Олег Синютка поділився думками про результати виборів і своє майбутнє
Голова Львівської ОДА Олег Синютка на другий день після виборів під час ранішньої апаратної наради оголосив про свою відставку. Він став першим керівником області, який не тягнув кота за хвіст. Чому так поспішив? Чи має жаль на українців, які не обрали Петра Порошенка на другий термін? Чому Львівщина проголосувала неоднорідно? І чи готовий до опозиційної боротьби? Про це та інше — в інтерв’ю з головою Львівської ОДА, якого місцеві експерти і журналісти в один голос вважають найефективнішим і найуспішнішим керівником області.
Про це – у публікації газети «Високий звмок».
— Пригадую наше інтерв’ю наприкінці 2014 року, коли вас призначили на посаду голови ЛОДА. Я тоді спитала, чи не боїтеся йти на цю посаду? Бо досвід попередників свідчив, що після того, як йшли з цієї посади, вони «розчинялися», ніхто не продовжував своєї політичної кар’єри… Яким бачите своє політичне майбутнє?
— Не знаю. Перебуваючи на цій посаді, не готував запасних аеродромів, майданчиків, бізнесів. Не тому, що думав, ніби моя каденція триватиме пожиттєво, а тому, що самовіддано працював і не мав часу на якісь інші речі.
— На носі парламентські вибори. Зважаючи на результати виборів на Львівщині — єдиній області, де Порошенко переміг Зеленського, вам можуть запропонувати очолити виборчий штаб Блоку Петра Порошенка. Такі перспективи обговорювалися?
— Після виборів він зателефонував і подякував за результат на Львівщині. Не казав: «Дякую тобі», а сказав: «Подякуй усім львів’янам, що вірять у мою щирість, мою українськість». І це мені було дуже приємно. А заодно запросив на зустріч. Думаю, під час цієї зустрічі серед іншого буде проговорено і питання, які стосуються політичного майбутнього.
— У вас зараз є дві очевидні перспективи. Одна — будувати суто політичну кар’єру, наприклад, стати народним депутатом. Але ви колись сказали мені в інтерв’ю, що не уявляєте себе нардепом, що помрете від нудьги, якщо цілими днями будете сидіти і тиснути на кнопки…
— З часу того інтерв’ю нічого не змінилося…
— І друга перспектива — це балотуватися на посаду міського голови Львова. БПП нібито на цю посаду готує міського голову Винник Володимира Квурта. Але ваші шанси, очевидно, значно вищі, ніж у нього…
— Це комплімент. Я знаю Володимира Леонідовича ще з часу, коли він був секретарем Львівської міськради. Це професійна і чесна людина. І це було для мене одним із аргументів, коли торік ми допомагали у Винниках зробити частину дороги. Цього року хочемо закінчити останні 700 метрів цієї дороги. Щодо мерських амбіцій, то мені особисто Володимир Леонідович жодного разу про це не говорив.
— Але ми, журналісти, бачимо, що він готується до цих виборів.
— Це добре. У нас багато людей до виборів готується.
— Повернімося до результатів виборів. Чому, на вашу думку, Львівщина єдина з областей підтримала чинного президента?
— Насправді я розраховував, що президент отримає на Львівщині понад 70 відсотків. Вважаю, ми недопрацювали і не донесли повністю ті переконання щодо майбутнього України, які має президент.
Для мене цей результат складається з трьох частин. Перша: Львівщина була й залишається орієнтиром для всієї України на завтрашній день. У 90-х роках минулого століття відродження незалежної України починалося саме на Львівщині, Тернопільщині й Франківщині. Помаранчева революція визрівала саме у головах львів’ян як протест проти несправедливості. У Революції гідності взяли участь сотні тисяч львів’ян. Згодом багато з них взяли у руки зброю і пішли на війну. Львівщина заплатила найбільшу ціну за Революцію гідності — кожен п’ятий з героїв Небесної сотні — виходець із Львівщини. І ми показали всій Україні правильні орієнтири.
Друга складова — особа самого президента Порошенка. Він єдиний, хто не загравав з виборцями, а дав чесні повідомлення суспільству, куди з ним далі буде рухатися держава. Не загравав з російськомовними, з московською церквою. Чітко сказав: наше майбутне — Європейський Союз і НАТО. І люди на Львівщині Порошенка почули: ЄС — це добробут, НАТО — безпека.
І третя причина, даруйте за нескромність, але хотілося б вірити, що це чотирирічна системна щоденна рутинна робота, яка перетворилася у кілометри доріг, десятки шкіл, десятки садочків, тисячі нових робочих місць, сотні нових виробництв, майданчики, стадіони… Думаю, люди це оцінили.
— Завжди сусідні області — Франківська, Тернопільська — голосували, як Львівщина. Але на цих виборах там переміг Зеленський. Як це пояснюєте?
— Месиджі суспільству президент давав однакові для всіх областей. Не лукавив, не говорив для одних одне, для інших інше. Можливо, були суб’єктивні фактори, які зумовили меншу підтримку президента у цих областях. Львівщина також голосувала неоднорідно. Наприклад, у прикордонних районах більшість отримав конкурент президента. Але я маю цьому пояснення. Місцевим контрабандистам хаос набагато вигідніший, ніж порядок. Ці люди змушені були розмитнювати авто з іноземною реєстрацією. Це їм не сподобалося, і вони на виборчій дільниці вирішили помститися владі. Але мене здивували, наприклад, виборці у Славському. Ми там зробили дорогу, у Рожанці побудували школу, готуємо будівництво великого туристичного комплексу. І там більше голосів набрав конкурент президента?! Не розумію…
— Як прокоментуєте позицію міського голови Львова Андрія Садового після першого туру президентських виборів?
— Мені було боляче, що міський голова Львова почав говорити про вибори після завершення другого туру. Тому що львівська інтелігенція зверталася з відкритим листом, де просила міського голову визначитися про підтримку навіть не кандидатури, а того чи іншого курсу України ще до другого туру виборів. І міський голова відмовчався, втік від відповіді. Це прикро, тому що у Львові Порошенка підтримали чи не найбільше серед усієї області.
І коли вже після завершення виборів один із народних депутатів від «Самопомочі» (Любомир Зубач. — Авт.) прокоментував, що Львів так проголосував за європейські, українські цінності, тому що міським головою Львова є Андрій Садовий, то це вже непристойна брехня. Прикро, коли міський голова — не разом із громадою. Такі речі люди не пробачають. Тому не треба дивитися на політичні спокуси. Треба бути разом із людьми.
— Про що може свідчити така позиція Андрія Садового? Невміння піднятися над якимись особистими образами?
— Тут справа набагато глибша, ніж особисті стосунки. Думаю, йдеться про набагато серйозніші речі, ніж ті, які бачимо на перший погляд.
— Що вам найбільше в наших людях, українцях, не подобається? Яка риса найбільше шкодить нам?
— Не маю жодних претензій до наших людей. Зрештою, люди різні…
— Вам не здається, що українці трохи наївні, інфантильні? Чи це не заважає нам рухатися вперед?
— Під час зустрічей з людьми, коли агітував їх за курс України в Євросоюз, наводив приклад наших сусідів поляків. Вони не є більш роботящими, ніж українці, не володіють якимись надзвичайними чеснотами. А живуть краще за нас. Чому? Тому що влилися в європейську систему загальних цінностей. І це підняло рівень життя, покращило взаємовідносини між державою і суспільством. Ми маємо єдиний шлях, який торує президент Порошенко, — увійти у ЄС і НАТО. Це автоматично вирішить багато питань.
— Очевидно, політичній силі, яку очолює Порошенко, зараз доведеться піти у жорстку опозицію. Наскільки ви готові до опозиційної боротьби? Здається, ви не були в політичній опозиції за свою кар’єру?
— Чому? Ніхто не знайде в моїй біографії слів, які б вихваляли перебування при владі Януковича.
— Не вихваляти і опозиційна боротьба — це різні речі…
— У студентські часи брав участь у студентській революції. Потім очолював виборчий штаб «Нашої України» і кандидата у президенти Ющенка, однозначно підтримував Революцію гідності. Я ніколи не розмінювався на цінності. І на жодні компроміси з антиукраїнськими силами я не піду.
