“Від Різдва й до Йордану – час колядницький”, – кажуть гуцули. Попрощатись з колядою, колядники з Криворівні зі своїми особливими піснями та інструментами традиційно завітати до Львова у Дім Франка, передає Четверта студія з посиланням на Еспресо.Захід.
“У Домі Франка коляда завжди плекалася, лунала і відтворювалася від покоління до покоління, бо для самого письменника вона була надзвичайно важлива і для його творчості все починалося з теми Святвечора і завершувалася цією темою. Його діти вміли колядувати, він теж любив, особливо Бог предвічний і ми теж маємо плекати і відтворювати цю традицію”, – розповів “Еспресо.Захід” директор музею-садиби “Дім Франка” у Львові Богдан Тихолоз.
При вході до музею розгорнулося ціле дійство.
Гуцули у традиційних костюмах під звуки трембіти, скрипки, рогів виконували коляди для господарів, а також традиційну за померлих, аби вшанувати пам’ять Івана Франка і його родини.
Послухати колядників зібралося чимало людей, тож дійство через карантин відбувалося у музейному саду.
“Березою”, тобто провідником гуцульських колядників, став відомий фольклорист та краєзнавець, науковий співробітник музею Івана Франка у с. Криворівня Василь Зеленчук. Просто неба у музейному саду береза Зеленчук знайомив відвідувачів дійства з автентичними гуцульськими колядами.
Деякі з цих колядок нині не пам’ятають навіть на Гуцульщині. Він змалку записував від старожилів Криворівні давні коляди, вчився їх співати і тепер передає як традицію.
Як розповідала завідувачка науково-освітнього відділу Дому Франка Марта Волошанська, цього року через карантинні обмеження Гуцульська розколяда була не такою масовою, як зазвичай.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу