На Яворівщині вшанують жертв примусового відселення

Новини 21 Травня, 2021 65
На Яворівщині вшанують жертв примусового відселення

На Яворівщині вшанують жертв примусового відселення

У неділю, 6 червня, о 15.00 у колишньому селі Велика Вишенька в зруйнованому храмі Святого Архистратига Михаїла, що знаходиться на території Яворівського військового полігону, відбудеться молитовне вшанування пам’яті примусово депортованих.

Про це повідомляє прес-служба Івано-Франківська селищна рада, пише “Четверта студія”.

Священнослужителі з Яворівщини відслужать поминальну панахиду.

Очолить богослужіння декан Української Православної Церкви в Яворівському районі Назарій Дадак.

Про організацію доїзду буде повідомлено додатково.

Довідково:

Понад сто сіл та хуторів зрiвняно з землею, 125 тисяч селян вивезено, 20 храмiв сплюндровано, один із них розстріляно, знищено 14 кладовищ, знівечено понад 40 тисяч гектарів родючих земель, садів, лісів, засипано майже півтори тисячі колодязів — така ціна одного з найбiльших у Європi вiйськових полiгонів — Яворівського.

Згідно з рішенням Радянського уряду і Ради Народних Комісарів СРСР від 13 лютого 1940 р. тисячі родин було переселено на Бесарабщину і Буковину, в меншій мірі людей перекидали в Запорізьку і Дніпропетровську область. Особливо непокірних чекала дорога в Сибір. Найбільше постраждали села Велика і Мала Вишеньки, Хотинець, Біла, Щирець, Курники, Тростянець, Озірна, Крушина, Березина, Бідун, Ясенівка, Марків, Запуста, Парипси, Заозерно і Нове Село.

Частково депортовано населення з Верблян, Немирова, Верещиці, Старич. Всього для військових цілей було вилучено 42 тисячі гектарів землі.

Живим свідком і справжнім пам’ятником тогочасним злочинам тоталітарного режиму став зруйнований храм св. Архистратига Михаїла, пам’ятка сакральної архітектури першої третини ХХ століття, у колишньому селі Мала та Велика Вишенька.

Напередодні Другої світової війни села Малої та Великої Вишеньки населяло близько 5000 мешканців. Поселення було великим — потребувало великого храму, будівництво якого було завершене у 1927 році на місці більш давньої дерев’яної церкви. Парох храму отець Омелян Радзикевич особисто очолив проект побудови церкви. Храм був освячений у 1927 році за участі Митрополита Андрея Шептицького.

Церква проіснувала лише 13 років. Після вторгнення СРСР до Польщі у 1939 році та анексії західноукраїнських земель, нова радянська влада вирішила розширити існуючий неподалік військовий полігон Війська Польського за рахунок навколишніх поселень, в тому числі сіл Малої та Великої Вишеньки.

У 1940 році розпочалась депортація мешканців сіл Малої та Вишеньки Великої в тому ж році храм св. Архистратига Михаїла було зруйновано. Його використовували як мішень для стрільби танків, бронетранспортерів і гармат. Знищення церкви відбувалось особливо цинічно. Після перших попадань снарядів і руйнувань куполів, на їх місце ставились картонні імітації і по них стріляли знову.

Стрілянина по церкві припинилася після проголошення незалежності України у 1991 році. Відтоді церква стоїть у руїнах, від неї залишився по суті один каркас з деякими елементами оздоблення. Поряд з храмом, через сучасну дорогу, є залишки цвинтаря.

Коментарі

Позначки: ,