапила зі Львова до Франції

Книга Іммануїла Канта 1796 року, яку президент Франції Еммануель Макрон подарував під час візиту до Італії Папі Римському Франциску, законно потрапила зі Львова до Познані, а потім до Франції понад 100 років тому. Про це з посиланням на французькі ЗМІ пише Читомо.

Так, французький журналіст Арно Беда з’ясував, що екземпляр, подарований Макроном Франціску, придбаний за 2500 євро у солідній паризькій книгарні «Hatchuel», яка спеціалізується на рідкісних та антикварних виданнях; а записи каталогів вказують на те, що львівський примірник книги Канта потрапив у Францію щонайпізніше 120 років тому, про що свідчить відмітка паризького книготорговця Люсьєна Бодена, який торгував на набережній де-Гранд-Огюстен близько 1900 року.

Цю версію підтвердила і директорка Центрального державного історичного архіву Львова Олеся Стефаник: у львівському архіві виявили два записи про рух книги Канта «784 Kant: Projet de paix perpetuelle, Konigsberg, 1796 – 50 Pf», вона під №9 числиться у переліках книг, вибраних для Юзефа Йоловича з Познані від 26 травня та 20 вересня 1890 року.

Рух книг читальні фіксувався у «Dzienniku czynności zarządu Biblioteki Czytelni Akademickiej we Lwowie» (в архіві є річник за 1890 p.), там публікували списки вибраних для обміну («opis nieużytków na wymianę») та надісланих контрагентам читальні книг із зазначенням відповідних грошових сум. Серед постійних кореспондентів бібліотеки числяться товариства, типографії, редакції і власники книгарень у багатьох містах, зокрема у Кракові, Варшаві, Познані, Марселі, Гановері, Парижі.

Нагадаємо, президент Франції Еммануель Макрон під час відвідин до Італії подарував Папі Римському Франциску перше французьке видання книги «Вічний мир» Іммануїла Канта 1796 року. Печатка польською мовою, яка показує приналежність книги до Академічної читальні польських студентів у Львові, викликала сумніви щодо шляху потрапляння книги до Франції.

Коментарі

Позначки: ,