Новини

99 років тому проголосили ЗУНР

Після розпаду в жовтні 1918 року Австро-Угорської імперії на декілька незалежних держав, патріотичні сили Західної України вдалися до ряду заходів зі створення власної держави. Зокрема, в період з вересня 1918 року у Львові було створено: Український Генеральний Військовий Комісаріат, Українську Народну Раду – політичний представницький орган українського народу в Австро-Угорській імперії. 19 жовтня 1918 року було проголошено Українську державу на всій українській етнічній території Галичини, Буковини і Закарпаття.

Президентом Української Народної Ради було обрано Євгена Петрушевича. УНРада, мотивуючи свої наміри правом українського народу на власну державу, звернулася до австрійського уряду з питання про передачу їй усієї повноти влади у Галичині та Буковині, на що отримала категоричну відмову. Тоді було вирішено взяти владу у Львові збройним шляхом. В ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року стрілецькі частини, на чолі з сотником Дмитром Вітовським, зайняли всі найважливіші урядові установи у місті.

Таким чином, була створена Західно-Українська Народна Республіка, до складу якої увійшли українські етнічні землі – Галичина, Буковина та Закарпаття. Водночас Польща, не бажаючи втратити Галичину, розпочала військові дії, внаслідок яких уряд ЗУНР переїжджав до Тернополя, Станіславова (тепер Івано-Франківськ), а також перебував у екзилі в Кам’янці-Подільському.

Важливим здобутком діяльності ЗУНР було урочисте проголошення 22 січня 1919 року в Києві Акту про Злуку ЗУНР і УНР в єдину соборну Українську Народну Республіку. Екзильний уряд ЗУНР припинив існування 15 березня 1923 року.

З нагоди річниці у Львові та області відбудеться низка урочистостей.

Зокрема  о 9.00 год стартує  театралізоване військово-історичне дійство «Проголошення ЗУНР» біля головного входу в будівлю Львівської обласної ради та Львівської обласної державної адміністрації.

Також заплановано:

  • об 11.00 – 11.10 год буде покладання квітів до Меморіалу воїнам УГА на Личаківському кладовищі;
  • 11.10 – 11.30 год Громадське віче;
  • 10.00 – 17.00 год Проходження центральними вулицями Львова патрулів-реконструкторів у формі Українських Січових Стрільців;
  • 11.35 год Покладання квітів до могили Президента Національної Ради ЗУНР Є.Петрушевича;
  • 11.40 – 11.45 год Запалення лампадок до могил загиблих під час проведення антитерористичної операції на сході України на полі почесних поховань № 76 Личаківського кладовища;
  • 11.45 – 12.05 год Проведення панахиди за тими, хто віддав своє життя в боротьбі за незалежність України;
  • 13.40 – 15.30 год Проведення квесту «ЗУНР» в центральній частині м. Львова;
  • 13.30 – 14.00 год Урочистий перехід колони студентської молоді за маршрутом: вул. Університетська – І. Огієнка – Т. Шевченка – Янівське кладовище та покладання квітів до Меморіалу Українських Січових Стрільців;
  • 14.00 – 15.00 год Покладання квітів та віче на Меморіалі Українських Січових Стрільців на Янівському кладовищі;
  • 15.30 год Фінал квесту «ЗУНР» та мистецька частина «Стрілецький співаник» на площі біля Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької.

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

У Яворові відкрили пам’ятний знак

«Алея пам'яті Героїв Яворівської громади»

3 години тому

У Львові можуть закритись 50 ресторанів

Дивне повідомлення власника мережі Фест

4 години тому