Сьогодні, 17 березня, у с. Климець, Сколівського району на Верецькому перевалі відбулися заходи з нагоди вшанування пам’яті січовиків Карпатської України.
Участь у заході взяв перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Ростислав Замлинський та голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин.
“Звертаюся до вас зі словами шани і пам’яті за січовиками Карпатської України, які боролися за свою країни і які були знищені ворогом. Сьогодні ми також виборюємо свій шлях, сьогодні ми також відстоюємо честь нашої країни, свободу та незалежність. Сьогодні боронимо те, що маємо: державу, мову, віру, шлях економічного розвитку. боронимо від нашого одвічного російського ворога. на цьому шляху ми не є одні, ми є разом усі єдині – з країнами Європейського Союзу і, зрештою, із країнами усього світу. Була проведена непроста робота, але результат, звісно, маємо позитивний: багатотисячна українська армія, перемога дипломатії, можливість розвиватися, будувати дороги, школи, дитячі садки тощо. Це є наш результат роботи та мудре керівництво державою її Президента. Ми повинні не забувати, що пам’ять про тих Героїв, так само як і пам’ять про тих, хто зараз віддає своє життя, боронячи нашу державу на східних теренах, є важливою. Ми повинні розуміти, що ця втрата не є марною, вона – свята, бо вона – на благо нашої держави. Ми повинні зробити усе для того, щоб нам не було соромно перед нашими нащадками. Ми повинні кожен на своєму місці робити усе можливе для того, щоб наша країна процвітала. Ми повинні гордитися тим, що ми – українці. Ми повинні бути успішними, бо успіх – це наша найголовніша зброя”, – зазначив Ростислав Замлинський.
Представники влади та громадськість поклали квіти до меморіалу січовиків Карпатської України.
Опісля, відбулось скорботне віче.
Зазначимо, на меморіальному кладовищі Січовиків Карпатської України вже спочиває 22 Герої.
Нагадаємо, 15 жовтня 2017 року урочисто відкрили Меморіальний комплекс полеглим січовикам Карпатської України.
Довідково:
1939 році на землях Закарпаття Августином Волошином було проголошено Українську незалежну державу. Військовим органом Карпатської України була мілітарна організація “Карпатська Січ”.
Всередині березня 1939 р., Угорщина продовжила окупацію Закарпаття. Найбільша битва розгорнулась 15 березня на Красному полі – рівнині, що лежала на правому березі Тиси поблизу Хуста. В цьому бою загинуло близько 230 січовиків.
Як свідчать дослідження, частину захоплених в полон січовиків – вихідців з Галичини, угорці передали полякам. 17 березня 1939 року полонених колонами по 70-80 осіб привели на Верецький перевал. Наступного ранку, групами по 10-20 осіб, їх вели вздовж лінії кордону ліворуч і праворуч на півтора-два кілометри та розстрілювали в різних місцях.
Загальна кількість січовиків, розстріляних на Верецькому перевалі, могла становити від 500 до 600 осіб.
Такі дії поляків пояснюються тим, що більшість розстріляних на Верецькому перевалі галичан були членами і симпатиками ОУН, а отже – потенційними противниками польської окупаційної влади.
Тема Карпатської України ожила в часи проголошення Української незалежності. Проте, незважаючи на певні старання ентузіастів, усі місця поховань січовиків до сьогодні достеменно не встановлені.
У жовтні-листопаді 2008 р. Комунальне підприємство Львівської обласної ради “Доля” провело пошук місць поховань вояків Карпатської Січі на Верецькому перевалі. Дослідження проводилися в околиці сіл Жупани Сколівського р-ну Львівської області та Верб’яж Воловецького р-ну Закарпатської області. Загальна кількість виявлених в людських останків склало 10 осіб. 14 вересня 2009 року останки бійців Карпатської Січі, виявлені біля Верб’яжа, були перепоховані.
4-6 серпня 2011 року були проведені роботи з ексгумації останків січовиків на Верецькому перевалі на території с. Лази. У результаті ексгумації виявлено 7 людських останків. 20 серпня 2011 року останки семи стрільців Карпатської України були урочисто перепоховані на меморіальному цвинтарі на Верецькому перевалі, де раніше знайшли свій спочинок десять українських героїв.
17 березня 2016 року на меморіальному кладовищі січовиків Карпатської України, біля с. Климець Сколівського району (Верецький перевал), були урочисто перепоховані ще 5 вояків, що були розстріляні у 1939 році польськими прикордонниками. Останки січовиків віднайдено та ексгумувано у 2015 році в с. Сянки на Турківщині. За свідченнями старожилів, українські вояки були закатовані польськими прикордонниками у березні, а опісля таємно поховані біля с. Сянки. У радянські часи місце поховання було забуте.
Коментарі
Позначки: Ганущин, Замлинський, Львівська ОДА