Новини

Мовчання Зеленського про роль України в Другій світовій війні підкріплює російські міфи, – В’ятрович

Відсутність чіткої позиції президента Зеленського і керівництва країни щодо подій Другої світової війни та роль України дає підстави російській пропаганді знову нав’язувати радянські міфи про цю війну.

Як пише “Четверта студія” з посиланням на “Прямий”, про це сказав народний депутат фракції “Європейська Солідарність” Володимир В’ятрович в ефірі телеканалу UA:Перший.

Він нагадав, що ще зовсім нещодавно в Україні не вшановували день 8 травня.

“З 2014 року ситуація докорінно змінилася. Кількість людей, які вважають, що потрібно відзначати 8 травня День пам`яті та примирення і 9 травня День перемоги над нацизмом становить більшість. 8 травня як нова дата в українському календарі прижилася. І дуже важливо, що це не просто дата, а якісь нові підходи і традиції прижилися”, – зазначив він.

Депутат зауважив, що також увійшли до традицій символічний червоний мак та нові підходи до самої церемонії вшанування пам’яті.

“Відходять у минуле радянські помпезні святкування у вигляді військових парадів, безликі народні маси. Дедалі більше ми говоримо про обличчя конкретного солдата або учасника тієї війни. І таким чином ми не лише деконструюємо дуже багато радянських міфів про цю війну, але й інтегруємося у європейські традиції, у європейську модель пам`яті, де мова йде цю війну в першу чергу як трагедію, в який загинуло здебільшого цивільне населення”, – зазначив В’ятрович.

Депутат зазначив, що у радянські часи не говорили про масштабні втрати Україною цивільного населення, про такі трагедії як депортація, про остарбайтерів, про Голокост, про військовополонених – особливо у перші дні війни.

“Все це затулялося таким чорно-білим міфом, де були тільки “наші” і “німці”. Наші, тобто радянська сторона, була виключно героїчною, не причетною до жодних злочинів. І ця війна представлялася такою собі веселою прогулянкою до Берліну. З цього ж випливала і новітня теза російської пропаганди: якщо війна – це так весело і цікаво, так легко, то “можем повторить”, – пояснив депутат.

“Ці міфи, до речі, використовує сучасна російська пропаганда для боротьби проти України”, – підкреслив В’ятрович.

Водночас він зазначив, що Україна зараз відмовляється від російського пропагандистського сценарію оцінки Другої світової війни. “В Україні приживається зараз новий концепт – “ніколи знову”, – сказав депутат.

Він нагадав, що згідно опитувань зараз 59% українців вважають, що Другу світову війну почали нацистська Німеччина і Радянський Союз. “Це переломна цифра, тому що вона руйнує базовий міф про так звану Велику вітчизняну війну, яка нібито почалась у 1941 році й де Радянський Союз ніколи не був союзником фашистської Німеччини. Тобто злам стався”, – сказав В’ятрович.

Водночас депутат зазначив, що це не означає, що загрози реваншу у цьому питанні немає.

“На жаль, поки що дуже невиразною є позиція керівництва держави. Не впевнений, що відбудеться дуже важлива акція “Перша хвилина миру”, яка проводилася за участі президента України протягом п’яти років о 23:00, згадуючи, що саме в цю годину нарешті в Європі запанував мир”, – зауважив представник “Європейської Солідарності”.

“Ми не чуємо якихось чітких меседжів з боку керівництва держави, які б говорили про розуміння теперішнім новим керівництвом держави продовження цієї політики переосмислення Другої світової війни”, – підкреслив він.

В’ятрович додав: “Натомість ми дуже чітко бачимо, що Росія продовжує і буде продовжувати тиснути на Україну для того, аби повернути її в русло тих совєтських міфів. Очевидно, що нічого не робити з боку України – буде дуже небезпечно, тому що ймовірність того, що ця інформаційна хвиля буде знову поступово повертати якісь радянські стереотипи щодо Другої світової війни, завжди залишається”.

Коментарі

Кенцало Юра

Share
Published by
Кенцало Юра