Окупанти в Криму нищать “Ханський палац”

Новини 05 листопадаа, 2017 86

Фонтан сліз у Бахчисараї

Під загрозою мечеть Біюк Хан Джамі, Фонтан сліз та Катеринівська миля

Міністерство культури України висловлює рішучий протест діям окупаційної влади Криму із здійснення незаконних робіт на території Бахчисарайського заповідника, – повідомляє прес-служба мінкульту.

“Мінкультури вкрай обурене проведенням масштабних незаконних робіт на пам’ятці національного значення «Ханський палац» (охоронний № 285), який відноситься до Історичного середовища столиці кримських ханів в місті Бахчисарай і внесений до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 2013 році”, – наголошується в повідомленні.

Зазначається, що під час знімання всієї черепиці та старовинних дубових балок з Великої Ханської мечеті (Біюк Хан Джамі) було пошкоджено розписи 18-го століття. Окрім того, на фасаді будівлі пішли тріщини та обвалилася штукатурка через застосування для миття техніки, що використовує для очищення струмінь води під великим тиском. Цією ж технікою користувалися й для миття Фонтану сліз (Олександрівського фонтану) та Катеринівської милі, через що зазначені пам’ятки також були пошкоджені, підкреслили в Мінкульті.

Роботи проводяться працівниками, які не мають досвіду у сфері реставрації, додали у відомстві.

Крім того, за даними Мінкультури, навколо частини Головного корпусу Ханського палацу передбачається зведення металевого навісу з метою проведення робіт з перекладання даху в приміщеннях Зали Дивану та Золотого кабінету. Через велику навантаженість металоконструкції є загроза руйнування пам’ятки.

“Це свідчить про цинічне порушення не лише суверенних прав нашої держави, а й положень таких міжнародних актів, як Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту від 14.05.1954 року та Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини від 16.11.1972 року”, – заявили у відомстві, підкресливши, що відповідальність за охорону культурної спадщини на тимчасово окупованій території АР Крим покладається на Російську Федерацію як на державу, що здійснює окупацію.

“У зв’язку з цим проведення робіт на пам’ятці національного значення «Ханський палац» є беззаперечним доказом грубого порушення норм міжнародного законодавства Російською Федерацією, що несе пряму загрозу збереженості культурної спадщини України”,- наголошується в повідомленні.

З огляду на викладене, Мінкультури звертається до Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (UNESCO) та Міжнародного центру вивчення питань збереження та відновлення культурних цінностей (ICCROM) з проханням учергове звернутися до Російської Федерації з вимогою про неухильне дотримання норм міжнародного законодавства та утримуватися від протиправних дій, які завдають або можуть завдати шкоди культурній спадщині України на території Автономної Республіки Крим.

Ілюстрація: aziza01.livejournal.com

Коментарі

Позначки: , , ,