Львівщина стала на захист волонтерського руху

Ми переможемо 28 Вересня, 2022 156

Хто проти волонтерів?

Депутати Львівської обласної ради на сесії розглянули питання про переслідування волонтерів. Обласні обранці розглядали це питання майже три години й за правоохоронців віддувався голова профільної комісії облради Назарій Сумало. Самі керівники правоохоронних органів Львівщини сесію проігнорували. Мовляв, перебували у відрядженні. Млявий розгляд цього питання не передбачав особливих результатів, проте під час формування відповідного проєкту рішення депутати таки спромоглись внести кілька суттєвих правок, які зробили рішення обласних обранців зубатим. Що буде далі – покаже час.

Про це пише Четверта студія з посиланням на газету “Ратуша”.

Отже, за підсумками розгляду рішення щодо переслідування волонтерів у кримінальних провадженнях Львівська обласна рада ухвалила рішення, у якому йдеться про те, що до прийняття законодавчих актів про розмежування волонтерської та гуманітарної допомоги, задля недопущення переслідування волонтерів за очевидної недосконалості кримінального законодавства потрібно запропонувати генеральному прокурору, голові Національної поліції України взяти на особистий контроль питання закриття кримінальних проваджень, відкритих щодо осіб, які надають волонтерську допомогу Збройним силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам під час дії правового режиму воєнного стану, які перебувають на стадії досудового розслідування.

Також обласні обранці Львівщини закликали генерального прокурора України вжити заходів, в межах компетенції, в частині прийняття постанов про відмову від підтримання державного обвинувачення щодо осіб, які надають волонтерську допомогу Збройним силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам під час дії правового режиму воєнного стану у кримінальних провадженнях, які перебувають у судах.

Львівська обласна рада офіційно пропонує народним депутатам від Львівщини невідкладно внести законопроєкт про розмежуванння волонтерської і гуманітарної допомоги, з відповідними змінами до Кримінального кодексу України, Законів України «Про волонтерську діяльність», «Про гуманітарну допомогу».

Крім того, облрада рекомендує обласним радам, місцевим радам Львівщини прийняти аналогічні рішення на захист волонтерів, які надають допомогу Збройним силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам під час дії правового режиму воєнного стану.

Водночас, як розповів голова постійної комісії з питань правоохоронної, антикорупційної діяльності та військових формувань облради Назарій Сумало, станом на сьогодні на Львівщині відкрили 46 кримінальних проваджень щодо розкрадання гуманітарної допомоги.

“З моменту дії особливого періоду правоохоронні органи області розпочали 46 кримінальних проваджень, пов’язаних з неправомірними розпоряджаннями товарами, предметами гуманітарної допомоги. З них: 42 – органами Нацполіції, за матеріалами СБУ – 19, за матеріалами Західного регіонального управління Держприкордонслужби – 5, за матеріалами оперативних підрозділів поліції – 4, за матеріалами стратегічних розслідувань у Львівській області – 4, за заявами фізичних та юридичних осіб – 7, за повідомленнями в ЗМІ – 3, також 4 провадження розслідуються територіальним органом ДБР”, – зачитав Сумало звіт Нацполіції Львівщини.

До суду за цей час скерували три обвинувачувальні акти щодо 4 осіб, а з підозрою на цей час у 7 кримінальних провадженнях перебувають 10 осіб.

   Додамо, у Львівській ОВА вже працює створена робоча група, яка має дослідити ситуацію з обшуками та арештами волонтерів на Львівщині.

Нагадаємо, наприкінці серпня Олеся Дзиндру звинуватили у продажі авто, які ввозили на територію України як гуманітарну допомогу для ЗСУ. За його словами, влада розпочала тотальне переслідування волонтерів середньої та низової ланки.

Крім цього, 8 вересня правоохоронці влаштували обшук у помешканні львівського волонтера, депутата Бродівської міської ради від Української галицької партії Назарія Островського у Бродах. Островський входить до волонтерської групи спільно зі Святославом Літинським, яка привезла для потреб ЗСУ понад 300 автівок. Того ж дня до громадського активіста й волонтера Святослава Літинського з обшуком прийшли правоохоронці з Києва.

Які ж враження від рішення обласної ради?

   Ірина ГРИМАК, голова Львівської обласної ради

– Депутати Львівської обласної ради підтримали звернення волонтерської спільноти Львівщини до президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів, Прокуратури та всіх інших державних органів щодо недопущення переслідувань волонтерів.

Депутати також звернулися до народних депутатів від Львівщини з пропозицією невідкладно внести законопроєкт про розмежування волонтерської та гуманітарної допомоги з відповідними змінами до Кримінального кодексу, закону про волонтерську діяльність та закону про гуманітарну допомогу.

До прийняття змін обласні депутати пропонують генеральному прокуророві, голові Національної поліції взяти на особистий контроль питання щодо закриття кримінальних проваджень, які відкрили щодо осіб, які надають волонтерську допомогу ЗСУ, іншим військовим формуванням та правоохоронним органам під час дії воєнного стану.

Також депутати просять обласні ради та місцеві ради Львівщини ухвалити аналогічні рішення на захист волонтерів, які допомагають армії.

Сильний волонтерський рух є одним із найважливіших факторів нашої майбутньої перемоги.

   Ростислав КОВАЛЬ, волонтер

– Мене запитують коли волонтери об’єднаються в якусь асоціацію. Моя думка: як тільки ми почнемо формалізувати волонтерський рух – програють усі.

Ми творимо середовище, в якому має бути довіра, ситуативне лідерство, взаємопідтримка і спільна мета – перемогти ворога.

Будь-яка спроба очолити чи формалізувати цей природний процес тільки послабить нас. Цього дуже хочуть ті, хто з нами сьогодні бореться.

Якщо б ці стіни могли говорити – вони б волали… Вони бачать, як 30 років ми ходимо по колу.

Сподіваюсь, що єдиним поясненням відсутності представників правоохоронних органів Львівщини в залі Львівської обласної ради є їхня участь у нарадах в Києві з метою припинення провокацій проти волонтерів.

До праці! Кожен на своїй ланці та пліч-о-пліч в складних ситуаціях!!! Дякую всім за підтримку!

   Олександр ЛАБЕЦЬКИЙ, волонтер

– Друзі!

Львівська обласна рада прийняла наше ВОЛОНТЕРСЬКЕ ЗВЕРНЕННЯ з дуже добрими радикальними поправками.

Повний текст звернення з поправками буде пізніше. Дякуємо всім депутатам, які проголосували, і тим, які найбільше доклалися до позитивного прийняття рішення!

ЛЬВІВЩИНА ДАЄ ПРАВИЛЬНИЙ ПОСИЛ ДЛЯ ВСІЄЇ УКРАЇНИ!

   Марія КУЛЬЧИЦЬКА-ВОЛЧКО, депутатка Львівської обласної ради, волонтерка

– Перша половина сесійного дня була надемоційною. Але без емоцій спостерігати за розправою над волонтерами і заговорюванням проблеми неможливо. Бо то важка, каторжна безоплатна праця людей, яким болить Україна.

І бо так, машини КУПУЮТЬ за гроші і завозять як гуманітарку. Питання до законодавства, волонтери тут при чім.

Добре, що Львівська обласна рада прийняла сьогодні гідне рішення. За своїх треба стояти – і на фронті, і в тилу.

   Ірина СУПРУН, депутатка Львівської обласної ради, юристка

– Прикро, що позицію волонтерів, яку виголошувала з трибуни Наталія Дигдалович, не почули представники правоохоронних органів, оскільки вони не прийшли на засідання.

Волонтерство вимагає не просто доброго серця, але й численних ЖЕРТВ, тому що волонтерити – це працювати понад власне «я», не переслідуючи власної вигоди. А часто навіть докладаючи «своє».

Переслідування волонтерів, що відбуваються на Львівщині – не що інше, як нівелювання всіх добрих справ, повна дискредитація честі волонтерів та, на жаль, гра на руку ворогу.

Всупереч усім та всьому, Львівська обласна рада прийняла рішення на підтримку волонтерів!

Разом — сила!

   Олег ДУДА, голова фракції ЄС у Львівській обласній раді

– Зараз як ніколи важлива підтримка волонтерського руху.

Українці за час війни показали, що вміють та хочуть допомагати українській армії саме через волонтерів!

Безумовно, повинні припинись будь-які переслідування правоохоронцями волонтерських організацій, але й необхідно надати на законодавчому рівні волонтерському руху законну площину для їхньої титанічної праці.

Адже саме завдяки старанням і самовідданості волонтерів, завдяки їхній турботі про українських солдатів вдалося стримати ворога. Волонтери – безстрашні та відчайдушні. Вони – вічний двигун нашої перемоги!

Замість висновку

Розслідування 46 кримінальних проваджень щодо розкрадання гуманітарної допомоги на Львівщині триває. Тож «справа волонтерів» на Львівщині матиме продовження.

Олег ДОВГАНИК, головний редактор ІВ «Четверта студія»

до теми

Змінити законодавство, щоб поліпшити ситуацію

   Волонтер Святослав ЛІТИНСЬКИЙ:

– Правоохоронні органи роблять дуже погану справу, фактично пробують розвалити волонтерський рух шляхом провокацій, шляхом виконання закону так, як вони його бачать. Волонтерство – один зі стовпів, на яких тримається нині армія і фактично наша держава. Після порушення кримінальних справ волонтери почали об’єднуватися і звернулися до Львівської обласної ради та до Верховної Ради. Обласна рада підтримала звернення і сама звернулася до президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, генерального прокурора, голів Служби безпеки та Національної поліції про недопущення незаконного переслідування волонтерів. Наскільки я знаю, у Верховній Раді вже є відгук, виступала група депутатів з вимогою перестати цькувати волонтерів і створити робочу групу. Питання мають заслухати в профільному комітеті.

Волонтери й обласна рада також звернулися до Верховної Ради з приводу ухвалення уточнень до законодавства, які унеможливили б такі дії, які бачимо нині, з боку правоохоронних органів. Якщо ви ввезли автомобіль, куплений за свої чи чиїсь кошти, то не можете взяти компенсацію за бензин для перевезення. Якщо визначать, що 20-річний автомобіль коштує дорожче 400 тисяч гривень, а вам дали 20 гривень на бензин, то це порушення закону від 5 до 7 років, з повною конфіскацією майна. У законодавстві є моменти, які можна змінити, щоб поліпшити ситуацію.

Коментарі

Позначки: ,