Як працюють електронні сервіси для пацієнта у Львові

Новини 28 Липня, 2021 159

У Червоноградській міській лікарні провели реконструкцію приймального відділення

На Львівщині вже 64 медичних заклади почали користуватись новим функціоналом електронної системи охорони здоров’я

У Львівській області лікарі і пацієнти активно користуються електронними сервісами. Направлення до лікаря, отримання необхідних ліків, реєстрація новонародженої дитини чи оформлення лікарняних – це все не потребує відвідування десятків кабінетів, а може зробити один лікар через електронну систему охорони здоров’я.

Про це повідомила Національна служба здоров’я України, пише Четверта студія.

«Електронні послуги —  невід’ємна частина трансформації української медичної системи. Всі лікарні, які мають договір з НСЗУ, підключені до електронної системи охорони здоров’я. І всі пацієнти, які уклали декларації, можуть користуватися її перевагами. На Львівщині один із найвищих відсотків укладення декларацій з лікарями первинки в Україні – 87,6%. Це число постійно зростає: лише початку року понад 15 тисяч мешканців області уклали декларації з лікарем. Це означає, що вони тепер мають можливість безкоштовно отримати ліки за програмою «Доступні ліки», записатися до лікаря і не стояти в чергах, отримати лікарняний без довгих черг. Це зменшує навантаження на лікарів, оскільки їм не потрібно після заповнювати паперові документи», — Мар’яна Возниця, директорка Західного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України.

Які електронні послуги для пацієнтів та лікарів доступні та як ними користуються – в релізі Національної служби здоров’я України. 

Ковідний сертифікат

“Ковідний сертифікат”  — інструмент, який готується до запуску. Наразі всі, хто раніше виявив бажання може взяти участь у бета-тестуванні формування сертифікату в мобільному застосунку “Дія”. Період бета-тестування вже завершується та зовсім скоро всі користувачі застосунку зможуть сформувати “ковідний” сертифікат для себе.

Сертифікат можна буде отримати  і у лікаря, з яким підписана декларація. Формування ковідного сертифікату відбувається на основі даних, які внесені лікарем для пацієнта в електронній медичній картці.

Ковідний сертифікат  може бути сформований у разі наявності інформації про те, що людина:

  • або отримала необхідну кількість доз вакцини від коронавірусу,
  • або має клінічні показання через те що  перехворіла на COVID-19,
  • або ж має негативний результат ПЛР-тесту.

Ковідний сертифікат буде використовуватися як в середині країни (наприклад для відвідування масових заходів), так і для закордонних подорожей. Втім для цього необхідно дочекатися взаємовизнання сертифікатів між Україною та іншими країнами, Уряд наразі активно над цим працює. Слідкуйте за новинами.

Електронні висновки про непрацездатність

Електронні медичні висновки про тимчасову непрацездатність – це новий сервіс, який зараз працює в тестовому режимі з 4 червня. Повністю він запуститься з 1 вересня. Пацієнтам більше не доведеться нести на роботу паперовий листок непрацездатності, щоб зафіксувати факт тимчасової непрацездатності. А роботодавці бачитимуть необхідну інформацію в особистому електронному кабінеті на порталі Електронних послуг Пенсійного фонду України. Для лікаря це зменшить кількість паперової роботи.

На Львівщині вже 64 медичних заклади почали користуватись новим функціоналом електронної системи охорони здоров’я і формувати електронні медичні висновки про непрацездатність. Загалом у Львівській області  лікарі створили 948 електронних медичних висновки про тимчасову непрацездатність. Медичний висновок про тимчасову непрацездатність – це перший і найголовніший електронний документ, з якого і починається процес формування електронного лікарняного.

Найактивніше е-лікарняними користуються лікарі Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру у м. Старий Самбір, де сформували 152 медичні висновки про тимчасову непрацездатність і Новороздільська міська лікарня, де сформували 89 записів.

Найчастіше за лікарняними на Львівщині зверталися жінки — 56%. Понад половину всіх висновків (461) отримали пацієнти віком 40-64 роки, на другому місці зі звернень за електронними лікарняними — пацієнти віком 18-39 років (372  особи).

Електронні направлення

З минулого року запрацювали електронні направлення. Електронне направлення дозволило пацієнту обирати спеціалізований медзаклад, в якому отримати послуги за Програмою медичних гарантій. З електронним направленням пацієнт може звернутися до лікаря, незалежно від свого місця проживання чи реєстрації або району чи міста, де працює лікар, який виписав це направлення. Всього у Львівській області контракт із НСЗУ мають 146 спеціалізованих закладів та 129 закладів первинки.

Для 1 млн пацієнтів Львівської області лікарі створили понад 4,1 млн електронних направлень. З них понад 2,4 млн погашені —  тобто пацієнт звернувся за медичною допомогою з направленням.  Найбільша кількість електронних направлень виконана лікарями Другої міської поліклініки Львова — понад 300 тис.

Електронний медичний висновок про народження

Час українців також заощаджує такий сервіс як електронний медичний висновок про народження.   З початку року на Львівщині 122 лікарі —  педіатри, акушери-гінекологи та неонатологи — створили понад 8000 електронних медвисновки про народження дитини

Це електронний документ, який містить перелік відомостей про малюка та є підтвердженням його народження. Він дає змогу батькам користуватись зручним сервісом єМалятко і лише за однією заявою отримати від різних державних установ до десятка послуг. Медичний висновок про народження формує лікар у пологовому будинку.

Електронний рецепт на “Доступні ліки”. 

За програмою “Доступні ліки”  пацієнти можуть отримувати необхідні препарати в будь-якій аптеці, незалежно від розташування, яка бере участь у програмі. Ліки можна отримати через електронний рецепт, який формує лікар.

На Львівщині з початку року лікарі створили 478 тисяч електронних рецептів. Із них 408 тисяч – погашені. Тобто пацієнти скористалися електронними рецептами і отримали ліки безкоштовно або з незначною доплатою за програмою “Доступні ліки”.

Загалом у Львівській області договір з НСЗУ має 756 аптек, з них 69 розташовані у сільській місцевості. “Доступні ліки” на Львівщині отримують понад 200 тис. пацієнтів.

Нині у програму “Доступні ліки” входять препарати  проти серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу безкоштовно або з незначною доплатою.  А з 1 жовтня 2021 року Національна служба здоров’я України запускає електронні рецепти на препарати для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії, а також інсуліни та препарати проти нецукрового діабету.

Коментарі

Позначки: ,