Львів активно готується до нового опалювального сезону. Він, обіцяють урядовці, буде чи не найскладнішим за усі часи Незалежності України, втім, місто Лева активно готується з гідністю пройти цей нелегкий шлях, а роботу чиновників Львова (як запевняє пресслужба міськради) уже ставлять як приклад іншим міським головам. Вірите? І ми ні, бо ж не робиться насправді нічого.
Про це пише газета “Ратуша”, інформує Четверта студія.
Днями міський голова Львова Андрій Садовий шокував львів’ян заявою про те, що в кожному будинку міста повинні бути пункти обігріву з буржуйками. Спочатку цю заяву Садового сприйняли як жарт, але ні. Мер і далі наполягає, що це єдино правильний метод пережити цю зиму.
Розказувати про це Садовий вибрався навіть на загальнонаціональний марафон. Там він усіх запевнив, що місто таки готується до зими.
Очільник міста навіть запевнив усіх, що у Львові ніколи не було проблем з опалювальним сезоном. І чого він так вирішив – невідомо. Але, з його слів, цьогоріч через повномасштабну війну все може бути інакше.
Андрій Садовий зауважив, що, наразі, у Львові всі системи працюють, а ТЕЦ готові до опалювального сезону. «Маємо приклад, коли буквально три місяці тому російські ракети вдарили по 3 підстанціях, і в нас з’явилися проблеми в трьох районах міста. Але ми перед тим вибудували альтернативну систему електропостачання для водоканалу, і львів’яни не відчули цієї біди», — додав міський голова.
За словами мера, він ставить службам завдання визначити перелік дій на випадок ймовірного удару російських ракет по ТЕЦ чи підстанціях. «Так, є запаси газу. В Україні — власна електроенергія. Але якщо будуть ураження, то треба просто вижити. Пригадую розмову з Ніно Катамадзе, яка приїжджала до Львова. Вони в Грузії буквально пів року жили без світла і тепла. Вирубали всі парки й сквери», — розповів Андрій Садовий.
Тому у Львові, щоб не вирубувати дерева, вирішили закупити тисячі тонн дров. Адже в кожному будинку міста повинні бути пункти обігріву з буржуйками. «Ми маємо ще зараз час, щоб усе це облаштувати. Також закуповуємо вугілля», — додав міський голова.
За його словами, важливо, щоб в кожної родини вдома були сухий спирт, тепла білизна та ліхтарики на батарейках. «Тобто щоб ми утеплили свої помешкання. Ми повинні готуватися до найскладніших періодів. Дай Боже, якщо цього не станеться. Але береженого Бог береже», — підсумував Садовий.
Крім того, як виявилось, у Львові комунальники налагодили виготовлення буржуйок. Їх можна використовувати і щоб зігрітися, і щоб приготувати їжу. Такі пристрої вже почали закуповувати управлінські компанії Львова. Вони можуть знадобитися, якщо з настанням холодів не буде газу та електроенергії. Комунальники виготовляють буржуйки за власною схемою – різних розмірів. Їхньою основою є труби. Тут їх обробляють і виготовляють металеві печі різних розмірів. “Ми робимо з труб – трьохсотки, чотирьохсотки, бо менші труби не підходять на буржуйки. І так потрошки самі вчимося”, — каже майстер комунального підприємства Андрій Грик.
У цій майстерні комунальники за три тижні змайстрували двадцять буржуйок. Такою буржуйкою можна і зігрітися, і приготувати на ній їжу. “Міряємо, який розмір мають отвори, вирізаємо отвори, тоді вирізаємо заглушки – одну, другу, всередині решітку вирізаємо. Спершу робимо заготовки, а тоді зварюємо”, — каже електрозварювальник Володимир Підгайний.
Водночас управляючінські компанії Львова вже почали заготовляти дрова та купувати буржуйки та бочки. “Буржуйок маємо на цій базі більше 50 штук. Будемо їх використовувати, якщо знадобиться, у наших укриттях. Ще закупимо так звані витяжки, труби. Буржуйки підключимо до спеціальних вікон, які є в укриттях, тоді зможемо в них палити, щоб було тепло, загріти води в чайнику”, — каже голова Шевченківської районної адміністрації Надія Банах. Ці печі планують використовувати з настанням холодів у разі, якщо в місті зникне централізоване опалення та електрика.
Готуються до опалювального сезону й урядовці. Днями відбулася зум-нарада Асоціації міст України, основне питання якої – підготовка міст до опалювального сезону. У нараді взяв участь міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов. Міністр поставив у приклад підготовку Львова до зими й інформування мешканців з цього приводу.
“Зараз перед кожним керівником міста є завдання якісно підготуватися до зимового періоду, до різних сценаріїв його проходження. Також важливо доносити цю інформацію до мешканців та закликати, щоб і вони готувалися. Маємо гарний приклад Львова. У своєму ролику про підготовку до опалювального сезону показано, що кожен має готуватися”, – зазначив Олексій Чернишов.
«Завдання, яке поставлене перед усіма службами, – бути максимально готовими до різних сценаріїв. Звичайно, якщо будуть ракетні удари на ТЕЦи і електричні підстанції, тоді не залишається нічого іншого, як використовувати дрова. Тому ми прийняли рішення, що в кожному укритті повинні облаштувати відповідний пункт з буржуйкою. Працюємо спільно з МНС, робимо запаси дров. Це достатньо якісно і естетично виглядає, і люди нормально це сприйняли. Якщо в цьому не буде потреби, то дрова спалимо на твердопаливному котлі. Та береженого Бог береже.
Зазначу, що в нас, у Львові, зараз десятки тисяч переселенців, і про них треба дбати. Всі знайєте ситуацію зі Запорізькою АЕС. Надлишків електроенергії у нас вже немає. А 2-3 удари по АЕС, і буде велика біда. Тому маємо бути готовими до різного і готуватися усі разом!», – наголосив мер Львова Андрій Садовий на засіданні Асоціації міст України.
Тому, як кажуть у мерії, Львів готується до різних сценаріїв проходження опалювального сезону. Напрацьовано варіанти забезпечення життєдіяльності міста за умови наявності і відсутності газу, електроенергії та інших ресурсів, пошкодження та виведення з ладу систем тепло-, електро- і водопостачання.
Відповідно розділено зони відповідальності: що має забезпечити місто, що забезпечують балансоутримувачі будинку – управлінські компанії, ОСББ та ін., та що мають підготувати мешканці.
Місто працює над переведенням потужностей котелень, ТЕЦ-1 та ТЦ «Північна» на альтернативні види палива, встановленням теплових насосів у районних котельнях, готовністю розгортання пунктів обігріву людей у визначених локаціях, формуванням резервного запасу запчастин та матеріалів для усунення аварійних ситуацій, створенням у місті додаткових 17 аварійних бригад, що чергуватимуть та ліквідовуватимуть аварійні ситуації, закупівлею і підготовкою дров, формуванням запасу солі і піску.
Натомість балансоутримувачам будинків, а це управлінські компанії, ОСББ, ЖБК та ін., рекомендують утеплити будинки, зокрема засклити вікна на сходових клітках, утеплити підвали і горищи, сформувати запас матеріалів і продуктів, утворити мініаварійні бригади, сформувати запас солі і піску, до початку зими привести в належний стан усі інженерні мережі в будинках, довести до ладу укриття, сформувати графіки почерговості користування електрикою для всіх квартир будинку (використовуватимуться за потреби), заготовити дрова.
«З цього приводу вже відбулися численні наради з керівниками управлінських компаній і головами ОСББ», – повідомляють у мерії. А хтось із вас бачив цю підготовку реально у себе в будинку? Я, наприклад, ні. Знову все на папері і на плечах мешканців, які повинні подбати про себе і свою безпеку самостійно.
«Звичка споживання енергоресурсів має бути змінена – усі маємо зрозуміти, що треба економити тепло і електрику. Особливо тепер. Тому ще до початку холодів нашим мешканцям треба купити теплий одяг та утеплити житло. Рекомендуємо утеплити вікна, двері, перевірити стан пічок і камінів. Адже в разі відсутності опалення та електрики значення матиме кожен градус. В підготовці до зими кожен на своєму рівні має готувати своє помешкання», – наголошує Ірина Маруняк.
Ідею Садового із буржуйками вже розкритикували політики. Днями на сесії міськради депутат Петро Адамик розповів, що бачив ролик міського голова Львова Андрія Садового про дрова та буржуйки. Також депутат бачив фотографії деяких наших депутатів, які вже рубають дрова.
«Дрова, буржуйки, теплий одяг, ковдри – це все добре, але мусимо системно готуватися до опалювального періоду, щоб максимально легко пережити майбутню зиму. Сподіваюся, що все буде добре, але варто готуватися й до найгіршого.Саме тому нині на сесії Львівської міської ради депутати всіх фракцій проголосували ухвалу “Про підготовку господарства Львівської МТГ до роботи в осінньо-зимовий період 2022-2023 років”. У ній ми розписали всі необхідні параметри для ефективної праці під час опалювального періоду.
Наприклад, задля економії газу температуру у будинках з центральним опаленням планують тримати на рівні +18, як це роблять у Європі. У всіх новобудовах варто передбачити використання альтернативних джерел енергії. На наших об’єктах комунальної власності також потрібно шукати варіанти альтернативної енергії.
Маємо пропрацювати всі ці питання з ОСББ й мусимо постійно інформувати мешканців Львова про найближчі пункт обігріву, а також інші важливі речі в екстрених умовах воєнного стану», – повідомив Петро Адамик.
Розкритикували ідею Садового і в партії Тимошенко на Львівщині: очільник «Батьківщини молодої» Віктор Візний каже, що якби міська влада реально думала про місто, то не піарилася на буржуйках, а будувала локальні котельні на кілька будинків. «Чим ті буржуйки опалювати? Вирубати усі львівські парки? А скільки пожеж може виникнути через опалення дровами у висотках? Тому часом краще жувати, ніж дурне ляпати», – вважає молодий політик.
За його словами, експерти говорять про неможливість розміщення буржуйок у багатоквартирних будинках. Це може призвести які до виникнення пожеж, і до масових отруєнь продуктами горіння. Окрім того, незрозуміло, де купувати дрова чи вугілля для опалення.
Додамо, що сам Садовий закликає львів’ян готуватися до можливих аномальних ситуацій наступної зими. «Що треба мати? Ще ніхто дрова не скасував. Вони завжди рятують у складний час, як і вугілля. Купуємо дуже багато буржуйок, тому що вони єдине, що може залишитися, якщо інше не працює. Я – оптиміст. Я вірю, що ми з честю пройдемо всі ці випробування. Але я чітко знаю – береженого Бог береже», – заявив мер Львова.
А ви вірите? Отож. Краще подбайте про свою безпеку самі.
Олег ДОВГАНИК, головний редактор ІВ «Четверта студія»