Юрист та депутат ЛМР Олексій Різник підтримує закон 5655 і пояснює свою позицію
У Львові на вихідних обвалився будівельний майданчик. На щастя, обійшлось без жертв. Проте такі ситуації в нашому місті можуть повторюватись, адже хаос із забудовами триває, й кінця-краю цьому не видно.
Про це пише Четверта студія з посиланням на газету “Ратуша”.
Як повідомив заступник мера Львова Любомир Зубач, «маємо прикрий інцидент на будівельному майданчику у Львові. На будові на вулиці Волоській обвалилася опалубка для перекриття поверху. Тут зводили комерційно-офісну споруду. Бачив на власні очі – сумне видовище. За інформацією, яку наразі маємо, є постраждалі, але на щастя, без фатальних наслідків».
“Що саме сталося і яка причина, що призвела до такого сумного результату – невідомо. І найгірше – наша міська інспекція ДАБК за чинними постановами Кабміну навіть не має повноважень, щоб зайти на цю забудову і все з’ясувати. Нонсенс, але це реальність! Не люблю цієї фрази, але скажу: «А я попереджав, що так буде!» Бо відсутність контролю у сферах, які стосуються безпеки людей (а до таких, безумовно, належить будівництво) призводить урешті-решт до поганих наслідків. Нагадаю, зараз в країні запроваджено мораторій на перевірки на будовах. Мовляв, не можна тиснути на забудовників, а треба їм вірити на слово, що все спроєктовано та побудовано згідно з будівельними нормами. Ну от – будь ласка», – вважає Зубач.
Він також каже, що навіть боїться думати, що буде, якщо президент підпише закон 5655. Дійсно, чому ж боїться?!
«Дозволи через інтернет, приватний контроль і здача в експлуатацію знову ж таки в автоматичному режимі. Сумна перспектива, якщо чесно. Тому, сподіваюся, здоровий глузд переможе, адже ніби саме життя дає підказки щодо питань, на які в декого з «олімпу» не було поки що відповідей”, – повідомив Зубач.
Натомість у депутатському корпусі міськради іншої думки. Юрист та депутат ЛМР Олексій Різник підтримує закон 5655 і пояснює свою позицію.
«Напередодні у експертному середовищі мав цікаву дискусію щодо реформування містобудівної діяльності в Україні. Ще у грудні минулого року Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №5655 щодо реформування сфери містобудівної діяльності, який, зокрема, критикували мери українських міст та селищ, архітектори та громадські активісти», – каже депутат.
Чи все так однозначно погано?
«Розпочну з того, що процес діджиталізації в Україні – незворотний. Навіть коли запроваджували застосунок «Дія», в українців теж було чимало сумнівів та критики, багато хто не довіряв, сумнівався у безпечності та доцільності такого застосунку. Так, у застосунку є певні недосконалості, але ніхто не говорить, що реформа цифрової трансформації недосконала в цілому.
Подібні паралелі можна провести щодо впровадження законопроєкту №5655. Переконаний, що «правила гри» щодо забудови повинні прописати у формі містобудівної документації, які повинні встановлювати обмеження та перелік об’єктів, які будуватимуть на певній території.
Зокрема, законопроєкт передбачає: якщо містобудівна документація розроблена досконало та відповідає усім вимогам, то проблем у її реалізації не буде!
Натомість у недоброчесних забудовників завжди буде бажання збудувати об’єкт, який не відповідатиме містобудівній документації. Однак законопроєкт №5655 передбачена відповідальність забудовників, ліцензіатів та інших суб’єктів, які здійснили незаконну забудову», – повідомив юрист.
Він додав, що законопроєкт також передбачає, що вся проєктна документація буде в єдиному реєстрі. Тому кожен суб’єкт господарювання, зокрема й приватний, буде мати доступ та можливість ознайомитись з дозволом чи проєктною документацією. Якщо замовник чи забудовник не згідний і вважатиме, що його право порушене, матиме право оскаржити.
«Важливо зазначити, що коли війна закінчиться перемогою України, іноземні інвестори виявлять бажання відновлювати об’єкти в нашій державі. Будь-який іноземний інвестор не хоче мати жодних стосунків із виконавчими органами влади. Не залежно, чи це орган виконавчий, чи державна влада. Зазвичай інвестор хоче бачити, які об’єкти проєктують та як відбувається процедура отримання дозволів і щоб цей процес відбувався без чиновників. Для нього процедура повинна бути максимально спрощена. Не виняток, що законопроєкт є результатом спільної діяльності Офісу президента, міністерств України із відповідними міжнародними установами. Адже увЄвропейському Союзі усі процедури щодо забудови максимально прозорі та структуровані», – написав Олексій Різник.
То чого бояться чиновники Садового? Прозорості? Порядку? Чи, може, відсутності «кешу» від забудовників? Питання риторичне…
Олег ДОВГАНИК, головний редактор ІВ «Четверта студія» Фото Любомира Зубача
до теми
Громадська організація «Народна дія Львів» на своїй фейсбук-сторінці зазначила, що ГО та інвалід другої групи Кельман І.І. є позивачами про скасування містобудівних умов та обмежень та дозволу на будівництво торгово-офісного центру на вул. Волоській. Відповідачем є виконком Львівської міської ради. На думку ГО «Народна дія Львів», центр будують «без урахування критеріїв безпеки, охорони цінного ландшафту, без дотримання відстаней до пам’яток архітектури з протилежної сторони вулиці, всупереч вимогам генплану, згідно з якими на цьому місці мала б бути підземно-наземна автостоянка для автомобілів тих, хто міг би залишати тут свій транспортний засіб і доїжджати до центру громадським транспортом». Також, зазначають громадські активісти, виконавчий комітет проігнорував «вимоги Закону «Про охорону культурної спадщини», не прописавши у містобудівних умовах вимогу про погодження проєкту будівництва у Міністерстві культури та інформаційної політики та не попередивши про обов’язковість інформування про плановані містобудівні та архітектурні перетворення Комітету світової спадщини ЮНЕСКО… Міністерство культури наклало припис на замовника будівництва і підрядника про зупинку незаконних робіт, проте Львівський окружний адміністративний суд скасував ці приписи».
Громадська організація також інформує, що всередині серпня минулого року активістка Олеся Дацко «сфотографувала, як небезпечно ведуть це будівництво, як нависає над пішохідним переходом противага будівельного крану з трьох бетонних блоків», однак на неї «накинувся з кулаками охоронець, вирвав з рук окуляри від сонця і намагався відібрати телефон». «В цей день ми викликали поліцію, повідомили про напад, про незаконне будівництво, чинні приписи Міністерства культури… А знаєте, якою була реакція представників правоохоронних органів на цю заяву? Вони намагалися нас переконати, що це ми порушили закон, фотографуючи скандальну забудову «в умовах війни», і попереджали, що це нас мають притягувати до відповідальності, а не тих, хто посягає на життя і здоров’я людей поблизу будови, будуючи небезпечні для життя і здоров’я об’єкти. Які нищать культурну спадщину».
Громадська активістка Олеся Дацко поділилася своїми спостереженнями: «Скандальна будова, в якої завалилося перекриття на Волоській нині. Вийшла з маршрутки – триває тривога, будівельні роботи йдуть повним ходом, блоки над пішохідним переходом далі незмінно висять.
Техніка безпеки? – Ні, не чули. Запускають нових робітників. Під час тривоги. Притому, що якщо ця конструкція обвалилася – очевидно, що на неї не можна пускати зараз нікого, крім рятувальників. Бо ця конструкція – небезпечна. Поки не буде проведено експертизи, чи її слід знести, чи взагалі апріорі можна добудовувати, там не має бути нікого, крім охоронця…».
Коментарі
Позначки: Львів, Олексій Різник