Микола Княжицький передав Дому Франка у Львові перше видання “Мойсея” з автографом автора (ФОТО)

Новини 27 Серпня, 2020 716

Поет і Меценат: Іван Франко та Євген Чикаленко, фото 4studio

Сьогодні, 27 серпня, відбулась презентація першого видання “Мойсея” із автографом Івана Франка, яке подарували Дому Франка у Львові завдяки меценатський допомозі Миколи Княжицького, пише 4studio.

Колекція львівського Дому Франка збагатилася цінним експонатом – примірником першовидання поеми “Мойсей” (1905 року видання) з власноручною авторською присвятою Івана Франка Євгенові Чикаленку.

“Кожен автограф Івана Франка – на вагу золота. Франкова присвята Чикаленкові – свідчення щирої шани і творчого приятелювання двох великих українців, а водночас – і нерозривного зв’язку Галичини й Наддніпрянщини. Культура меценатства, завдяки якій колекція Музею Франка збагатилася унікальними надбаннями, має глибоку історичну традицію – від Чикаленка й митрополита Андрея Шептицького до сучасних благодійників. Плекати і розвивати її – означає плекати й розвивати національну культуру”, – сказав директор Дому Франка Богдан Тихолоз.

Також за підтримки Миколи Княжицького відреставровано портрет адресата присвяти – Євгена Чикаленка, видатного українського підприємця, громадського діяча, видавця та благодійника, чия діяльність зміцнювала культурні зв’язки між Галичиною та Наддніпрянщиною, торуючи дорогу до Незалежності.

Портрет пензля Івана Труша зберігався у фондах музею, але не експонувався у зв’язку з пошкодженнями. Сьогодні цей малярський твір, відреставрований і повернутий до життя, стає окрасою експозиції Дому Франка.

“П’ять років, починаючи від Революції Гідності, були часом відродження держави після століть колонізації. Це був період справжнього ренесансу культури. Нам вдалося направити мільярди бюджетних коштів на гуманітарну сферу й вдихнути в неї життя. Протягом останнього року українську культуру планомірно перетворюють на руїну, фінансуючи за залишковим принципом. Тому важливо не дозволити знищити здобутки нинішні та майбутні. Ще коли Україна не здобула державності – меценатство стало символом національної свідомості. Цьому прикладами є Мазепа, Чикаленко, Шептицький та багато інших. Їхній внесок допоміг пронести через століття не лише нашу культуру, але й нашу національну ідентичність. Їх приклад є взірцем для нас сьогодні”, – зазначає Микола Княжицький, народний депутат та меценат Презентація унікальних експонатів у Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка “Поет і Меценат: Іван Франко та Євген Чикаленко”.

Також на захід завітав і нардеп від “Європейської Солідарності” Олег Синютка:

“Так само як Франко і Чикаленко ми маємо дбати про те, щоб наші діти зростали спілкуючись українською мовою, пишалися українською історією. Маємо не шкодувати коштів на культуру і науку. Бо гуманітарна політика — це люди, які творять інформаційний фундамент держави, український інтелектуальний простір. Таких людей треба шанувати, гуртувати й всіляко мотивувати, щоб, як радив Іван Франко: “витворити з величезної етнічної маси українського народу українську націю”. – переконаний депутат.

Як все відбувалось, дивіться у фотрепортажі кореспондента 4studio.

Коментарі

Позначки: , , , , , , ,