Новини

ЄБРР кредитує у Львові побудову сміттєзаводу застарілої технології і на аварійній ділянці, – експертка

Європейський банк розвитку і реконструкції і Львівська міська рада пролобіювали спорудження заводу механіко-біологічної переробки відходів, 85 відсотків яких доведеться і надалі по-старому захоронювати.

Як пише «Четверта студія», про це повідомляє «Щоденний Львів».

Територія на вул. Пластовій, 13  у Львові є непридатною для такого об’єкту, як завод з механіко-біологічної переробки твердих побутових відходів, через малі площу і плаваючі грунти. Крім того, завод у густонаселеному районі міста неминуче нестиме екологічну небезпеку. Він буде застарілим за технологіями і – у підсумку – збитковим для львів’ян.

Про це повідомила Лідія Бойчишин, заступниця голови громадської ради при Львівській обласній державній адміністрації, членкиня Народного Руху України, під час засідання у Львівському пресклубі на тему: “Наскільки вирішує проблему сміття у Львові завод з переробки ТПВ, який будує міська влада?”

– По-перше, за санітарними нормами територія такого заводу має бути у 5 разів більшою. По-друге, його не можна споруджувати на плаваючих грунтах. По-третє, такий завод не повинен функціонувати в густонаселеному районі міста. А те, що відходи транспортувалися через каналізаційну систему до очисних споруд, просто біда. Мерія запевняє, що все буде безпечно. Не буде!- наголосила Лідія Бойчишин.- У районі вже заразсмердить! Виділяються меркаптани, фурани, оксиди азоту, сірки. А після того, як завод запрацює, його робота відобразиться ще й на екології Винників, Мурованого, Лисиничів.

Університетська доцентка, кандидатка хімічних наук Лідія Бойчишин назвала проєкт міськради «мильною бульбашкою», яка аж ніяк не вирішить проблему сміття у місті. Адже, за її словами, левову частку відходів все одно доведеться банально, як і раніше, закопувати!

– Близько 85% відходів треба буде захоронювати… Щось піде в баки, щось у компости. Але ніхто у Ратуші не говорить про полігон для ТПВ – під нього немає чітко визначених територій. Яка може бути довіра до керівицтва міста, якщо вони самі не знають, що будують і не мають чіткої стратегії з вирішенням сміттєвої проблеми у Львові? – риторично запитала Лідія Бойчишин.

Найбільше експертку турбує той факт, що такі заводи механіко-біологічної переробки ТПВ, який міська влада планує спорудити у Львові, у цивілізованому світі вже давно ніхто не будує.

– Є стокові магазини одягу, куди нам привозять дешеві немодні речі, які в Європі вже ніхто не носить, а є так звані «стокові технології», які в Європі ніхто е використовує, – пояснила Лідія Бойчишин. – Так ось, ми збираємося будувати «сучасний» завод, від яких світ вже давно відмовився. Ті технології, які будуть використовувати у Львові, ще збереглися на старих заводах Австрії чи Франції, але США, Японія будують  заводи, які працюють за методом високотемпературного піролізу, знищуючи сміття при температурі 1 200 градусів. Це дороге задоволення для нашого міста, проте ми могли би використовувати хоча би середні температури, як це робить більшість країн. Не перезахоронення відходів – а повна переробка, ось що потрібно насправді. Витрачати величезні кошти і приводити до Львова технології позавчорашнього дня, як це робить міська влада,  –  безвідповідально.

Лідія Бойчишин також висловила подивування, чому з огляду на всі ці факти Європейський банк розвитку і реконструкції (ЄБРР) все ж надав керівникам міста 25-мільйонний кредит для будівництва сміттєзаводу.

– Я не розумію логіки, якою керувався ЄБРР, і у мене виникає запитання, чи не є заангажованою ця поважна установа, – зазначила Лідія Бойчишин.

Довідка

За інформацією пресслужби ЛМР від 27 серпня, ЄБРР погодив учасників, які візьмуть участь у наступному етапі тендеру з будівництва сміттєпереробного комплексу. «У Європейському банку реконструкції та розвитку розглянули звіт та інші додаткові документи щодо оцінки технічного етапу тендеру щодо об’єкту будівництва механіко-біологічного комплексу переробки відходів у Львові. Відтак, банк надіслав офіційний лист, яким затвердив учасників наступного етапу тендеру, – йдеться у повідомленні із посиланням на ЛКП «Зелене місто». – Найближчим часом ми надішлемо інформацію учасникам, які будуть запрошені до подання фінансових пропозицій». Нагадаємо, свої технічні пропозиції подали чотири учасники — компанія Eggersmann Anlagenbau GMBH (Німеччина), Компанія Control Process S.A. (Польща), консорціум із двох фірм — WTT (Нідерланди) та Axis (Литва), консорціум із двох фірм — MUT (Австрія) та Dogusan (Туреччина). Всі вони мають досвід спорудження таких об’єктів — це було однією із основних вимог.

 

Засідання 27 серпня 2020 року
Відео: Львівський пресклуб

 

Коментарі

Ольга Корнієнко

Share
Published by
Ольга Корнієнко

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

10 години тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

11 години тому