Львів’янам показали українську версію історії Волинської трагедії

Новини Субота Юля 28 Червня, 2018 143

У Львові триває показ документально-історичних фільмів про визначні події історії України та стрічок, що формують історичну пам’ять українців, із циклу «Історія в кадрі» в рамках реалізації спільного проекту Громадського руху «Зарваницька ініціатива», Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького”, ГО “Пліч-о-пліч заради майбутнього”, ГО “Громадська варта”, ОУН, “Громадянська позиція” та Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Цього тижня для перегляду був запропонований  документальний фільм 2018 року випуску: “Лукаве Ludobójstwo”(“Лукаве Людобуйство”- правда Волинської трагедії”).

Ініціаторами зйомки є «Українське товариство охорони пам’яток  історії та культури Рівненської області».

Сценарій стрічки “Лукаве Ludobójstwo” («Лукаве Людобуйство») розгортається довкола історично-документального розслідування трагічних сторінок історії Волині 1942–43 років минулого століття.

“Фільм розвінчує укорінені міфи польських дослідників, які стосуються Волинської трагедії часів Другої світової війни, коли на Волині, історичних українських землях, сталось зіткнення національних інтересів Польщі. Як тепер вважають більшість українських фахівців, саме це і було основою причиною протистояння, яке вилилось у криваві людські жертви з обох боків. Дуже жаль, що поляки зайнялись цією темою значно раніше за нас, бо українці не мали можливості нею предметно займатись під радянською окупацією”, – зазначив перед початком фільму громадський діяч Юрко Антоняк.

На півночі сучасного Березнівського району Рівненської області протистояння двох імперських режимів, сталінського та гітлерівського, виявило свою особливу жорстокість та дволикість по відношенню до місцевого населення – заручника грабіжницьких інтересів чужинських режимів на споконвічній українській землі.

Бистричі, Немілля, Вілля,– волинські села, де і донині кожен клаптик землі є мовчазним свідком тих кривавих подій.
За переконанням дослідників, представлена ними хронологія подій має відіграти важливу роль у подальшому дослідженні історії Краю, відтворенні правдивої історії україно-польських взаємин того часу.

Автори фільму намагались провести своє документальне дослідження без упередженості та фальші, надмірної політизації, яка присутня у нещирому висвітленні тих подій окремими заанґажованими істориками, що ставили за мету звинувачення власне української сторони в усіх історичних бідах.

Дослідник Волинської трагедії, кандидат історичних наук Іван Пущук серед іншого називає у фільмі і дані по загиблих поляках, які йому вдалось зібрати. Так, за його підрахунками, у один період “було забито 7800 поляків, а у аналогічний період дослідники з польської сторони вказують на 14 тис. загиблих”.

Сюжет фільму “Лукаве Ludobójstwo” побудований на українських та польських джерелах, на документах з архівів НКВД, на свідченнях з літописів УПА, і, що найважливіше, на спогадах ще живих свідків тих страшних подій.

Фільм ставить найголовніші запитання, на які у майбутньому маємо отримати чіткі та однозначні відповіді:
– які політичні плани мав Берлін та Москва, а також провідники інших військово-політичних сил на Волині, стосовно долі Краю в умовах війни?
– хто допомагав німецьким окупантам активно роздмухувати етнічну ворожнечу на Волині і з яких мотивів?
– хто насправді провокував етнічні чистки на місцях, та якими силами вони здійснювались?
– чи кількість жертв у 42–43 роках на Волинських землях, яка озвучена польською стороною, має об’єктивні та ґрунтовні підтвердження?
– яку інформацію приховують від польського народу нещодавні скандальні рішення Сейму?

Автори фільму закликають глядачів до аналізу та пошуку правди, якою б важкою та гіркою вона не була. Бо тільки об’єктивність і точність мають бути основою для написання правдивих сторінок історії взаємин двох сусідніх народів. Лишень тоді владні органи країн-сусідів матимуть право на встановлення меморіальних знаків та пам’ятників жертвам трагедії, як в Україні так і у Польщі.

Зрозумілим стає й інше. Задля досягнення цієї мети, потрібно зробити головне – відділити історичну правду від політики, перенести дослідження в наукову площину, давши можливість незаанґажованим історикам з обох сторін спокійно опрацювати усі наявні свідчення, зробивши відповідні висновки.

Присутній на показі докотор історичних наук Богдан Гудь після перегляду стрічки зазначив:

“Потрібна клопітка взаємна праця з обох боків. Але, мушу зазначити, що польська сторона не горить бажанням йти на контакт по цьому питанню, це дійсно правда. Не раз було запропоновано, навіть особисто мною, створити спеціальні комісії по дослідженню Волинського питання, але полякам це нецікаво. Вони вкладають мільйони злотих у дослідження своїх вчених, зокрема, в дослідження Мотики, який зі свого боку зробив все для того, аби визнати події на Волині геноцидом. Звідти думаю і зміна поглядів”, –  вважає український історик.

Повну та скорочену телеверсію фільму  “Лукаве Ludobójstwo”(“Лукаве Людобуйство”- правда Волинської трагедії” можна переглянути у вільному доступі у мережі.

Додамо, що покази документально-історичних фільмів про визначні події історії України відбуваються щосереди з 15-00 до 16-00 у приміщенні ЛОУНБ (читальний зал) за адресою: м. Львів, просп. Шевченка, 13.

Коментарі

Позначки: , ,