17 травня о 16.00 у читальному залі імені Тетяни та Омеляна Антоновичів Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника (вул. Стефаника, 2) відбудеться презентація тритомного видання «Український книжковий знак ХІХ—ХХ століть: каталог колекції Степана Давимуки».
Видання присвячене екслібрису, який виступає знаком книголюба, його бібліотеки. У ньому головним чином представлений мистецький сюжетний екслібрис, який набув популярності лише в ХІХ ст. і залишається найпоширенішим до нашого часу. Це мініатюрна графічна картинка, виконана на невеликому за розміром листі паперу, приклеєному до внутрішньої сторони оправи. Екслібрис увібрав в себе багато історико-побутових даних, які відображають не тільки історію формування тих чи інших бібліотек, бібліофільські традиції, але й характер цілих епох в широкому їх значенні.
Видання містить вступну частину, в якій розглянуто особливості розвитку українського книжкового знаку ХІХ—ХХ ст., його символічно-алегоричну образність, визначені суспільно-політичними обставинами і національно-визвольними змаганнями часу. Розкрито становлення в екслібрисі національного виразу, утвердження символу-знаку високого ідейного змісту, який впливає на суспільство, змінює його. Доведено, що в українському екслібрисі присутні найрізноманітніші образи, але домінує лише невелика їхня частина. Підтверджено, що він, будучи далеким від достовірно точного відображення навколишнього світу, виступає кращим прикладом символічної, асоціативної системи побудови образів. Усі екслібриси обов’язково мають несподіване, оригінальне вирішення того чи іншого образу, як правило, максимально лаконічне. Кожен з них є свого роду символом-знаком, надійним засобом перетворення, передачі і збереження інформації, актуальної упродовж десятиліть для українського народу, а відтак укорінення її у свідомості наступних поколінь. У вступній частині також дано характеристику колекції Степана Давимуки, яка у каталозі представлена в повному обсязі. Це — 12 342 твори, виконані світової слави, а також маловідомими художниками упродовж ХІХ — початку ХХІ ст. Сьогодні це найповніший реєстр українських екслібрисів. Він зроблений з урахуванням найновіших вимог наукового опрацювання мистецьких творів і використанням великої джерельної бази. Його доповнює багатий ілюстративний матеріал, 3 000 репродукцій, які відтворені зі збереженням розмірів оригіналів. З метою полегшення праці з каталогом підготовлено покажчик власників книжкових знаків.
Видання стало результатом праці колективу співробітників Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника. Упорядник і автор вступної частини — Лариса Купчинська; науковий редактор — Лідія Сніцарчук; група наукового опрацювання мистецький творів — Роксолана Вдовичин, Ольга Греськів, Лариса Купчинська, Маріанна Мовна, Руслана Охримович, Ольга Стецко; упорядник покажчика власників книжкових знаків — Надія Брайлян. Мовну редакцію здійснили Людмила Ільницька, Ольга Катола, Зоряна Наконечна, Марта Пономаренко. Художнє оформлення, верстка, опрацювання ілюстрацій належить Інні Шкльоді.
Коментарі
Позначки: книга, Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника, презентація, Степан Давимука