У Києві пройшла акція підтримки українського політв’язня Валентина Вигівського (ФОТО)

Галерея 03 Серпня, 2021 106

У Києві пройшла акція підтримки українського політв’язня Валентина Вигівського

Загалом у заходах взяли участь близько 30 людей

3 серпня у Києві пройшла акція підтримки українського політв’язня Валентина Вигівського, якому сьогодні виповнюється 38 років. Це вже сьомий його день народження у російській в’язниці.

Як повідомляє кореспондентка Суспільного, на акцію прийшли правозахисники, експолітв’язні та активісти, пише Четверта студія.

Загалом у заходах взяли участь близько 30 людей.

За словами батька політв’язня Петра Вигівського, акція стала спробою донести до суспільства актуальність проблеми політичних в’язнів у Росії.

“День народження — це свято для родини, для Валентина, але крім цього, такі складися обставини, що ми у користь віємо цей інформаційний привид, щоб ще раз показати, що проблема українських політв’язнів в Росії існує. Їх дуже багато, ви бачите по деяких портретах, представлених тут”, — наголосив батько політв’язня.

За його словами, заходи мають продемонструвати для суспільства, влади, іноземних громадян і навіть Росії, “що ця проблема є”: “Це в Україні не забувається, не замовчується, у нас ніхто не забутий, про усіх пам’ятаємо, на відміну від наших ближніх сусідів. Така акція має багато значень — не тільки один день народження”.

Водночас він зазначає, що спілкування з сином відбувається тільки через паперові листи, позаяк телефонні переговори зараз йому заборонені.

“Він з лютого 2017 року перебуває у приміщенні камерного типу, простою мовлю — це штатний ізолятор, де телефонні розмови заборонені, проте листування необмежене. Таким чином у нас відбувається листування”, — пояснив Петро Вигівський.

У Києві пройшла акція підтримки українського політв’язня Валентина Вигівського

У Києві пройшла акція підтримки українського політв’язня Валентина Вигівського

Батько додає, що він відправляє сину звіт і сьогодні за годину до акції змогли сконтактуватись з колонією, в якій перебуває Валентин.

“Передали черговому, що ми привітали його з днем народження і вже, йдучи на цю акцію, я авансом передав привітання від усіх тут присутніх і взагалі від усієї України. І на диво, цього разу черговий, нібито з радістю, погодився це все передати, тому що минулого разу, коли ми це передавали минулого року — він дуже опирався та не хотів. Казав, що не положено, але все-таки передав. На цей раз швидко погодився. Сподіваюсь, Валентин вже знає, що ця акція проходить і усі передають йому вітання”, — повідомив Петро Вигівський.

Також він вказав, що його син “буде у списках”, проте так складалося, що він “у списках був, але не повернуся”: “І мені після кожного обміну, а їх не так багато було, десь показувати ці списки та Валентин був під номером 1 чи 2, у залежності, як прізвище поставлять, але головне — результат, а він у нас поки дорівнює нулю”.

За словами колишнього політв’язня в Росії Володимира Балуха, миті, коли можна отримати за ґратами підтвердження того, що ніщо не даремно й усе має значення — є “найбільшою підтримкою, яка може існувати”.

“Зрозуміло, що люди, які зараз тут зібрались, вони особисто не можуть витягнути Валентина із-за ґрат та забрати додому. Оце, до речі, мені з Москви передали, з якими я листувався, перебуваючи за ґратами й ось це побажання усім хлопцям. Я обов’язково передаватиму це, щоб вони з рештою потрапили по власних домівок. І ось ця надія та сила для подальшої боротьби — вони саме із розумінням цієї підтримки, від таких… я навіть не можу сказати, що це “акція”, це таке душевне дійство”, — зауважив Балух.

Він додав, що це перетворилося на “душевне святкування дня народження одного з нас”: “Я щиро дякую усім, хто організував це свято. Дуже сподіваюсь, що усе, що ми зараз транслюємо — цю щиру сердечну любов, повагу і надію, щоб усе це у повному обсязі дісталося до Валентина і прийде час, коли ми усі разом на Майдані відсвяткуємо його день народження”.

Балух зазначив, що спілкується з батьком Валентина, з Петром Вигівським і вони разом є засновниками платформи “Звільнення політв’язнів”. Водночас він розповів, що коли сам перебував у Москві, у нього було відчуття, що вже скоро зможе зустрітися з близькими й вдихнути “повітря свободи”.

“Але якщо Ви мали на увазі за ґратами — звісно, я не просто відчував, я отримував ледь не щодня фактичне підтвердження того, наскільки об’ємна ця підтримка. Я листувався з багатьма людьми — не тільки з українцями. Й не втомлююсь повторювати: це найпотужніше, що можна отримати, перебуваючи за ґратами для розуміння того, що є безліч людей, які співчувають і разом з тобою підтримують тебе у цій боротьбі й бажають тобі повернення додому і щасливого завершення цього відрізку життя”, — зауважив колишній політв’язень.

За його словами, під час акції учасники святкували день народження не просто людини, яка опинилась за ґратами, а людини, яка опинилась за ґратами і потерпає від своїх переконань.

“Людина, яка живе з переконаннями, яка бореться за свої переконання. Такі речі — це найпотужніша й найсильніша підтримка. І це саме те, що допомагає людині пройти цей шлях з гордо піднятою головою і щасливий фінал повинен бути”, — зауважив Балух.

У 2014 році громадянин України, активіст Майдану Валентин Вигівський був затриманий співробітниками Федеральної служби безпеки Росії в окупованому Росією Криму. Йому були пред’явлені звинувачення в зборі і передачі представникові Китаю секретної інформації про двигун літака бойової авіації Росії. Під час слідства Вигівський дав свідчення з визнанням провини, але на суді заявив, що обмовив себе під тортурами.

У 2015 році Московський обласний суд визнав Валентина Вигівського винним у шпигунстві (ст. 276 Кримінального кодексу Росії) і призначив йому покарання у вигляді 11 років позбавлення волі.

Відтоді українець уже сім років перебуває в російських в’язницях і колоніях, останні п’ять років – у виправній колонії № 11 у Кірово-Чепецькому районі Кіровської області.

Майже весь цей час Вигівського утримують в умовах одиночного ув’язнення в приміщенні камерного типу (ПКТ). Як “злісний порушник” в’язень позбавлений не тільки побачень, але навіть телефонних переговорів із рідними.

Коментарі

Позначки: ,