Скандал із будівництвом онкоцентру у Харкові: нові подробиці

Новини 06 Грудня, 2021 943

Чужий серед своїх або Репортаж із будівництва онкологічного центру у Харкові

З перших днів роботи львівським будівельникам почали фахово вставляти палиці в колеса

«Біжи вперед – стій на місці! Чого стоїш, нічого не робиш, час марнуєш!?» Якщо знайомий такий алгоритм керівництва, то ви вже близькі до розуміння, чому важливий соціальний об’єкт, який за програмою Президента України «Велике будівництво» зводиться в Харкові, відстає від визначених термінів та пробуксовує із освоєнням бюджетних коштів.

Будівництво передбачає тісну та злагоджену співпрацю замовника, проєктної організації та підрядника. Прорахунки та некомпетентність перших двох інстанцій обов’язково в підсумку позначаються на ритмі, темпах та організації праці генерального підрядника. Якщо замовник «провтикав», проєкна організація залишила поза увагою, то всі вади неодмінно дадуться взнаки на конкретному будівельному майданчику. У часовому, у грошовому вимірах.

Власне з таким реальним станом речей зіткнулась будівельна фірма «Ромб+» як переможець тендерних скорегованих торгів із будівництва комплексу комунального некомерційного підприємства «Обласний центр онкології» у Харкові.

На терміні «скорегованих» торгів доречно окремо наголосити, бо за цим юридичним терміном криється глиба проблем, обумовлених непрофесійністю й некомпетентністю замовника з одного боку, та безвідповідальність попереднього генерального підрядника з іншого. Як наслідок – призупинення будівництва, нова технічна документація, новий обсяг робіт та зовсім інша їхня вартість. А відтак нові тендерні процедури, на яких, з великою несподіванкою для замовника – Департаменту капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації і першого підрядника – місцевого приватного акціонерного товариства «Трест Житлобуд-1», перемагає львівська будівельна фірма «Ромб+», яка не лише запропонувала ціну на 75 мільйонів гривень привабливішу, але й добряче сплутала карти на будівельній мапі столиці Слобожанського краю.

З перших днів роботи львівським будівельникам почали фахово вставляти палиці в колеса…

Зокрема, попередня підрядна організація затримує передачу геодезичного знімання, а в технічній документації, отриманій від замовника, повністю відсутні робочі креслення залізобетонних конструкцій, у яких має бути зазначено армування. Як наслідок, заводи-виробники не можуть без креслень прийняти замовлення на виготовлення залізобетонних конструкцій – колон, ригелів, сходів. «Ромб+» в оперативному порядку за власний кошт замовляє документацію у столичній проєктнійорганізації, а отримавши її відразу розміщуєзамовлення на трьох провідних залізобетонних заводах країни. І одразу отримують черговий привіт від замовника: завод-постачальник конструкцій має бути один, конкретний, місцевий. Не вистачає йому потужностей? Це не аргумент. Адже він наш. Буде зривати поставки? Можливо. Але рекомендуємо тісно співпрацювати лише з ним.

«Ромб+» рекомендацій не збагнув і отримав повідомлення, що замовник скеровує доопрацьовану технічну документацію на додаткову експертизу до Харківського національного університету будівництва та архітектури, а згодом ще й до Державного науково-дослідного інституту будівельних конструкцій. Підрядник призупиняє замовлення на залізобетонні конструкції на заводах-виробниках. Експертні інституції підтверджують у встановлений термін правильність розрахунків Генпідрядник відновлює замовлення на заводах, які вже працюють за іншим ритмом, бо підписали угоди із іншими організаціями.

Отож темпи будівництва сповільнені, дорогоцінний час змарнований.

Але як мертве горить, співпраця між замовником та підрядником все-таки триває, будівельні роботи йдуть із затримкою в півтора місяці, бо не лише прорахунки в документації треба було виправляти, а ще й будівельні «чудеса» «Житлобуду-1»: переробляти бетонні «стакани», у які монтуються опорні колони. Бетон у цих «стаканах» має за технологією набрати оптимальної міцності впродовж двох (!) тижнів.

Можливо, замовник і новий підрядник вже й готові були терпіти один одного до завершення першої черги будівництва онкологічного центру, якби львів’яни вчергове не перейшли невидимі «червоні лінії». Тепер вже фірма «Ромб+» стає переможцем торгів із зведення другої черги будівництва «Обласного центру онкології» у Харкові, бо запропонував ціну на 30 мільйонів нижчу як місцевий мегазабудовник.

Переможець відразу відчув, що «привітики» від замовника вже поступають не у формі квіточок, а великих зрілих ягід, і у безмежній кількості: акт приймання-передачі майданчика під забудову не підписаний досі, хоча з моменту підписання угоди минуло понад три місяці, дозволу на виконання робіт ще немає, хоч підрядник оперативно надав всі необхідні документи. Знову виникла потреба дороблятитехнічну документацію і переробляти «шедеври» попереднього підрядника, бо бетонні «стакани» під колони різної висоти, а в наданих замовником нових кресленнях колони першого ярусу на 20 сантиметрів коротші, і підрядник знову в оперативному порядку за власний кошт замовляє документацію. На всі документи, які скеровує на погодження генеральний підрядник замовнику, відповідей немає.

Натомість у місцевих засобах масової інформації та соціальних мережах проводиться повномасштабна кампанія, спрямована проти генерального підрядника: мовляв, неспроможний, постійно відхиляється від термінів будівництва. Далі більше: профільний заступник голови ОДА Михайло Харнам і керівник департаменту будівництва Сергій Жуков упереджено інформують, а фактично дезінформують керівництво області та профільне міністерство у столиці про стан справ на будівництві важливого соціального об’єкта: мовляв, усі біди від генерального підрядника.

Натомість генеральний підрядник до останнього з надією сподівається, що замовник не намагатиметься повернути на будівельний майданчик фірми, які не стали переможцями тендерних торгів, і що справи не дійдуть до судів. Бо тоді введення в експлуатацію онкологічного центру в Харкові затягнеться уже не на місяці, а на роки.

Замовник та генеральний підрядник ще мають шанс налагодити тісну та конструктивну співпрацю, започаткувати безперервну, відповідальну виробничу комунікацію. До діалогу та ритмічної роботи виконавець робіт готовий. Тож м’яч, як кажуть, на полі замовника.

Чужий серед своїх або Репортаж із будівництва онкологічного центру у Харкові

Чужий серед своїх або Репортаж із будівництва онкологічного центру у Харкові

Чужий серед своїх або Репортаж із будівництва онкологічного центру у Харкові

Коментарі

Позначки: , , ,