Хто в групі ризику?

Здоров'я 27 Грудня, 2017 140

Дещо про підступність гіпертонії

Навіть якщо час від часу у вас підвищується тиск, не варто списувати це на втому, стреси і зміну погоди. Зверніться до фахівця. Ймовірно, у вас – гіпертонія.

У більшості випадків конкретні причини артеріальної гіпертензії визначити важко. Важливу роль, поза сумнівом, відіграє спадковість: якщо близькі родичі страждали на гіпертонію, вірогідність захворювання у вас є достатньо великою. Та все ж іноді хвороба має цілком чітку причину – йдеться про вторинну гіпертонію, яка виникає при ураженні ниркових артерій, ендокринних порушеннях, захворюваннях великих судин (аорти).

Чинники, які сприяють розвитку хвороби, детально досліджували фахівці ще в середині минулого століття і дійшли висновку, що розвиткові гіпертонії сприяють:

  • зайва вага;
    • надмірне споживання солі;
    • малорухливий спосіб життя;
    • стреси і дуже бурхлива реакція на них;
    • куріння.

На жаль, хвороба з року в рік молодшає. Якщо гіпертонія з’явилася приблизно років у тридцять, важливо ретельно обстежитися. Але найчастіше хвороба все-таки спіткає після сорока. А у жінок її поява нерідко пов’язана з гормональною перебудовою (клімаксом).

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, рівень артеріального тиску, який вважають нормальним для всіх вікових категорій, – 120/80 мм ртутного стовпчика. Але допустимі деякі коливання – від 100/60 до 139/85 мм ртутного стовпчика, причому за умови, що це не відбивається на вашому самопочутті. Якщо ж цифри вище вказаних, значить, тиск підвищений і потрібно вживати ліки для його нормалізації.

Існує хибна думка, що з віком тиск може підвищуватися і це – норма. Лікарі довели: підвищений тиск – це ознака захворювання, а не віку. Інша справа, що з віком з’являється більше причин і чинників ризику для розвитку гіпертонії (включаючи атеросклероз судин). Саме тому на підвищений тиск все-таки найчастіше наражаються старші люди (тиск 140/90 мм ртутного стовпчика для немолодих є граничним. І навіть якщо при такому тискові ви  почуваєте себе нормально, консультація лікаря потрібна!).

Гіпертонія може виявлятися болем або відчуттям важкості в потилиці, биттям крові в скронях, слабкістю, запамороченням, навіть порушенням зору. При появі таких симптомів поміряйте тиск. На жаль, багато хто навіть не підозрює про те, що вони гіпертоніки, а схожі симптоми приписують іншим захворюванням. Підступність гіпертонії в тому, що до певного часу вона нічим себе не декларує, відтак людина не звертається до лікаря, не приймає ліків. І це дуже небезпечно, бо з часом гіпертонія може дати такі серйозні ускладнення, як інфаркт чи інсульт. Аби не стати жертвами підступної хвороби, регулярно вимірюйте тиск, особливо якщо хтось з родичів гіпертонік або ви схильні до перерахованих вище чинників ризику.

Запідозрити гіпертонію можна при вимірюванні тиску тонометром. Якщо цифри вищі за норму, це говорить про наявність гіпертонії (за умови, що тиск зміряний правильно). Проте потрібно враховувати: тиск може бути підвищеним навіть у здорової людини – як адекватна реакція на фізичне або емоційне навантаження. Просто у здорових людей через деякий час тиск внормовується, а у гіпертоніка так і залишається підвищеним.

Для лікування гіпертонії в арсеналі лікарів є чимало потужних препаратів. Але для кожного хворого підбір препаратів відбувається індивідуально, адже кожен медикамент має свої особливості, і те, що добре для однієї людини, неприйнятно для іншої. Майте на увазі: гіпертонія – серйозне захворювання, яке вимагає постійного контролю і лікування. Її не можна позбутися одним курсом терапії чи процедур – тиск доведеться підтримувати в нормі щодня. Крім того, лікарі радять всім гіпертонікам вести щоденник самоконтролю, в який треба записувати  вранішні і вечірні результати вимірювання тиску і пульсу. Проглянувши щоденник гіпертоніка, лікар зможе підкоригувати терапію.

Але таблетки при лікуванні гіпертонії – не панацея. Для зниження тиску необхідно:

  • позбавитися надмірної ваги – кожен втрачений кілограм знижує тиск на 1-2 мм рт. ст.;
    • займатися спортом (динамічні фізичні навантаження допомагають налагодити регуляцію тиску). Пам’ятайте: статичні навантаження (тренажери, важка атлетика, стрибки та ін.) протипоказані. Гіпертоніку корисні ходьба, плавання, катання на велосипеді;
    • зменшити споживання солі, в ідеалі – взагалі відмовитися від її споживання;
    • кинути курити;
    • виключити вживання алкоголю;
    • навчитися методам релаксації (наприклад, зайнятися йогою).

Тетяна Козирєва

Автор дякує за допомогу у створенні матеріалу професорові Юрію Володимировичу Федорову.

Фото з відкритих джерел

Коментарі

Позначки: