Коли можна здавати кров, якщо ви маєте татуювання або пірсинг

Новини 31 Серпня, 2023 92

Вона також зазначає, що, згідно з Порядком, кров після нанесення тату або пірсингу можна здавати і через 4 місяці — «за умови, що результат NAT-тесту на гепатит С негативний»

Наявність татуювань сама по собі не є перешкодою для донорства крові, хоча після процедури тату або пірсингу кров можна здавати лише через 6 місяців. Проте деякі центри крові досі вимагають, аби між цими маніпуляціями та донацією пройшло не менше року. Розповідаємо, з чим це пов’язано, для чого потрібен інтервал і які існують ризики. 

Про це пише Четверта студія з посиланням на ДонорUA.

Необхідність дотримання інтервалу між нанесенням татуювання та донацією визначена Порядком медичного обстеження донорів крові та (або) її компонентів. До 2021 року цей період складав 1 рік, і деякі центри крові досі приймають донорів лише по завершенню цього терміну, і в мережі теж можна знайти відповідні рекомендації. Однак за чинним законодавством після нанесення тату має пройти 6 місяців. 

«Ця необхідність пов’язана з так званим серонегативним вікном, або «сліпим» вікном інфекцій. Донедавна більшість центрів крові в Україні використовували імуноферментний аналіз (ІФА), який виявляє не сам вірус в організмі, а антитіла до нього. Після того, як ви контактуєте з потенційним джерелом зараження — скажімо, робите тату, пірсинг, перманентний макіяж, акупунктуру, проходите ендоскопічне обстеження — має пройти час, перш ніж організм почне виробляти антитіла, якщо ви все-таки інфікувалися. 6 місяців — термін, якого «з запасом» вистачає, аби організм виробив антитіла до інфекцій, що передаються через кров», — пояснює Людмила Лінник, координаторка платформи ДонорUA. 

За її словами, багато центрів крові вже перейшли на ПЛР-тестування (полімеразна ланцюгова реакція), з яким більшість із нас «познайомила» пандемія COVID-19. ПЛР-тест виявляє не антитіла, а ДНК чи РНК самого вірусу. Проте з метою безпеки законодавство все одно вимагає дотримання перерви перед здачею крові після контакту з потенційним джерелом інфекції. 

Щоправда, лишаються питання. У Порядку зазначено, що після «незначних оперативних втручань» можна здавати кров уже за тиждень — принаймні, якщо пацієнт почувається добре йому чи їй не призначали антибіотиків. При цьому видалення зуба чи, скажімо, врослого нігтя є більш травматичним, аніж проколювання вух або нанесення невеликого татуювання. Потенційний ризик інфікування, якщо розглядати лише маніпуляції як такі, однаковий, проте медичним установам прийнято довіряти більше, ніж тату-салонам. 

«Все залежить від закладу, де ви робите тату чи пірсинг. Якщо тату-салон дбає про свою репутацію та безпеку клієнтів, ризик зараження гепатитом чи ВІЛ у такому закладі не вищий, ніж у стоматологічній клініці чи манікюрному кабінеті. Про останні, до речі, у Порядку не згадується, як немає і розмежування між значними та незначними оперативними втручаннями. Все, що в цьому випадку може донор — ставитися відповідально до свого здоров’я, дотримуватися чинного законодавства та бути чесним. Не слід приховувати, якщо ви робили тату або пірсинг нещодавно, навіть якщо ви впевнені у добропорядності майстрів. У питаннях безпеки завжди краще перестрахуватися, ніж ризикнути», — коментує Людмила Лінник.

Вона також зазначає, що, згідно з Порядком, кров після нанесення тату або пірсингу можна здавати і через 4 місяці — «за умови, що результат NAT-тесту на гепатит С негативний». Однак центри крові зазвичай не розглядають ніяких результатів тестування, окрім власних, оскільки відповідальність за безпеку крові лежить на них. 

«З іншого боку, для самих людей, які роблять татуювання або пірсинг, донація крові може бути безкоштовним способом запевнитися, що процедура пройшла без наслідків у вигляді інфекції. Аналізи коштують недешево, а прийшовши через 6 місяців здавати кров, людина точно знатиме, що з нею все гаразд», — додає координаторка ДонорUA.

Нагадаємо, що донорська кров тестується на ВІЛ, сифіліс, гепатити В та С. В разі виявлення інфекції така кров утилізується, а донору повідомляють про його стан здоров’я. Тож окрім того, що донації як такі приносять користь здоров’ю, вони ще й дозволяють робити регулярний безкоштовний чекап. 

Якщо з моменту нанесення татуювання чи пірсингу вже минуло 6 місяців, якщо ви не маєте інших тимчасових чи абсолютних протипоказань, досягли повноліття й важите більше 50 кг, реєструйтеся на ДонорUA та сміливо здавайте кров. Кожна донація здатна врятувати три життя. 

Та навіть якщо ви не можете бути донором, або бажаєте допомагати більше, ви можете підтримати ДонорUA фінансово — наприклад, поповнивши Монобанку. Ваші внески допомагають перевозити донорську кров до фронту, рятуючи наших захисників і захисниць, а також провадити різноманітні ініціативи для популяризації донорства. Ваша кров переможе — долучайтеся до донорського руху! 

Коментарі

Позначки: