У Львові зафіксували черговий випадок сказу

Новини 03 Січня, 2025 141

Подробиці

Увага! На території Львівської міської територіальної громади зафіксовано черговий випадок сказу

У зв’язку із лабораторним підтвердженням сказу у собаки 31 грудня 2024 року відповідно до Комплексного плану заходів з боротьби та профілактики сказу на території Львівської міської територіальної громади на 2024-2028 роки (з урахуванням періоду дії воєнного стану) та Інструкції щодо профілактики та боротьби зі сказом тварин у м. Львові продовжено карантинні обмеження по сказу тварин та згідно із п. 3.15. «Інструкції про заходи боротьби зі сказом тварин» будуть скасовані через 60 днів з дня останнього випадку сказу.

Попередньо, 26.12.2024 власник звернувся до Львівського комунального підприємства «ЛЕВ» (м. Львів, вул. Промислова, 56) з проханням оглянути тварину на предмет побиття. У собаки спостерігався тремор, посіпування, порушення координації рухів. В ЛКП «ЛЕВ» порадили звернутися у ветеринарну клініку, де є наявний рентген-апарат для підтвердження чи спростування травми голови. У Львівській міській державній лікарні (м. Львів, вул., Промислова, 9) власнику тварини, який звернувся щодо проведення рентгенографії, було повідомлено, що рентген-апарат у клініці відсутній.

Того ж дня власник собаки звертався по ветеринарну допомогу ще у декілька приватних ветеринарних клінік міста Львова: «Merlion» (м. Львів, вул. Плугова, 10) та «Eurovet» (м. Львів, вул. Пасічна, 102). Прийом тварини у всіх клініках здійснювався із дотриманням правил біобезпеки. Також, у клініках після прийому проведено дезінфекцію поверхонь оглядових кабінетів та інших приміщень клінік.

Зі слів власника, собака не вакцинована, проживала на дачі, мала вільний доступ вигулу на подвір’ї та вулиці.

Попередній діагноз – підозра на сказ. Власнику тварини було надано роз’яснення щодо підозри захворювання на сказ та наслідки цього захворювання і рекомендовано звернутися у Львівську міську державну лікарню ветеринарної медицини (м. Львів, вул. Промислова, 9).

28.12.2024 у телефонному режимі власник тварини повідомив керівника Львівської міської державної лікарні ветеринарної медицини, що тварина загинула.
30.12.2024 труп собаки доставлено до Львівської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (м. Львів, вул. Промислова, 7) для підтвердження/спростування сказу тварин. Згідно із Звітом Львівської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби від 31 грудня 2024 року № 006169 п.м./24 в мазках-відбитках головного мозку тварини виявлено специфічні свічення, характерні для вірусу сказу.

З метою виявлення хворих чи підозрілих на сказ тварин спеціалістами Львівської міської державної лікарні ветеринарної медицини організовано подвірні обходи. Розпочато комплекс протиепізоотичних заходів для ліквідації захворювання, що охоплюють 5-кілометрову загрозливу зону навколо епізоотичного вогнища.

БОРОТЬБА ЗІ СКАЗОМ ВКЛЮЧАЄ В СЕБЕ ТРИ СКЛАДОВИХ:

І. ЕПІЗООТИЧНИЙ МОНІТОРИНГ

У 2024 році у Львівській області зареєстровано 120 випадків: лисиці – 52 випадки, собака – 34 випадки, кіт – 28 випадків, ВРХ – 3 випадки, єнотовидний собака – 1 випадок, куниця – 1 випадок, рись – 1 випадок:
▪️Дрогобицький район – 9 (3 лисиці, 4 собаки, 1 кіт, 1 куниця);
▪️Золочівський район – 17 (7 лисиць, 4 собаки, 6 котів);
▪️Львівський район – 37 (25 лисиць, 4 собаки, 6 котів, 2 ВРХ);
▪️Самбірський район – 10 (1 лисиця, 6 собак, 2 кота, 1 рись);
▪️Стрийський район – 18 (8 лисиць, 6 собак, 4 кота);
▪️Шептицький район – 11 (1 лисиця, 2 собаки, 6 котів, 1 ВРХ, 1 єнотовидний собака);
▪️Яворівський район – 13 (7 лисиць, 4 собаки, 2 кота);
м. Львів – 5 (4 собаки, 1 кіт).
ІІ. ПАРЕНТЕРАЛЬНУ ІМУНІЗАЦІЮ
Упродовж 2024 року провакциновано проти сказу 447 648 тварин:
▪️собак – 235 016,
▪️котів – 209 487,
▪️ВРХ – 2 108, коней – 385, ДРХ – 503, свиней – 49.

