У костелі Винник знайшли унікальні фрески (ФОТО)

Новини 30 Червня, 2020 942

Фото: "Винниківський вісник"

Будував костел один із найвідоміших архітекторів того часу Бернард Меретин

У винниківському храмі під шаром фарби знайшли унікальні фрески. У 2019 році Національний інститут Польської спадщини за кордоном «Polonica», Краківська академія красних мистецтв імені Яна Матейка, Львівська національна академія мистецтв у співпраці з Винниківською міською радою розпочали проект з реставрації настінних живописів Санктуарію Матері Божої Винниківської «Порятунок краси спільної спадщини». Розрахований він на п’ять років.

Як пише «Четверта студія» з посиланням на Винниківський вісник», мета його не тільки культурологічна, що передбачає «відкриття» для мешканців і гостей міста неоціненних фресок з-під верхнього шару сірої фарби, а й освітня, наукова, міжнародна, оскільки до робіт залучили викладачів і студентів Львівської національної академії мистецтв, реставраторів, мистецтвознавців України та Польщі.

Минулого року встигли зробити невеликий обсяг реставраційних робіт. На першому етапі здійснювали очищення однієї зі стін храму, в результаті якого було відкрите зображення “Різдво Господнє”, бірюзовий колір навколо віконного порталу.

«Ми думали, що на стіні зображено Успіння Діви Марії, – каже о. Леонтій Саламон. – Але дівчата почали працювати, і побачили там маленького Ісусика, тобто зробили висновок, що це Різдво Господнє. Це було для нас маленьким відкриття».

Цього року продовжують роботи з очищення. Керівник проекту – доктор Павел Болінський з Краківської академії мистецтв. «На початковому етапі ми не сподівалися, що сірий храм насправді був настільки світлим, що зможемо відкрити повноцінні зображення, – розповіла куратор реставраційних робіт, викладач кафедри реставрації Львівської академії мистецтв Соломія Островська. – Зараз ми беремося вже за більші обсяги. Знімаємо шар сірої фарби, якою замальовано костел зі середини, щоб побачити, що ж під нею.  Наразі очищаємо південну стіну храму, склепіння (стелю) і склепіння на хорах. Половина склепіння на хорах вже очищено. Під час реставраційних робіт ми побачили там світлі кольори».

Зображення, які «заховані» під сірою фарбою, доволі знищені. Мабуть, через це їх свого часу і замалювали. Наразі реставратори знаходять залишки живопису, але вони дозволяють зробити висновки, що саме зображено.

Проект розрахований на декілька років. Після процесу очистки фахівці займатимуться консервацією, укріпленням тиньків, паралельно знайдені зображення вивчають мистецтвознавці.

 Нагадаємо, костел Успіння Пресвятої Діви Марії збудовано у Винниках в 1766 році. Фундаторкою була  Маріанна Тарло з роду Потоцьких. Будував костел один із найвідоміших архітекторів того часу Бернард Меретин.

Витоки винниківського костелу пов’язують із культом Матері Божої Винницької (Винниківської), що є однією з копій Ченстоховської, зробленої, на думку польського дослідника Пйотра Красного, ще перед урочистою коронацією у 1717 році образу Белзької Богоматері, більш відомого нині, як Ченстоховський.

Протягом 30 років тривало впорядкування внутрішнього убранства костелу – малювання стін і склепінь, влаштування головного та бічних вівтарів і амвону. Розписи костелу виконані не пізніше як 1758 року. Стіни були декоровані іонійськими пілястрами.

Кілька разів були грунтовні ремонти храму. Існуючий розпис костелу належить, ймовірно, до ремонту 1912 року, що був накладений на стінові розписи другої половини XVIII століття.

З 1946 року храм використовувався як склад. У 1992 році костел передали римо-католицькій громаді. Відбулося його оновлення та освячення. Він знову запрацював у 1993 році.

Найважливіша подія останніх років – 27 жовтня 2019 року до Санктуарію Матері Божої Винниківської передали мощі св. Папи Івана Павла ІІ,  освятили  площу та пам’ятник на його честь.

Коментарі

Позначки: , , ,