Подробиці
Частина чоловіків призовного віку намагаються усіляко уникнути мобілізації та відвертітись від свого конституційного обов’язку із захисту територіальної цілісності держави. Одним із найпопулярніших методів є нелегальна спроба перетину державного кордону з метою виїзду за кордон.
Про це пише Четверта студія.
А попит завжди породжує пропозицію, тому на бажанні окремих українців сміло наживаються нечесні на руку ділки.
19 740 чоловіків незаконно перетнули кордон України у період з лютого 2022 року по 31 серпня 2023-го. Про це повідомляє BBC, посилаючись на дані п’ятьох сусідніх країн — Польщі, Румунії, Молдови, Угорщини та Словаччини.
Ще 21 113 чоловіків намагалися втекти, але були затримані українською владою.
При цьому 14 313 українців намагалися перетнути кордон пішки або вплав, а решту 6 800 розраховували на документи, отримані шахрайським способом. Вони містили фальшиві звільнення від призову.
Натомість, як повідомляє “Слідство.Інфо”, із початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну органи охорони державного кордону зафіксували 40,5 тисяч адміністративних порушень, пов’язаних із незаконним перетином адмінмежі або спробами його здійснити.
Крім того, майже 1,5 тисячі людей отримали судові вироки за ухилення від військової служби під час мобілізації.
За інформацією Державної прикордонної служби, у період із 24 лютого 2022 року по 23 грудня 2024 року прикордонники склали 40,5 тисяч адміністративних протоколів за статтею 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Ця стаття передбачає відповідальність за “незаконне перетинання або спробу незаконного перетинання державного кордону України”. Порушникам загрожує штраф у розмірі від 3400 до 8500 гривень.
За той самий період, згідно з даними Державної судової адміністрації, за статтею 332-2 ККУ (“Незаконне перетинання державного кордону”) засудили 34 людей.
Також 96 громадян отримали вироки за статтею 335 ККУ (“Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу”).
Окрім того, 1490 судових вироків винесли за статтею 336 ККУ, яка передбачає покарання за ухилення від призову під час мобілізації. Згідно з чинним законодавством, за цей злочин передбачено позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.
Водночас за 10 місяців 2023 року прикордонники відмовили у виїзді майже 43 тисячам громадян України, основна частина з них – чоловіки, які не підпадали під умови виїзду з країни у воєнний стан. Це на 17% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Демченко уточнив, що найчастіше прикордонники фіксують спроби незаконно перейти зелену ділянку кордону з Румунією та Молдовою. Найбільше підроблених документів фіксується на кордоні з Польщею.
За час воєнного стану викрито майже 300 злочинних груп, які спеціалізувалися на незаконному переправленні чоловіків через кордон. Крім того, 800 разів намагалися підкупити інспекторів ДПСУ, щоб ті ухвалили рішення про пропуск через кордон. Загальна сума пропонованих хабарів складає 8 мільйонів гривень.
Проте навіть на третьому році війни у мережі можна знайти достатньо телеграм-каналів, які пропонують українським чоловікам допомогу для виїзду за кордону. Здавалося б – вони вже давно повинні бути заблоковані, проте, схоже, хтось не до кінця виконує свою роботу.
Громадяни України незаконно перетинають державний кордон за допомогою анонімних Telegram-каналів, які допомагають чоловікам призивного віку оформити відповідні документи для виїзду. Куди ж дивляться правоохоронці? Або законотворці?! Такі канали необхідно заблокувати!
Нижче публікуємо лише маленьку частину телеграм-каналів, які пропонують українцям такі послуги.
https://t.me/vyezd_ua_2025
https://t.me/vagrant2025
https://t.me/viizd_z_ukrainy_vyezd
https://t.me/escapeukraineu
Коментарі
Позначки: Telegram, переправлення чоловіків за кордон