В ЧЕРГОВИЙ РАЗ НАГОЛОШУЄМО ПРО ТЕ, ЩО ДЕРЖАВНІ ЛІКАРНІ ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ПРОВОДЯТЬ ВАКЦИНАЦІЮ ТВАРИН ПРОТИ СКАЗУ ВАКЦИНОЮ «RABISTAR RЕD». ВАКЦИНАЦІЯ Є БЕЗКОШТОВНОЮ ДЛЯ ВЛАСНИКІВ ТВАРИН.

Єдиним способом недопущення захворювання тварин на сказ, а також його подолання є щорічна вакцинація домашніх улюбленців, починаючи з 3-місячного віку.

ІІІ. ПЕРОРАЛЬНУ ІМУНІЗАЦІЮ

На виконання пунктів 8, 9 Протоколу ДНПК при КМУ від 13.03.2024 № 1, п. 3 протоколу ДНПК при ЛОВА від 25.01.2024 № 1, п. 3 протоколу ДНПК при ЛОВА від 27.037.2024 № 2 на території області проведено весняну та осінню кампанії з пероральної імунізації диких м`ясоїдних тварин проти сказу.
Всього на території області у 2024 році було розповсюджено 609 700 доз вакцини із охопленням площі 12 194 км2 із розкладанням принад на території лісових та мисливських угідь на відстані не ближче 200 метрів від населених пунктів.

Принади з вакциною для пероральної імунізації постачаються централізовано відповідно до Плану протиепізоотичних заходів з профілактики інфекційних і паразитарних хвороб тварин. Відповідно до діючих Методичних рекомендацій з планування, організації та проведення пероральної імунізації диких м`ясоїдних тварин проти сказу пероральна імунізація диких м`ясоїдних тварин за кошти державного бюджету передбачена на території лісових та мисливських угідь на відстані не ближче 200 м до населених пунктів; забороняється проводити розподіл вакцини над населеними пунктами, болотами, водоймищами, авто- та залізничними шляхами та місцями проведення польових робіт.

Відповідно до ст. 98 Закону України «Про ветеринарну медицину» заходи щодо профілактики, локалізації, за необхідності – ліквідації хвороб тварин (в даному випадку – можливість здійснення пероральної імунізації методом наземного розподілу вакцини в межах населених пунктів) можуть здійснюватися за рахунок місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законом.

Також, окрім вакцинації для ефективної боротьби із сказом Державними надзвичайними протиепізоотичними комісіями при Львівській ОВА, РВА та ЛМР вирішено консолідовано:

Посилити роботу щодо реагування на випадки появи диких тварин, зокрема лисиць, в населених пунктах та не допускати утворення місць «проживання» диких тварин у закинутих будівлях, присадибних ділянках тощо.

У межах населених пунктів та ближче 200 м до населених пунктів забезпечити відлов комунальними службами органу місцевого самоврядування хижаків (лисиць, вовків та єнотовидних собак), які можуть бути носіями сказу.

Ліквідувати існуючі несанкціоновані сміттєзвалища, які слугують додатковою кормовою базою для диких і бродячих тварин, та не допускати утворення нових на території громад.

Посилити контроль за дотриманням громадянами, підприємствами, установами та організаціями правил утримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах. Зокрема, відповідно до Правил утримання і поводження з домашніми тваринами у м. Львові, затвердженими ухвалою 23-ї сесії 7-го скликання Львівської міської ради від 23.01.2020 № 6225, власники тварин зобов’язані забезпечити своїм тваринам ветеринарний огляд, у тому числі обов’язкову щорічну вакцинацію проти сказу.У разі відмови від вакцинації тварин їхні власники несуть адміністративну відповідальність.

Посилити здійснення заходів по відлову безпритульних тварин з метою регулювання їх кількості, здійснювати вакцинацію безпритульних тварин проти сказу.
На території Львівської міської територіальної громади підприємством з питань відлову, утримання та поводження з тваринами в населених пунктах є ЛКП «ЛЕВ», яке підпорядковане Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.

Коментарі

Позначки: ,