Сьогодні, 19 листопада, під час засідання Львівської обласної ради депутати звернулися до президента України, прем’єр-міністра України, голови Верховної Ради України, генерального прокурора України щодо закупівлі електроенергії в Російській Федерації та обмеження виробництва української електроенергії. Про це пише Четверта студія.
Подаємо текст звернення:
Ми, депутати Львівської обласної ради, глибоко переймаємося ситуацією з імпортом та обсягами постачання електроенергії з Росії та Білорусі.
Так, ще 5 листопада поточного року в компанії НЕК «Укренерго» визнали, що обмежують вироблення через імпорт електроенергії з Росії. Такі дії стали можливими внаслідок прийняття монобільшістю партії «Слуга народу» у Верховній Раді 18.09.2019 року Закону України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії», який дозволив закуповувати українським споживачам імпортну електроенергію за двосторонніми договорами. Двосторонні договори є ринком, що задовольняє основний попит на електроенергію споживачів (близько 65% від загального обсягу попиту).
В останній раз імпорт електроенергії здійснювався у 2015 році на тлі зупинення постачання вугілля з Донбасу в обсягах, необхідних для постачання електрики до окупованого Криму.
З огляду на збройну агресію Російської Федерації, що триває ось уже шостий рік поспіль, та «гібридну» інформаційну війну Росії проти України практично в усіх сферах діяльності нашої держави, такі дії з боку чинного керівництва Української держави мають всі ознаки державної зради та підриву економічних інтересів у виробництві електроенергії.
Наголошуємо, що за період 2015 – 2019 років було докладено чимало зусиль щодо максимального зменшення торговельних стосунків з агресором, особливо в енергетичному напрямі.
Незважаючи на це, ще до прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії», зокрема, з липня 2019 року органи регулювання в енергетиці (НКРЕКП, НЕК «Укренерго», Міністерства енергетики та захисту довкілля України) дозволили вільний неконтрольований доступ компаній: Інтер РАО (акціонерне товариство, в якому держава – міноритарій. Російська Федерація) та Беленерго (державна компанія, Білорусь) до ринку електроенергії України.
У Білорусі та РФ відсутній вільний ринок електроенергії. Монопольне право на укладання контрактів імпорту-експорту електроенергії в Російській Федерації має АТ Інтер РАО ЕС, в Білорусі відповідно – державна компанія Беленерго.
За результатами липня – листопада обсяги імпорту з РФ та Білорусі зросли з 103 млнк Втг (липень) до 669 млнк Втг (поточний режим листопада), тобто у 6,5 раза. Основним постачальником електроенергії з РФ є ТОВ «Юнайтед Енерджі» (з орбіти Ігоря Коломойського), постачальники з Білорусі представлені переліком з- понад 10-тикомпаній.
Загальний обсяг поставки електроенергії з РФ та Білорусі при відсутності будь-яких обмежень з боку НЕК «Укренерго» може складати 2 808 млнк Втг на місяць (у 8 разів більше ніж фактично було отримано в жовтні 2019р), у тому числі:
• Білорусь – щомісячно 648 млнк Втг;
• РФ – щомісячно 2 160 млнк Втг.
Електроенергія, що постачається з Білорусі, виробляється з російського газу, який іде за ціною 127 дол./тис. м3. Електроенергія, що постачається з РФ, виробляється на 70% з газу, що йде за внутрішніми оптовими цінами 74 дол./тис. м3. Ціна газу в Україні для промисловості за публічною офертою НАК «Нафтогаз України» складає на листопад 2019 року 235 дол./тис. м3.
Зазначені обсяги (2808 млнк Втг щомісячно) можуть призвести до зупинки 80% вугільної галузі України або принаймні трьох із чотирьох атомних електростанцій.
Стрімке зростання імпорту електроенергії з РФ та Білорусі, враховуючи демпінгові ціни, містить ознаки спроб системної дестабілізації роботи ОЕС України як за фізичними, так і за фінансовими параметрами. Наслідками неконтрольованої односторонньої експансії електроенергії з країн Митного союзу на Український ринок електроенергії будуть:
(у короткостроковій перспективі 1-3 місяці) зупинка та банкрутство енергогенеруючих підприємств (у тому числі вугільні шахти), соціальна криза підприємств галузі, на яких працюють понад 100 тис. робітників, зниження ВВП на 13 млрдгрн щорічно;
(у середньостроковій перспективі 3-6 місяців) РФ та Білорусь отримають дієвий аргумент у політичних перемовинах з Україною завдяки залежності від постачання електроенергії. Оскільки 90% енергосистеми України несинхронізовано з ЄС, то постачання реверсу з ЄС або будь-яка інша диверсифікація за аналогією з газом буде неможлива.
Тому, керуючись логікою безумовного захисту національних інтересів України в енергетичній сфері, звертаємося до Президента України, Прем’єр-міністра України, Голови Верховної Ради України, профільного міністерства Кабінету Міністрів України, щоб не допустити здачі національних інтересів у цій галузі. Закликаємо керівництво країни ініціювати відміну новел до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії», що уможливили імпорт електроенергії з країни агресора.
Просимо Генерального прокурора України надати належну правову оцінку ухваленим змінам до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії» та відповідним посадовим особам, котрі їх ініціювали, а також докласти максимум зусиль з метою недопущення будь-яких протиправних дій, що можуть завдати шкоди в енергетичній сфері.
Прийнято на XХ черговій сесії Львівської обласної ради VIІ скликання 19 листопада 2019 року
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу