Окремі члени ДВК у Львівській області відмовляються йти до пацієнтів із COVID-19
31 політична партія бере участь у місцевих виборах на Львівщині.
Про це пише Четверта студія з посиланням на Депо.Львів.
До обласної, усіх 7 районних та 36 міських рад своїх кандидатів висунули “Європейська Солідарність”, “Слуга народу”, “Голос”, “Народний Рух України” та ВО “Свобода”. 7 політичних партій висунули своїх кандидатів лише до однієї міської ради: “Українська стратегія Гройсмана” (Бродівська міська рада), “Європейська партія України (Золочівська міська рада), “Воля” (Стрийська міська рада),”Країна” (Радехівська міська рада), “Разом сила” (Новороздільська міська рада), “ПатріотиУкраїни” (Дрогобицька міська рада), “Республіканська платформа” (Кам’янка-Бузька міська рада).
Координатор спостереження ГМ “ОПОРА” за виборами у Львівській області Тарас Радь розповів, що під час реєстрації не обійшлося без порушень і судових позовів, оскільки кандидати не завжди надавали повний пакет документів та припускалися інших процедурних порушень. “Загалом, в останній півтора місяці, напередодні виборів, порушення виборчого процесу фіксуються все частіше. А агітаційна кампанія стала набагато інтенсивнішою і дорожчою”, – сказав експерт.
Кандидати гуртом і за примусом
Радь назвав кілька прикладів того, як на Львівщині порушують законодавство під час реєстрації. Зокрема, після терміну внесення змін, а також після оприлюднення списків кандидатів на сайті ЦВК, Громадянська мережа “ОПОРА” виявила, що кандидат Микола Пищик від політичної партії “Слуга народу” балотується одразу до трьох рад на Львівщині, а в єдиному виборчому списку кандидатів до Трускавецької міської ради – від Конгресу українських націоналістів.
Представники від “Європейської Солідарності” і Народного Руху України балотуються до Перемишлянської міської і Меденицької селищної рад не в тих округах, в яких хотіли, оскільки політичні сили переплутали виборчі округи під час подання документів. Троє представників від партії “Наш край” претендують на місця у Жовківській міській раді, хоча… наміру стати депутатами не мали.
Своєрідний протест стався у селі Нижня Яблунька. Тут ДВК №461508 вчасно не провела своє перше засідання. Дехто з членів ДВК відмовився працювати на виборах, бо не давали згоди на роботу в комісії. Ймовірно, ще однією з причин може бути рішення Львівського окружного адміністративного суду, який визнав протиправним дії Львівської обласної державної адміністрації щодо відмови декільком населеним пунктам в об’єднанні у територіальну громаду з центром у селі Нижня Яблунька.
А в Східниці виявили маніпуляції із реєстрацією “мертвих душ”, які мали взяти участь в голосуванні.
“У селищі Східниця Громадянська мережа ОПОРА виявила, що щонайменше за чотирма адресами виборчу адресу змінили 62 осіб. Адрес із масовою реєстрацією може бути більше, оскільки за інформацією Державного реєстру виборців, виборчу адресу у Східницькій селищній територіальній громаді змінили 185 осіб”, – розповів Радь.
Згідно з аналізом ОПОРИ, у більшості випадків це були чоловіки і жінки з однаковими прізвищами, які не мають жодного стосунку до цих помешкань. Прізвище, ім’я, по батькові, дата народження цих осіб повністю збігається з даними виборців, які раніше були прописані у Кіровоградській, Полтавській, Сумській, Харківській,Закарпатській, Київській областях. Також чимало є мешканців із села Нижня Яблунька.
“Цей випадок може мати ознаки маніпуляції виборців з виборчими адресами і свідчити про спробу використання технології впливу на результати голосування 25 жовтня у Східницькій селищній територіальній громаді. Після публікації на сайті Громадянської ОПОРИ поліціянти відкрили кримінальне провадження за фактом масової зміни виборцями їхньої виборчої адреси”, – наголосив Радь.
Телевізори, антисептики, харчі та обіцянки: Як купують виборця
Також у ГМ “ОПОРА” розповіли, до яких трюків вдаються кандидати, щоб привабити на свій бік виборців. Раптова турбота про здоров’я людей, цінні призи й атракції – це ті методи підкупу, до яких сьогодні вдаються найчастіше. Найцікавіший випадок зафіксовано у Дрогобичі: батько кандидата на посаду міського голови Дрогобицької територіальної громади Артура Лагодича пообіцяв розіграти 1 мільйон гривень серед тих, хто візьме участь у виборах 25 жовтня.
Між учасниками проєкту “Караоке у Стрию”, майже перед днем волевиявлення, розіграють плазмовий телевізор від благодійної організації “Фонд Карпінських”. Може, нічого поганого у цього немає, якби не один нюанс – Зіновій Карпінський претендує на посаду очільника Стрийської міської територіальної громади (він є самовисуванцем), а Мирослав Карпінський йде до Стрийської міської ради від партії “Голос” (2 номер у списку). Також під час першого півфіналу на цьому шоу приз переможцям – також телевізор – подарував Орест Йосипчук. Він балотується до Стрийської міської ради від партії “Голос”.
До і після офіційної реєстрації політичних партій та кандидатів спостерігачі ОПОРИ фіксували й інші факти “політичної благодійності” та непрямого підкупу виборців. Зокрема, сертифікат на півмільйона гривень на ремонт в одному з львівських храмів подарував Петро Порошенко. Золочівський підприємець Ігор Бартків роздавав пенсіонерам талони на ліки, дарував гірки для дитячого майданчика, ремонтував дороги та надав 100 тисяч гривень на пам’ятник з мармуру.
Благодійний фонд Андрія Веселого (кандидат на мера Дрогобича) провів медичне обстеження для шести тисяч дрогобичан, роздав тисячу літрів антисептика та близько 40 тис. масок для шкіл та садочків. Орест Кавецький (“Сила і честь”) відкривав “Соціальну хатку продуктів” у населеному пункті Золочівського району.
Кандидат на посаду голови Стрийської міської територіальної громади Олег Канівець підписав меморандум з підприємством “Стрийське АТП” щодо пільгового проїзду для пенсіонерів у межах міста Стрий та Стрийської громади. Директор департаменту дорожнього господарства та кандидат на посаду голови Бібрської міської громади Орест Шуліковський (“Слуга народу”) подарував футбольній команді 15 комплектів форм і піарився на дорожньому ремонті за кошти державного бюджету”. В ОПОРА наголошують, що таке “сезонне загострення доброти” є непрямою агітацією, піаром і опосередкованим підкупом виборця.
За словами Дмитра Михальця, заступника начальника головного управління Національної поліції у Львівській області, який також був присутнім на пресконференції, звернень від громадян щодо прямої спроби підкупу з боку тих чи інших політсил до Національної поліції не надходило. “Якщо такі заяви будуть – поліція миттєво реагуватиме”, – пообіцяв він.
Натомість 3 зі 17 кандидатів, які претендують на посаду очільника Львівської міської територіальної громади, використовують тренд політичного піару – рекламу у соціальних мережах. Упродовж двох місяців вони витратили на оплату цієї реклами від $17 178 до $55 425 (згідно з курсом Національного банку на 1 жовтня це від 486 309 до 1 569 981 гривень).
А найбільше грошей витратили Ігор Васюник (від $5761 до $12139), Олег Синютка (від $4150 до $9050), Ярослав Рущишин (від $1470 до $8330), Андрій Садовий (від $3521 до $5979) та Тарас Кльофа (від $1281 до $9219), – розповів координатор спостереження ГМ “ОПОРА” за виборами у Львівській області.
Вибори і COVID-19: Коли ціна голосу – здоров’я
Також відомо, що на Львівщині члени ДВК відмовляються йти до пацієнтів з COVID-19. Йдеться про членів ДВК №461311 у місті Сокаль, які відмовляються йти у день голосування до тих виборців-пацієнтів “Сокальської центральної районної лікарні”, в яких виявлено COVID-19. А головний лікар “Кам’янка-Бузької центральної районної лікарні” був проти створення дільничної виборчої комісії в його медустанові через поширення коронавірусної інфекції.
Спеціальна дільнична виборча комісія №461311 розташована у Сокальській центральній районній лікарні. Ця медустанова визначена, як лікарня першої хвилі для прийому хворих на COVID-19. До складу ДВК увійшло шість осіб. За словами голови комісії, члени ДВК відмовляються 25 жовтня, у день голосування, йти зі скриньками до виборців-пацієнтів, у яких виявлено коронавірусну інфекцію.
“В нас 50 людей лежить, два відділення. Вхід закритий. Ми налаштовані до них не ходити. Що нам ті костюми допоможуть. Бюлетень бере хворий, інфекція залишається на бюлетені. Ми маємо рахувати їх, здавати документацію. Як то все має виглядати. Ми не лікарі, ми не знаємо, як працювати з такими хворими. Люди, що лежать, за законом мають голосувати. Я пропоную внести їх в список, що вони не можуть пересуватися. Ми до них не йдемо і відповідальності ніякої не несемо. Їхні бюлетені заповнюємо як невикористані. Туди ніхто не піде, мені 60 років, є в нас член якому 75 років. Ніхто не піде на такий ризик”, – розповіла ОПОРІ голова ДВК Тетяна Янівська.
Спеціальна виборча дільниця №460679 (місто Кам’янка-Бузька) розташована у приміщенні Кам’янка-Бузької центральної районної лікарні. За словами голови Кам’янка-Бузької міської територіальної виборчої комісії Лариси Михальчук, головний лікар медустанови не хотів, щоб дільниця відкривалася у приміщенні лікарні через поширення коронавірусної інфекції. “Ми її не створили, думали, що вона буде закрита. Але на основі чого вона буде закрита? Реєстр виборців з ними проводив переговори, тоді ми її створили. Комісія отримала печатку, канцтовари, табличку, вона працює”, – зазначила Лариса Михальчук.
Раніше ОПОРА писала, що низка членів дільничної виборчої комісії №461807 (місто Стрий) відмовилися працювати у комісії: одні – з особистих причин, інші – через те, що ДВК розташована в лікарні, де перебувають пацієнти, хворі на COVID-19. Загалом же у Львівській області 2127 виборчих дільниць, серед яких півсотні є спеціальними дільницями, з-поміж яких півтора десятка знаходяться у лікувальних закладах із хворими на COVID-19.
Коментарі
Позначки: вибори, Львівська область, опора