«Сміттєву позику» від ЄБРР львів’яни віддаватимуть 13 років

Новини 04 Травня, 2018 167

Сміттєпереробний комплекс, який Львівська міська рада планує збудувати у Львові за кошти ЄБРР, не буде прибутковим. При цьому місто повинно буде віддати всі позичені кошти, сплатити відсотки за кредит та забезпечити покриття коефіцієнту боргу. Позику потрібно буде віддавати щопівроку рівними частинами впродовж 13 років, починаючи з 2021 року.

Про це сьогодні, 4 травня, під час засідання на тему: “Дорожня карта Львівської міської ради і євробанків з фінансування спорудження у Львові сміттєпереробного комплексу”, яке відбулося у Львівському прес-клубі, повідомив директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря, пише Львівський прес-клуб.

Нагадаємо, що ЛМР має намір отримати 35 млн євро від Європейського банку реконструкції та розвитку (з них 10 млн  євро – безповоротна грантова допомога). Донедавна, Львів претендував ще на 75 млн євро позики від Європейського інвестиційного банку. Проте, після того як було ретельно підраховано куди і для чого будуть витрачати ці кошти, виявилося, що такої великої суми місто не потребує, неодноразово запевнював Вадим Ноздря. У його п’ятницькій презентації показано лише 46 млн євро сподіваної позики для ЛМР від ЄІБ. Хоча у Мінрегіонбуді України, який курує інвестпроекти ЄІБ для України, досі офіційно на сайті міністерства зазначена сума 75 млн євро.

Доктор економічних наук, професор, проректор з навчально-виховної роботи та міжнародного співробітництва Університету банківської справи Олексій Другов, проаналізувавши умови позики від ЄБРР, вважає, що ці вони, з погляду кредиту, є вигідними.

– 20 млн євро плюс 6 відсотків річних. І ще 5 млн євро плюс 0,75 відсотка річних. Жоден банк в Україні би не надав кредиту на таких вигідних умовах. Але все одно – це кредит і його треба буде віддавати. Щороку це складатиме приблизно один мільйон євро. Їх треба буде десь знаходити. Крім того, позика – в євро. І ніхто зараз не може спрогнозувати – який курс євро буде через 10 років. Ми не можемо спрогнозувати – який курс євро буде до кінця цього року. Оскільки доходи бюджету фіксуються у гривнях, то може статися так, що віддавати доведеться більше, ніж ми зараз собі плануємо. Крім того, ось ці 6 відсотків річних – це не стала величина, вона може змінюватися від кредитного рейтингу України. Зараз кредитний рейтинг країни без мінуса. Якщо він знизиться, то є ризик, що ця ставка збільшиться. Але і це ми не можемо спрогнозувати, – сказав Олексій Другов і зауважив, що коли аналізував доступні йому матеріали щодо майбутньої позики, то не побачив інформації щодо надходжень від роботи сміттєпереробного заводу.

Наразі Вадим Ноздря розказує лише про те, куди й на що місто витратить кошти. Так, за його словами, 16,25 млн євро від ЄБРР та 5 млн від CTF підуть на побудову доріг, інфраструктури та інженерних мереж майбутнього заводу; а також на створення зони попереднього сортування. Ці роботи мають бути виконані до грудня 2021 року. Ще 13,5 млн євро будуть використані для побудови автоматизованої частини ліній сортування та виготовлення RDF-палива. Ці роботи мають бути завершені у червні 2023 року. Але на той час місто вже повинно буде повертати кредитні кошти ЄБРР.

А ось позику від ЄІБ Львівська міська рада напряму не отримає.

– Ми їх отримаємо через субкредитну угоду з Мінрегіонбудом. Очікувана дата отримання грошей – закінчення 2019 року, – каже Вадим Ноздря.

Всього ж, за його словами, місто позичить у ЄІБ 46 млн євро, щоби законсервувати полігон ТПВ у Грибовичах і створити новий полігон для сміття.

Відповідь на питання, хто і як буде віддавати кредит від ЄБРР, можна знайти у документах Львівської міської ради. 13 квітня 2018 року міськвиконком Львова, а 19 квітня Львівська міська рада надали всі повноваження львівському комунальному підприємству «Зелений місто» отримати кредит від Європейського банку реконструкції та розвитку для реалізації проекту поводження з твердими побутовими відходами у Львові. Там же зазначено, що погашення кредиту та відсотків має здійснюватися за рахунок ЛКП «Зелене місто». Але у фінансових звітах, яке показує підприємство на сайті ЛМР, – поки що збитковість.

– Якщо читати ухвалу, то там написано, що Львівська міська рада виступає гарантом, – зауважила радник міського голови Львова, голова постійної депутатської комісії з питань фінансів і бюджетів ЛМР Вікторія Довжик. – Це не перший такий досвід, і ми добре порахували ризики. І перший період, поки ЛКП «Зелене місто» не матиме таких прибутків, щоби гасити кредити, Львівська міська рада гаситиме його за рахунок міського бюджету.

Вадим Ноздря вважає, що неприбутковість ЛКП “Зелене місто” – це тимчасове явище, оскільки підприємство ще не розпочало операційну діяльність і має намір заробляти у майбутньому статусі єдиного оператора послуг з поводження з твердими побутовими відходами у Львові. Щоправда, згідно з квітневим рішенням ЛМР для цього ще треба буде перемогти у конкурсі, навіть формальному.

– У Львові ми очікуємо, що тариф на перероблення відходів складе не вище, ніж 1000 гривень за тонну. Цей тариф – і є дотація. Але ми не будемо його перекладати на тариф, який сплачує населення. Він перекладається поступово, протягом восьми років. Тому підтримка міського бюджету у виплаті тіла кредиту є вирішальною , – здається, так директор ЛКП “Зелене місто” Вадим Ноздря заувальовано попереджає про зростання тарифів на ТПВ для населення.

Голова постійної депутатської комісії з фінансів та планування бюджету ЛМР 6 скликання (2010-2015 р.р.) Яромир Самагальський нагадав, що Львів  є перманентним боржником європейських банків. І жоден з тих проектів, на які бралися кредити, ше не завершений.

Довідка

ГО «Львівський прес-клуб» реалізує проект з медіаконтролю за витратою коштів на будівництво сміттєпереробного заводу у Львові та рекультивацію сміттєзвалища в Грибовичах. Проект підтримує Фонд розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

Коментарі

Позначки: , , , , ,