У Чорнобильській зоні зафіксували аномально великі стрибки радіаційного забруднення

Новини 26 Листопада, 2020 6 567

Ілюстрація: Save Dnipro

«Загадковості ситуації додає ще і той факт, що радіаційний фон стрибав у сотні, а то і тисячі разів на майже всіх вимірювальних постах у зоні відчуження», – екологічні активісти

Біля Чорнобилю зафіксовано величезні стрибки радіаційного забруднення.

Як пише «Четверта студія», про це повідомляється на сторінці екологічної групи Save Dnipro з посиланням на дані сервісу,  Saveecobot, який  агрегує інформацію не тільки про якість повітря, але й дані про радіаційний фон на території України.

«Маємо вийти зі свого онлайн-карантину, аби написати цю новину. Днями нашу увагу привернули дуже суттєві коливання рівня радіаційного забруднення в межах зони відчуження та поза нею. Ми почали розбиратися та зрозуміли, що ситуація може бути небезпечною.

17 та 18 листопада на станції моніторингу біля нового сховища відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2 різко підскочили показники радіаційного забруднення. Так, показники 17 листопада о 18:08 сягнули неймовірних 124 000 нЗв/годину, тоді як стандартними навіть для цієї забрудненої місцевості є 210 нЗв/годину, що майже у 600 разів менше, а 18 листопада об 11:45 на сусідній станції “Відвідний канал” – 62 400 нЗв/годину, тобто майже у 300 разів вище звичайного значення.

Важливо зазначити, що саме 18 листопада відбулася історична подія для України та світу. До нового сховища СВЯП-2 вперше було перевантажене відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) з Чорнобильської АЕС (ЧАЕС) для тривалого зберігання (до 100 років). http://dazv.gov.ua/…/pershij-penal-z-vidpratsovanim…», – зазначається у повідомленні.

Як наголошують активісти, «першим, що спало нам на думку – підвищення спричинено саме цим перевантаженням палива, але за твердженнями фахівців, з якими ми встигли проконсультуватися, таке забруднення від переміщення відпрацьованого ядерного палива неможливе. Мовляв, те паливо, що офіційно готують на захоронення ретельно закупорюють в контейнерах, які мають захищати від радіації. Тож питання ЧОМУ у день та у переддень завантаження ВЯП відбувалися такі надзвичайно високі стрибки радіації залишається відкритим. Або експерти помиляються».

Також акцентується на тому, що «загадковості ситуації додає ще і той факт, що радіаційний фон стрибав у сотні, а то і тисячі разів на майже всіх вимірювальних постах у зоні відчуження. Так, пост моніторингу в колишньому селі Стечанка 17 листопада о 10:55 зафіксував показник у 117 000 нЗв/годину! І таких перевищень в зоні того дня зафіксовано аж цілих три.

Але і це ще не все. Такі величезні перевищення ми бачили не тільки у зоні відчуження, а і за її межами.

Так, наприклад, в селі Горностайпіль, Вишгородського району, Київської області, (населення 1100 людей) 17 листопада об 11:00 радіаційне забруднення сягнуло надзвичайних 87 620 нЗв/годину!

Для розуміння: звичайний для нашої місцевості радіаційний фон – 70-100 нЗв/годину. Тобто цього дня показник у Горностайполі перевищив звичне для нас значення у 876 разів!

Та чи завершилися ці стрибки радіації після 18? НІ, 18 листопада все тільки почалося. Наступні дні стають не менш “гарячими” для зони та її околиць.

Наприклад, 19 листопада на станціях моніторингу Залісся, Запілля і Черевач, які розташовані недалеко від Чорнобиля фіксувалися перевищення до 3.5 тисяч нЗв/годину. Цікаво, що вони знаходяться біля доріг, а перевищення фіксувалися почергово (з різницею приблизно у годину), ніби щось транспортувалося до зони та підвищувало радіаційний фон у цих місцях. Однак, фахівці у сфері радіаційної безпеки, з якими ми консультуватися з цього приводу, більше припускають думку, що із зони щось вивозили. Наприклад – радіаційно небезпечний метал або деревину.

І сьогодні радіаційне забруднення не припинилось, і фіксується на інших станціях моніторингу. І їх так багато, що ми навіть думали, що це збій моніторингового обладнання, але ж не одночасно на всіх станціях та ще й у період робіт із ядерними відходами. Тож краще перевірити.

Якщо цифри здаються вам фантастичними (а нам вони здалися саме такими), то запрошуємо переконатися самим, та в режимі реального часу переглянути показники на нашій мапі, обравши шар “радіація”. https://www.saveecobot.com/maps…

В будь-якому разі, ми висуваємо лишень припущення, тоді як факти говорять самі за себе – згідно з даними державних постів моніторингу в зоні відчуження просто зараз відбуваються процеси, які, скоріш за все, вкрай негативно впливають на довкілля та людей, які знаходяться в зоні впливу!», – зазначається у повідомленні.

Активісти заявили, що «тому звертаємось із вимогою невідкладно звернути на ці процеси увагу Офіс Президента України, Прем’єр-Міністра Дениса Шмигаля, Кабінет Міністрів України, Раду національної безпеки і оборони України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, МВС України, Державне агентство України з управління зоною відчуження, Державну інспекція ядерного регулювання України, провести розслідування причин та наслідків, визначити винних та притягнути їх до відповідальності згідно з українським законодавством. А головне – забезпечити радіаційну безпеку, як для мешканців прилеглих територій, так і для працівників Чорнобильської зони».

☢️ Біля Чорнобилю зафіксовано величезні стрибки радіаційного забруднення.

Маємо вийти зі свого онлайн-карантину, аби…

Опубликовано Save Dnipro Среда, 25 ноября 2020 г.

 

Державне агентство України з управління зоною відчуження прокоментувало ситуацію. В установі запевнили, що радіаційний фон на території зони відчуження знаходиться в межах допустимих рівнів.

Як стверджують в Агентстві, Нині в зоні відчуження відбувається метрологічна повірка датчиків.

«Починаючи з 17.11.2020 фахівцями ДП КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ для датчиків виміру ПЕД «Gamma TRACER» у ближній зоні, включаючи проммайданчик ДСП «ЧАЕС», а саме: ВОС-3, ВРП-750, КОПАЧИ, НАФТОБАЗА, ПОЖЕЖНЕ ДЕПО, ВІДВІДНИЙ КАНАЛ, СВЯП-2 та ЧОРНОБИЛЬ-2, була проведена метрологічна повірка.

Відповідно до методики метрологічної повірки зазначені датчики опромінювалися стандартним джерелом високої потужності. Проведення цих робіт призвело до підвищення ПЕД на 1,5-2 години. Починаючи з 19.11.2020 датчики виміру ПЕД «Gamma TRACER» працюють у звичайному режимі», – повідомили в Агентстві.

Активістів не задовольнило пояснення посадовців. Зокрема, вони вказують на  те, що стрибки радіаційного фону продовжуються й після 19 листопада.

ОНОВЛЕНО.

‼️☢️Радіаційний фон на території зони відчуження знаходиться в межах допустимих рівнів.

Нині в зоні…

Опубликовано Державне агентство України з управління зоною відчуження Среда, 25 ноября 2020 г.

 

 

Коментарі

Позначки: , , , , , ,