Допрем’єрний показ українського фільму «Крути 1918» у Львові відбувся 31 січня в переповненому залі. Спеціально приїхала на зустріч із глядачами знімальна група, третина з якої – львів’яни.
Про це повідомляє Радіо «Свобода».
«Глядачі у Львові і Дніпрі найбільш гарні. Тому ми тут. А прем’єра фільму буде з 7 лютого по всій країні», – розповів режисер Олексій Шапарєв.
Фільм «Крути 1918» почали знімати у 2017 році. Це історичний екшн за реальними подіями історичного бою на залізничній станції Крути взимку 1918 року між силами УНР (де були київські студенти й гімназисти-добровольці) і більшовиками.
Бій відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути, тривав близько п’яти годин. Загонові київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», а це від 300 до 400 осіб, протистояв чотирьохтисячний підрозділ російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова. Українці призупинили наступ ворога. Від 300 до 400 молодих українських героїв загинули.
27 студентів і гімназистів потрапили після бою в полон до більшовиків, їх катували і розстріляли. За сценарієм фільму, на тлі цих важких подій є й романтична лінія. Двоє братів – Андрій і Олекса Савицькі – закохуються у Софію. Олекса загинув, виконуючи важливе політичне завдання, Андрій вижив у важкому бою під Крутами.
«Справді важко було працювати, особливо взимку у мінус 18-20 градусів. Мій герой Андрій – пацифіст, але коли потрібно було стати на захист країни, він це зробив. Так, як і зараз це відбувається», – говорить актор Євген Ламах.
Автори фільму наголошують, що хотіли провести паралель між подіями 1918 року і сьогоденням, коли українські бійці захищають Україну на Донбасі.
Бюджет фільму склав 52 мільйони гривень, половину грошей надали з державного бюджету. Стрічку знімали у Чернігівській, Черкаській, Київській областях, також у Києві. Задіяли близько тисячі акторів і двох тисяч одиниць зброї. Над музичним і звуковим оформленням фільму працювала група італійських фахівців.
«У січні 1918 року біля Києва зупинили підступного ворога на певний час молоді люди – студенти, гімназисти. Ці юнаки не вагаючись, не маючи, можливо, навіть засобів захисту, не пройшовши військового вишколу виступили вперед проти кількохтисячної армії. Це величезна наша втрата. Які уроки винесли з історії? Сьогодні нашу землю боронись сильна армія. Сьогодні нас підтримує весь цивілізований світ, і ми це відчуваємо. Тоді не було єдності всього українського народу – сьогодні це є. Ми маємо можливість говорити українською, мролитись рідною мовою, знімати якісні фільми», – наголосив перед початком фільму у своєму виступі перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський.