Новини

Старі кінотеатри Львова. Що відкривають на місцях закритих кінотеатрів

У другій половині XX століття у Львові функціонувало близько 30 кінотеатрів. Зараз з них діє лише один у Горіховому гаю.

Кореспонденти Суспільного дізналися чому зали, у які масово ходили люди, довелося зачинити, пише Четверта студія.

Досі діє кінотеатр у Горіховому гаю. Нині він називається Lviv Film Center. А раніше цей кінотеатр називався “Орлятко”.

Кінотеатр “Орлятко”

Його відкрили у 1978 році. У сучасному кінотеатрі досі збереглася техніка для показу плівкових фільмів. Зберегли і фільми на плівці.

Техніка для показу плівкових фільмів

“У нас є колекція близько 800 фільмів, точніше десь 786. Це плівка, навіть є фільми з 1936 року чорно-білі, в нас є один такий фільм. При нагоді ми можемо його і будь-який фільм продемонструвати”, — розповідає провідний інженер Lviv Film Center Михайло Луць.

Старі кінотеатри Львова. Що відкривають на місцях закритих кінотеатрів

Простір кіноцентру використовують не тільки для показу фільмів, будівлю надають в оренду для проведення фестивалів, ярмарків та інших подій. Також організовують кінопокази на даху.

Дах кінозалу Lviv Film Center

“Думали, креативили, щоб воно працювало. Є дуже багато людей, які нас підтримують, вірять в нас, які бачать в нас запал. Вони нас підтримують хорошими ідеями і роботами. Багато в цьому кіноцентрі зробилося “за дякую” нашими друзями-партнерами”, — каже директор кіноцентру Андрій Породко.

У Львові у другій половину ХХ століття було близько 30 кінотеатрів. Найбільшим був кінотеатр “Мир”, у глядацькій залі були місця для 1200 людей, розповідає історик Іван Сварник.

Кінотеатр “Мир”

“Я пригадую, коли я в нього вперше потрапив, ми дивилися там широкоформатний і широкоекранний фільм. Це означало, що зображення на весь екран і це було дуже таке величезне враження, особливо дивитися сцени з епопеї про битву на Курський дузі. Коли їхали танки прямо на тебе, стріляли гармати, ззаду над головою було чути ці звуки”, — пригадує історик Іван Сварник.

Історик розповідає з розпадом Радянського Союзу, припинили діяльність кіностудії і тоді ж позачинялись кіноцентри у Львові:

“Мережа кінотеатрів, не маючи достатньої кількості фільмів, перестала приваблювати глядачів, стала не рентабельною. Взимку треба було опалювати величезне приміщення для глядацької зали і я пригадую, що останній раз, коли ми з моєю майбутньою дружиною ходили в кінотеатр “Україна”, нас на весь зал сиділо троє чоловік. Сиділи в холодному залі, з рота йшла пара, над головою провисала стеля і було незрозуміло, коли воно завалиться”.

Тепер на цьому місці, на проспекті Шевченка, нічний клуб.

Одним з останніх зачинили кінопалац “Коперник”. Через локдауни кінотеатр втратив 80 % прибутку, пізніше кінотеатр зачинили. Приміщення перебуває у комунальній власності. У пресслужбі мерії повідомляють, що розглядають варіант, щоб будівля і далі функціонувала, як кіномистецький простір на базі міської інституції. Конкретних термінів та рішень поки немає.

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

12 години тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

13 години тому