— На фінальній стадії виборів до вас не підходили представники кандидата-опонента, не пропонували переорієнтуватися?
— Були розмови… Але, знаючи мій характер, це були обережні розмови. Різні розмови…
— Що пропонували?
— Немає речей, які би мене спокусили всупереч моїм переконанням.
— За ці кілька днів після виборів ви побачили щось таке у вашій команді, що вас розчарувало в людях?
— Навпаки! Я їм вдячний за те, що в їхніх очах немає жодних розчарувань. Це правильні люди.
— Ви оголосили про відставку на другий день після виборів. Перший серед голів ОДА…
— Це абсолютно не принципово.
— Чому так швидко? Хотіли бути першим?
— Просто нарада була о 10-й годині (сміється).
— Коли вже передасте справи наступнику і покинете цей кабінет, що перше зробите?
— Відісплюся.
— Які речі заберете з цього кабінету?
— Я сюди приніс декілька речей. Ікону, яку мені подарували в Українському католицькому університеті. А також картину-ікону і великий тризуб, які привіз ще з Франківська.
— Ваша команда зараз теж буде подавати у відставку? Хто залишиться на господарці, адже треба продовжувати розпочаті проекти.
— Буду виконувати обов’язки голови, не тікатиму до того, як на моє місце буде призначена людина. Кинути ключі, розвернутися — це було б неповагою до тих 800 тисяч людей, які підтримали і президента, і мене як голову ОДА. Я попросив керівників департаментів ЛОДА, щоб вони не писали заяв, не залишали роботу. Нова команда — це буде вибір нового керівника. Але якщо він мене запитає, то скажу йому, що нинішня команда — дуже фахова.
— За які проекти, які ви розпочали, найбільше переживаєте? Які під ризиком — якщо ви підете, то можуть бути згорнуті?
— На Львівщині вже працює система супроводу інвестиційних проектів. У ЛОДА зараз на супроводі — 642 інвестиційні проекти. Завершених — близько 400. Система допомагає інвесторам відчувати, що їхній бізнес на Львівщині захищений. Важливо, щоб новий керівник нічого не поламав.
— Серед цих проектів немає таких, що можуть бути згорнуті, якщо змінюється влада?
— Це залежатиме від нової влади. Якщо почнуть збирати хабарі, ставити перепони, бізнес відвернеться.
— Як думаєте, хто буде наступним губернатором — варяг чи місцева людина?
— Найменше цим цікавлюся. Якщо хтось запитає мою думку про цю людину, буду відвертим. Якщо ніхто не запитає, зі своїми порадами лізти не буду. Якщо новий голова потребуватиме якоїсь поради від мене, може розраховувати на це. Чим гірше, тим краще — не мій принцип.
— Як буде з новим сміттєзвалищем і львівським сміттям? У міськраді досі скаржаться, що ЛОДА не виділяє ділянки під новий полігон ТПВ…
— Тепер міській раді буде краще, буде хтось інший, то ділянка, мабуть, одразу знайдеться (сміється. — Авт.). Насправді ми просунулися у питанні поводження з ТПВ. У Червонограді, Буську, Самборі, Новояворівську працюють сміттєсортувальні лінії. Червоноград і Дрогобич виділили земельні ділянки під будівництво заводів. Міністерство екології дало Львову дозвіл на будівництво сміттєпереробного заводу. Європейський банк виділив на це кошти. Систему з вивозу ТПВ зі Львова, яку ми впродовж останніх півтора року відлагодили, важко зламати. Окрім цього, є затверджена обласною радою Стратегія поводження з ТПВ, де визначені сміттєзвалища. За останній період ми практично ліквідували три чверті незаконних сміттєзвалищ на території Львівщини. У 2019 році ми мали б їх остаточно ліквідувати. Навіть зорово багато людей цієї весни помітили, що після роботи комунальних служб сміття на узбіччях доріг стало набагато менше.
Коментарі
Позначки: вибори, Львівщина, Олег Синютка, Петро Порошенко