Львівський обласний онкоцентр може втратити фінансування із НСЗУ

Новини 18 Вересня, 2023 1 701

Керівник НСЗУ Наталія Гусак і заступник начальника ЛОВА Іван Собко, фото Четверта студія

Львівський обласний онкоцентр має на рахунку 126 млн грн, але не забезпечує лікування за пакетами НСЗУ, тому голова Служби попередила про те, що він може втратити цей пакет

Львівський обласний онкологічний центр не надає лікування за пакетами НЗСУ, маючи на рахунках більше 126 мільйонів гривень, тому і Львівська ОВА, і НСЗУ має дуже велику кількість запитань до керівництва обласного онкоцентру.

Про це йшлось сьогодні, 18 вересня, під час зустрічі голови НСЗУ Наталії Гусак із журналістами Львівщини, пише Четверта студія.

«Нам важливо говорити про фінансово-господарську діяльність закладів охорони здоров’я, які знаходяться на Львівщині, тому що у рамках реформи усі медичні заклади є автономними і усі кошти, які надає Національна служба здоров’я України використовуються керівниками закладів», – каже Гусак.

Національна служба здоров’я України в 2023 році для мешканців Львівщини закупила медичних послуг на 10 млрд грн, з яких 7 млрд грн вже оплачено.

«І коли людина прийшла у ваш онкоцентр і їй не надали безкоштовних ліків чи послуг, а у нас є такі скарги, коли у людей хочуть отримати плату за якусь додаткову діагностику чи ліки, які входять у національний перелік, то потрібно розуміти, хто у цьому винен і чому такі ситуації виникають.

Наразі, з того, що ми бачимо, що з 7 мільярдів гривень, які ми перерахували, близько одного мільярда просто знаходиться на банківських рахунках ваших медичних закладів. У тому числі і на рахунках онкоцентру. Тому ми говоримо про те, що коштів для лікування пацієнтів абсолютно вистачає, а міфи про те, що якісь тарифи не відповідають дійсності, власне не відповідають дійсності там, де керівник перебуває не на своєму місці, не вміє господарювати, не вміє організовувати діяльність закладу», – каже Гусак і додає, що ще одним яскравим прикладом того, що тарифи відповідають дійсності є добровільне приєднання до програми багатьох приватних медичних закладів, для яких це – не тільки лікування людей, але й бізнес.

На рахунку Львівського обласного онкоцентру лежить вільних 126 мільйонів гривень від НСЗУ

«7 мільярдів гривень бюджетних коштів уже пішло на Львівщину. І у мене, наприклад, є дуже багато питань до керівника обласного онкоцентру, на роботу якого постійно приходять скарги. Ці скарги ми фіксуємо на сайті НСЗУ і ви можете зайти на сайт і подивитись… Скажіть, а львів’яни знають, що у нього на рахунку зараз є 126 мільйонів гривень? Можна за цих 126 мільйонів гривень на рахунку забезпечити людей усім необхідним, щоб люди не відчували, що вони у час війни й тоді, коли держава ще й все оплачує, повинні щось шукати додатково із кишені?

При тому, що це централізовані лікарські засоби та усе інше, що необхідне. Тоді я розумію, що тут вам на місці потрібно шукати, а хто ж за це відповідає! Або, як мінімум, знати, що таке відбувається, але кошти державою виділені і лежать на рахунку. Наголошую, ми не приїхали обмінюватись компліментами, адже усі розуміють, що відбувається», – сказала голова НСЗУ.

Львівський обласний онкоцентр може залишитись без пакетів НСЗУ

«Я не хочу думати, що досі є якась мильна бульбашка, у яку усі вірять і розповідають історії, що так і має бути. І про це також буде попереджувальна розмова, адже якщо потім через отакі речі ваш онкоцентр залишиться без фінансування, то львів’яни мають знати, що керівник не справився. А керівника хтось призначив, проте вчасно не виправив ситуацію. І за це також є відповідальність. Адже ми не готові закупляти послуги, які не надаються комплексно у цьому закладі», – сказала Наталія Гусак.

Вона також додала, що лікарі онкоцентру мають хороші заробітні плати. Тому не варто говорити про те, що держава щось не забезпечує.

Львів’яни мають знати, що коли їм відмовляють у чомусь безоплатному у Львівському онкоцентрі, то їх просто обманюють

“Мене здивувало, що онкоцентр має таку велику кількість скарг від пацієнтів, але одночасно має таку величезну суму коштів від Національної служби здоров’я України, яка знаходиться просто на банківському рахунку. Йдеться про 126 мільйонів гривень і мені здається, що львів’яни мають знати, що коли їм відмовляють у чомусь безоплатному у Львівському онкоцентрі, то їх просто обманюють. Кошти для надання повної безоплатної медичної допомоги у львівському онкоцентрі є, але якщо його керівник має бачення, що ці кошти необхідно акумулювати для того, щоб закупити якесь дороговартісне обладнання, то я хочу зазначити, що першочергово необхідно виконувати договірні зобов’язання, адже можна залишитись взагалі без коштів від держави. Держава не готова закупляти для українців такі медичні послуги, які не надаються безплатно”, – підсумувала керівник НСЗУ.

Заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко додав, що у влади також є дуже багато питань до керівника обласного онкоцентру на Львівщині.

«Але насправді не тільки онкоцентр. У нас на сьогодні 2/3 наших керівників обласних медичних закладів перебувають у статусі в.о. Дійсно, є багато питань до окремих керівників, тому що дійсно є скарги. Коли на рахунках є кошти, а люди кажуть, що вони купляють певні препарати, то я на такі речі реагую дуже просто – одразу звертаюсь у правоохоронні органи. Наголошую публічно: якщо хтось хоче гроші чи щось вимагає – телефонуйте одразу і повідомляйте, приїдемо і допоможемо. Наголошую на цьому ще раз публічно: жодного хабарництва у медичній сфері. Керівники, які мають гроші, а гроші мають усі, але не забезпечують медичними препаратами, а укладають додаткові угоди із додатковими аптеками та перетворюють медичні заклади у комерційну складову – їм не місце у системі охорони здоров’я Львівської області. Це моя офіційна позиція як заступника», – сказав Собко.

«Тому коштів є достатньо, але як вони використовуються – це питання, про яке ми будемо говорити на Львівщині із засновниками медичних закладів. Люди мають розуміти, що якщо їм не надають якусь послугу у рамках пакету – це відповідальність місцевого самоврядування, яке є засновником медичних закладів, а також головних лікарів, які є господарниками цих установ», – каже Гусак.

Вона додає, що «якщо наприклад не працює КТ, то відповідальний керівник громади або засновник закладу».

«Якщо вам кажуть піти і купити шприци, то ви повинні знати, що у цей час на рахунках медичних закладів є сотні мільйонів гривень, які керівник закладу у кінці року може використати на закупівлю якогось «важкого» медичного обладнання», – пояснює Гусак.

Вона додає, що це обладнання для лікарів, звісно, теж потрібне, але мова йде про те, що НСЗУ виділила ці кошти на лікування пацієнтів.

Гусак також наголосила, що часто участь у «саботуванні» програми «Доступні ліки» також беруть і сімейні лікарі, які розповідають міфи про те, що «держава не може нічого дати безкоштовно», або «не може дати безкоштовно щось якісне» чи «може дати, але тільки українські аналоги». Гусак наголошує, що сімейні лікарі також часто пов’язані із фармацевтичним бізнесом, – саме тому вони так і говорять.

Загалом на Львівщині участь у програмі «Доступні ліки» беруть 1024 аптеки, але лише 57 з них розташовані у селах. Це перша проблема, яка є на Львівщині із реалізацією цієї програми. Друга полягає у тому, що у селах люди з рецептами від сімейних лікарів не доходять у аптеки. Гусак каже, що лише 17% електронних рецептів у селі погашаються у аптеках.

У селах люди із електронними рецептами не доходять до аптек за безкоштовними або майже безкоштовними ліками

«Це дуже цинічно виглядає, особливо тоді, коли ми приїжджаємо у село, де є ФАП і у ньому працює аптека. Вони є у приміщенні комунального закладу, яке належить громаді, має пільгову оренду, а люди їдуть кілометри у районний центр за ліками з програми «Доступні ліки». Це цинічно», – наголошує Гусак.

Заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко наголосив, що область розуміє цю проблему, але вона і є певною мірою логічна, адже Львівщина – це сільська область. Як приклад, Собко запропонував внести індикатор у співпрацю із головами громад на Львівщині участь у програмі «Доступні ліки», а також наголосив на необхідності посилення у області інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення.

Гусак також розповіла, що у неділю на Львівщині провела позапланову перевірку лікарні у Буську. Спільно із головою громади вона відвідала лікарню, яка бере участь у програмі «Доступні ліки». Це лікарня, яка повинна працювати 24/7, адже приймає на лікування пацієнтів із інсультом.

Керівник НСЗУ проінспектувала лікарню у Буську

У Буську на території лікарні працює чотири аптеки, дві з яких беруть участь у програмі «Доступні ліки».

«Мене завжди вражає, коли на території лікувального закладу є така кількість аптек. Це перший індикатор того, що цей заклад неспроможний виконувати свої зобов’язання перед Національною службою здоров’я України, тому я хочу сказати, що у договорах з НСЗУ є пункт про можливість розірвання договору. А якщо на території закладу є така кількість аптек, то це перший сигнал про те, що у цій лікарні немає безкоштовних лікарських засобів», – каже Гусак.

Чотири аптеки у лікарні – ознака того, що там немає безкоштовних ліків

Вона також розповіла, що у Буську після обіду амбулаторії можуть бути закриті. «Ми вчора говорили про це із міським головою. Він каже – приїжджаєш після обіду, а вже усе закрито і не працює», – повідомила Гусак.

Вона пояснює, що у селах держава збудувала новий ФАП чи амбулаторію, дала автомобіль для користування, а коли сімейного лікаря запитуєш, що ще потрібно для роботи на селі, то часто вони відповідають «Гараж для автомобіля».

«Напевно і ці речі треба обговорювати вже публічно», – каже вона і додає, що зарплата лікаря у селі зараз є однією із найвищих і у середньому складає 30 тисяч гривень.

Гусак розповіла, що зараз у Буську новий керівник пробує налагодити роботу закладу з початку, адже попередній керівник, на її суб’єктивну думку, взагалі не розумів, що таке медична реформа й часто колектив був введений в оману щодо плюсів цієї реформи.

У Буську на вихідних не працює КТ

«Але я побачила, що комп’ютерний томограф, який закуплений за державні кошти, використовується для надання платних послуг, у тому числі і без направлення. Якщо дивитись нормативно, то все оформлено вірно, але я впевнена, що там є маніпуляції і сказала про це міському голові Буська.

Те, що у неділю там не працювало КТ для мене також неприпустимо, адже заклад законтрактований для лікування інсультів», – каже голова Служби і додає: якщо наприклад у суботу та неділю привозять пацієнта із інсультом, то як його можна врятувати, якщо на вихідних не працює комְп’ютерний томограф.

«Для мене це велика питання», – підсумувала Гусак.

Олег ДОВГАНИК, ІВ Четверта студія

Для довідки:

У 2019 році у керівника Львівського онкоцентру вилучили понад 2 млн грн готівкою.

Правоохоронці тоді розслідували корупційну схему, яку налагодили керівники медзакладів Львова й області. Провели масові обшуки у лікарнях та у помешканнях головних лікарів і директорів.

Про це у коментарі для 032.ua розповіла головна прокурорка Львівської області Ірина Діденко. За її словами, відбулись 16 обшуків в медичних закладах та за місцем проживання головних лікарів та директорів цих закладів.

“Вже вилучено документацію щодо поставок засобів медичного призначення, чорнові записи, готівкові кошти. Як приклад, в одного з керівників медзакладу обласного рівня вилучено понад 50 тис. євро, 22 тис. доларів США та 189 тис. грн. Слідчі дії тривають,” – сказала Ірина Діденко.

Вона відмовилась повідомити про кого саме йдеться, однак, за інсайдерською інформацією журналістки 032.ua Юлії Лавришин, ідеться про директора Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Ігоря Ковальчука.

Цікаво, що у своїй декларації Ігор Ковальчук тоді не вказав жодних збережень у готівці. А за минулий рік він отримав 159 тис. грн зарплати та 17,5 тис. грн пенсії.

Правоохоронці продовжують розслідування та після встановлення суми збитків почнуть оголошувати підозри йому та іншим керівникам медзакладів, які були задіяні, у корупційній схемі.

Також у 2019 році у Львові на хабарі у 24,5 тис. грн затримали головного лікаря Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медцентру Андрія Синюту. Цю інформацію Tvoemisto.tv підтвердила речниця прокуратури Львівської області Юлія Шевченко.

Головна прокурорка області Ірина Діденко на своїй фейсбук-сторінці водночас повідомила, що у Львові розкрито корупційну схему в системі медичних тендерів.

«Протиправна схема діяла так: під час тендеру на закупівлю виробів медичного призначення медзакладами Львівщини за змовою з підприємцями штучно створювалися умови для гарантованої перемоги конкретного товариства.

Відповідальні особи товариства попередньо узгоджували усі деталі із представниками лікувальних закладів, зокрема, щодо формування медико-технічного завдання, у якому вказується перелік характеристик медичних виробів. При цьому наявні характеристики підлаштовувалися під наявні лише в конкретного товариства товари», – каже Ірина Діденко.

Відтак, підприємство отримувало перевагу під час проведення тендерів, за що сплачувало кошти.

Окрім Андрія Синюти за дачу хабаря затримали директора і бухгалтера товариства. Їм трьом повідомлено про підозру, двом фігурантам обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою застав, ще одному його обрання наразі триває.

Як писав Zaxid.net, до схеми причетні 10 медзакладів. Серед них, окрім чорнобильської лікарні, ще «Охматдит», військовий госпіталь, Львівський Центр екстреної меддопомоги, лікарня швидкої допомоги, обласний кардіоцентр та регіональний діагностично-лікувальний онкоцентр.

Згодом, вже у 2022-му році, суд оштрафував керівника Чорнобильської лікарні на 25,5 тис. грн за хабар та визнав Андрія Синюту винним у дачі хабаря службовим особам. Серйозно? 25,5 тисяч гривень штрафу за хабар?!

Сихівський районний суд Львова визнав винним директора Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру (ЗУСДМЦ) Андрія Синюту у хабарництві та оштрафував на 93,5 тис. грн. Львівський апеляційний суд вирок підтвердив, однак зменшив суму штрафу до 25,5 тис. грн.

Як вказано у матеріалах справи, 24 грудня 2019 року Андрій Синюта, перебуваючи в офісі ТзОВ «Едвіл», отримав від головного бухгалтера компанії 24,5 тис. грн, які йому передала директорка. За ці гроші він нібито обіцяв вплинути на заступника директора Львівського обласного госпіталю ветеранів війн та репресованих імені Юрія Липи, аби той продовжив у 2020 році договір про закупівлю медобладнання у компанії «Едвіл».

Сихівський районний суд м. Львова 18 серпня вже цього року оштрафував на 3,4 тис. грн виконуючого обов’язки генерального директора КНП ЛОР «Львівський онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр» та депутата Львівської ОВА Ігора Ковальчука за неодноразове виписування собі та доньці премій.

Про це стало відомо з Єдиного державного реєстру судових рішень.

У постанові суду йдеться, що Ігор Ковальчук, перебуваючи на посаді в.о. генерального директора центру, за серпень і грудень 2021 та серпень і грудень 2022 декілька раз підписував накази про преміювання себе та доньки. На розгляд суду надійшло вісім справ про адміністративні правопорушення. Загальна сума виписаних премій складає понад 180 тис. грн.

У суді порушник своєї вини не визнав, та заявив, що собі та доньці премій він не призначав. Проте підтвердив, що накази на видачу цих коштів як преміальних він підписував.

Суд визнав винним Ігора Ковальчука за ч. 2 ст. 172-2 (Порушення обмежень щодо використання службового становища). За це адміністративне правопорушення на чоловіка наклали штраф у розмірі 3 тис. 400 гривень.

Довідково

70-річний Ігор Ковальчук є уродженцем Бродівського району Львівської області та директором Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Львівської обласної ради. На цю посаду його призначили у квітні 2018 року, а до того він був головним лікарем центру. Також Ігор Ковальчук є депутатом Львівської обласної ради від партії «Народний Рух України».

Коментарі

Позначки: , , ,