Художник, стрілець і емігрант: 16 грудня день пам‘яті львів’янина Лева Ґеца

Новини 16 Грудня, 2018 1 070

Лев Гец. Фото: "Фотографії старого Львова"

16 грудня – День пам’яті Лева Львовича Ґеца (1896-1971), українського графіка, живописця, громадського діяча.

Народився Лев Ґец у Львові в багатодітній українсько-польській родині. Навчався в Львівському художньо-промисловому училищі, згодом закінчив Краківську академію красних мистецтв (з 1950 – її професор). Щоправда, до закінчення академії встиг повоювати – спочатку на фронтах Першої світової у лавах Українських Січових Стрільців, а потім брав участь у польсько-українській війні 1918-1919 років. Був важко поранений у ноги.

Саме під час «світової воєнної завірюхи» молодим митцем було створено  альбом «Антологію стрілецької творчості» – серію надзвичайно правдивих та емоційних малюнків. По закінченню академії працював учителем малювання в гімназії міста Сянок, де одним із його учнів був Богдан-Ігор Антонич (майбутній відомий поет). У Сяноку, яке стало йому рідною домівкою на 12 років, Лев Ґец вів активну громадську діяльність, чимало зробив для збереження й популяризації культурної спадщини лемків. Організував товариство «Лемківщина» й однойменний музей.

Після закінченню Другої світової війни митець мешкав у Кракові. Багато хто зі співвітчизників називав його «українським послом у Кракові». Автор понад 3500 малюнків, акварелей, картин, з них 150 картин і 15 дереворитів присвячено Лемківщині. Під враженням перебування в Києві (1969) створив ескізи «Золоті ворота», «Будинок Т. Шевченка». Впродовж багатьох років ім’я цього чудового митця, справжнього віртуоза рисунка в Україні навіть і не згадувалось. Альбоми малюнків Лева Ґеца зберігаються у Кракові та Римі, –  повідомляє «Укрінформ».

Як повідомляють «Фотографії старого Львова», Лев Ґец являє собою одну з яскравих, проте малознаних сторінок мистецької історії Львова міжвоєнного періоду. А закарбувалась його постать в історії багато чим – тут і мистецька і громадська діяльність, і викладацька робота, і військові справи. Є у Львові навіть вулиця Ґеца, щоправда в силу свого розташування (на Левандівці), вона досить маловідома для загалу.

Акварель з зображенням церкви Св. Духа у Львові/”Фотографії старого Львова”

Портрет Андрея Шептицького/”Фотографії старого Львова”

Вулиця Ґеца у Львові. Сучасний вигляд/”Фотографії старого Львова”

 

 

Коментарі

Позначки: ,