Новини

Україна може припинити консульські відносини з росією

Президент Зеленський ініціював законопроєкт, який пропонує розірвати консульські відносини з російською федерацією. Проєкт закону направили на розгляд профільного комітету. Аналітики Центру спільних дій пояснюють, як можна вирішити проблеми захисту українців у росії.

Про це пише Четверта студія.

У перший день повномасштабного вторгнення на офіційній сторінці МЗС України зʼявилося повідомлення про розрив дипломатичних відносин із росією. Проте у ньому містилася примітка, що дипломатичні відносини припиняють без розриву консульських. Їх не розірвали, щоб мати можливість захищати права та інтереси українців у росії. 

Аналітики Центру спільних дій зазначають, що рішення припинити консульські відносини може поставати у непросте становище громадян України, які перебувають на території росії. Адже українці в рф не зможуть отримати важливі документи, наприклад, про народження чи смерть. Крім того, представники України не матимуть повноважень на офіційному рівні захищати права українців у росії. Зокрема, не будуть залученими до вирішення питання щодо встановлення опіки й  піклування. 

Проте аналітики пояснюють, що навіть після розірвання консульських відносин існує спосіб продовжувати захищати інтереси громадян України. У червні 2023 року Україна ратифікувала конвенцію, яка передбачає взаємне надання допомоги з консульських питань. Її положення можуть допомогти розвʼязати проблему відсутності представництва України в рф. Відповідно до конвенції, якщо у двох країн відсутні консульські відносини, посередником може стати третя держава. Вона може взяти на себе надання консульських послуг. У Центрі спільних дій вважають, що такий механізм є найбільш оптимальним для захисту громадян України на території росії. 

«Досвід вирішення такої проблеми був, коли у 2008 році Грузія та росія домовилися зі Швейцарією про її посередництво. У швейцарському посольстві в Грузії відкрили дипломатичну російську секцію, і навпаки, у посольстві в москві – грузинську. Швейцарія також виступала посередником між США та Іраном», – пояснює аналітикиня Юлія Пʼєцко.

На думку аналітиків, в умовах російсько-української війни Швейцарія також могла б стати посередником, зважаючи на її досвід в цьому питанні та нейтральний статус країни. 

Більше про труднощі розірвання консульських відносин ви можете дізнатися у випуску подкасту «Ок і шо?» від Центру спільних дій. 

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

У парку «Знесіння» висадили сто саджанців дуба

Впродовж місяця щосуботи у парку за участі переселенців проводили екскурсії та висаджували дуби

5 години тому

На дорогах Львова вже оновили 21 км поздовжньої розмітки

Додатково у всіх районах міста ознаковують місця для паркування транспортних засобів осіб з інвалідністю, чистять…

5 години тому

Жінка переїхала до Львова і наважилась стати мамою

Охочих подарувати дітям родинне тепло, запрошують звертатися в управління «Служба у справах дітей» Львівської міської…

5 години тому

У Львові парки оброблятимуть від кліщів: графік

Оброблятимуть ділянки біля дитячих майданчиків, доріжок, зон відпочинку тощо. Загальна площа, яку оброблятимуть – 136…

5 години тому

У Львові запрацює автобусний маршрут №45

впродовж одного місяця автобуси курсуватимуть за старою схемою. Потім, аби зменшити інтервали та дублювання трамваїв…

5 години тому

У Дублянах організували масштабну подію на підтримку воїнів

відбулась урочиста академія, а тоді розпочали волонтерський аукціон та концертну програму за участю творчих колективів…

5 години тому