Рада урівняла електронні сигарети зі звичайними

Новини 16 Грудня, 2021 64

Колаж Ольги Стефанішиної

Що це змінює для українців

Верховна Рада на своєму засіданні 16 грудня в цілому ухвалила антитютюновий законопроєкт №4358. Він, зокрема, має врегулювати пристрої для куріння, урівнявши їх зі звичайними сигаретами.

Про це повідомила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанишина, пише Четверта студія з посиланням на Громадське.

«За» проголосували 317 депутатів. Законопроєкт прирівнює пристрої для нагрівання тютюну та електронні сигарети до звичайних. Відтепер їх не можна буде курити в громадських приміщеннях.

Також законопроєкт забороняє продавати електронні пристрої для куріння людям до 21 року, рекламувати, спонсорувати чи стимулювати їх продаж.

Крім того, попередження про наслідки куріння тепер має бути комбінованим, тобто містити картинку й текст, і займати 65% від розміру пачки, а не 50%, як було раніше. Також 30% пачки тепер займатиме попередження на пакуваннях електронних сигарет і рідин для них.

Законопроєкт також забороняє продаж ароматизованих смакових (фруктові, цукерки, ментол та ін.) тютюнових виробів та електронних сигарет, рідин і заправних контейнерів.

У пояснювальній записці йдеться, що такі вироби приваблюють дітей та молодь до початку куріння, створюючи хибне враження про наслідки вживання тютюнових виробів.

Як уточнили в Міністерстві охорони здоров’я, закон набирає чинності через 18 місяців від дня його опублікування.

Українці — за?

За даними соціологічного опитування Київського міжнародного інституту соціології за 2019 рік, понад 90% українців погоджуються, що треба заборонити продаж електронних сигарет неповнолітнім та розширити перелік громадських місць, вільних від куріння.

Згідно з Цілями сталого розвитку ООН, Україна зобов’язалася скоротити поширеність куріння до 15% у 2025 році. Згідно зі звітом Державної служби статистики, станом на 2020 рік цей показник становив 16,5%.

А як зараз закон визначає е-сигарети?

Ніяк, в Україні взагалі не врегульовані пристрої для куріння: електронні сигарети та пристрої для нагрівання тютюну, як-от IQOS та glo.

Електронні сигарети в податковому законодавстві — окрема категорія. Це всі види вейпів, унаслідок споживання яких утворюється не дим, а пара. Вони бувають як одноразові, так і багаторазові.

Водночас раніше законодавці ухвалили, щоб із 1 січня 2021 року електронні сигарети, рідини для них із нікотином та без нього, а також пристрої для забезпечення куріння тютюнових виробів не можна було продавати неповнолітнім. Порушникам загрожують штрафи.

Коментарі

Позначки: