У Львові вперше покажуть першу виставку “Тут був мій дім” (ФОТО, АУДІО, ВІДЕО)

Галерея 18 Березня, 2024 100

з найбільшої колекції панорамних фото війни проєкту «360war.in.ua»

Колись наповнені життям, а тепер пусті вулиці, зруйновані міста, знищені квартири, покинуті села — команда імерсивного виставкового проєкту «Тут був мій дім» демонструє наслідки російського вторгнення в Україну в форматі VR та панорамної фотографії «на 360 градусів».  Виставка, яка відкриється у Львові, вперше в Україні представить панорамну фотографію як поєднання формату віртуальної реальності та класичної фотографії.

Про це пише Четверта студія з посиланням на організаторів.

Вже зараз на сайті 360war.in.ua можна подивитись найбільшу в країні колекцію такого формату фотографій — більше 1620 світлин з майже 250 локацій у 39 населених пунктах Київщини, Харківщини, Миколаївщини, Херсонщини та інших регіонів. Серед них — унікальні панорамні зображення зовні й всередині найбільшого в світі літака АН-225 «Мрія».

Візуальний вигляд усієї експозиції може здаватися моментами химерним, моментами сюрреалістичним, але — це реальні фотознімки, з реальних місць, де вирувало життя та формувалася історія українців. Виставка «Тут був мій дім» у львівському Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова ВЕЖА» триватиме з 19 березня до 17 квітня 2024 р.

Відкриття відбудеться у вівторок 19 березня о 17:00, вхід вільний.

До початку повномасштабного російського вторгнення фотограф Дмитро Малишев знімав Україну для сервісів Google Street View та «Virtual Ukraine». В березні 2024 р., коли хвилі російського наступу діставали до Києва, Дмитра запросив до проєкту його автор та керівник Тарас Волянюк, який зрозумів, що треба фіксувати жахіття, котрі приніс з собою ворог. Тарас взяв на себе за керування проєктом і його представлення й оформлення. Дмитро почав створювати фотоконтент. Під час звільнення Київщини вони працювали у Гостомелі, Ірпені, Бучі, Бородянці. Потім були Чернігівщина, Харківщина, Херсонщина, Миколаївщина, Донеччина. Зафіксовані наслідки ракетних обстрілів в Умані та Львові.

«Зранку їду на зйомки, ввечері повертаюся додому. Мене переслідував запах горілого, розлитого мастила і пального. Перед очима — згорілі авто та будинки, особисті речі, іграшки, коляски, — пригадує Дмитро Малишев. — Мені 46 років, я й до того постійно співпрацював зі збройними силами, допомагав зі зйомками військовому телебаченню України. Я думав, що я морально готовий побачити справжню війну, але приїжджаючи додому я не роздягаючись сидів в коридорі, мене нудило від побаченого».

Проєкт «360war.in.ua», на основі якого сформована виставка «Тут був мій дім», — це перший та найбільший в Україні проєкт цифрової фіксації наслідків російської агресії у форматі панорамної фотографії та віртуальної реальності. Тарас та Дмитро  планують ще створення панорамних відео.

«Це — не блокбастер, не екшн, не репортаж з місця подій. Це фотографії, які треба розглядати через нескінченність деталей. Тому так важливий текстовий супровід фото, який зробила наша головна редакторка Ірина Клачек — він має бути беземоційний, фактологічний, а це дуже складно зробити, коли бачиш ці фото», — каже Тарас Волянюк.

Панорамна фотографія принципово відрізняється від репортажної чи документальної, попереджають організатори — формат передбачає, що автор не може ані підсилити щось, ані приховати.

«Коли світлину робить класичний репортажний фотограф, він може обрати ракурс, освітлення, фокус, вирішує, що буде в кадрі, а що залишиться непобаченим, він може емоційно вибудувати кадр., — пояснює фотограф Дмитро Малишев. — Панорамні фото не мають меж, вони охоплюють все навколо, таким, яким воно є. Тому по-справжньому унікальними вийшли фото знищеного літака АН-225 «Мрія»  — саме через можливість показати масштабність того, що відбулося».

Первинною ідеєю команди було використовувати панорами в дипломатії, показувати їх іноземцям, впливати на допомогу Україні. «Але зараз ми розуміємо, що треба показати це й українцям, які теж можуть бути дипломатами й показувати людям за кордоном, як виглядає сьогодні їхня Батьківщина», — розповідає Тарас Волянюк.

Вперше продемонструвати проєкт наочно вирішили у «Пороховій ВЕЖІ». Директорка центру та кураторка виставки Ангеліна Єфименко, говорить, що демонстрація фотографій, які створені у форматі «360» — унікальний виклик.

Тому експозиція буде організована дуже незвично. QR-коди біля світлин, за якими можна побачити цифрову панораму на сайті, та можливість роздивитися фото у VR-окулярах — очікуване від такого формату виставки. Але, окрім цього, на глядачів чекають три дуже різних поверхи експозиції, на кожному з яких — окремий етап.

Перший нагадує загальну хронологію вторгнення, його глобальні наслідки — втрату домівок, еміграцію, вплив на світ. Другий поверх розповідає про руйнацію життя — важливих для кожної людини місць: улюблені парки, дитячі садочки, школи, будинки культури, суспільні простори.

Окрема частина виставки буде присвячена «Мрії» — інженерному і культурному надбанню українців. Третій поверх розповідає, мабуть, найемоційнішу історію — втраченого будинку, квартири, житла. Панорами, зроблені з середини знищених осель, занурюють глядача в цей трагічний для вже мільйонів українців досвід.

«Імерсивність проєкту полягає в тому, що з кожним елементом виставки ви можете взаємодіяти, навіть із фотосвітлинами, які є фрагментами панорам. Це  — у всіх сенсах шлях для глядача, — попереджає кураторка виставки Ангеліна Єфименко. — Ми заздалегідь кажемо, що це може бути емоційно складно. Але це наша мета — викликати емоцію, дозволити прожити і збагнути, те, що відбувається понад 740 днів в Україні».

Відкриття: 19 березня о 17:00, вхід вільний.

Період роботи виставки: з 19 березня до 17 квітня.

Розклад: з вівторка до неділі з 12:00 по 20:00.

Вхід: в день відкриття вхід безкоштовний, в інші дні — за внесок від 200 грн. на подальший розвиток проєкту.

Організатори: проєкт 360war.in.ua,  Центр архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова ВЕЖА» за сприяння управління туризму та курортів ЛОДА

Фото і аудіо з підготовки виставки – Дмитро Колос для ІВ Четверта студія

Коментарі

Позначки: , , , ,