що може змінитися
Група народних депутатів подала до Верховної Ради проєкт закону, який передбачає нові підстави для звільнення з військової служби та особливості військового обліку для громадян України за кордоном. Зараз документ перебуває на розгляді комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
Щоб він став законом, його має підтримати Верховна Рада й підписати президент.
На думку аналітиків Центру спільних дій, документ може вирішити декілька важливих питань, зокрема відсутність чітких правил для курсантів, які достроково припиняють навчання, а також проблеми зі звільненням з військової служби за сімейними обставинами.
Так, нардепи пропонують, щоб 17-річні курсанти, які достроково припинили навчання, отримували направлення до відповідних районних ТЦК для взяття на військовий облік за місцем проживання.
Це має розв’язати проблему, коли таких курсантів направляли до військових частин для подальшої служби, хоча вони мали право на відстрочку до 25 років.
Також нардепи пропонують нові підстави для звільнення з військової служби:
-
виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років;
-
необхідність догляду за хворим членом родини, який потребує постійної допомоги, якщо інші члени родини не можуть виконувати ці обов’язки. Це стосується догляду за чоловіком, дружиною, дитиною або батьками, включаючи батьків подружжя;
-
загибель, зникнення безвісти або інвалідність неповнорідних брата чи сестри під час бойових дій або Революції Гідності;
-
загибель, смерть або інвалідність близьких родичів під час військової служби чи зборів військовозобов’язаних;
-
після звільнення з полону.
-
українці, які тимчасово перебувають за кордоном, перебуватимуть на військовому обліку через дипломатичні та консульські представництва. Ці установи мають сприяти поверненню військовозобов’язаних в Україну під час мобілізації або воєнного стану;
-
військовий облік для українців, які постійно проживають за кордоном, не ведеться. Такі громадяни знімаються з обліку, якщо виїжджають на постійне місце проживання за кордон.
Аналітикиня Центру спільних дій Ірина Корженкова наголошує, що законопроєкт має вирішити декілька важливих правових колізій: “По-перше, він забезпечує справедливий підхід до 17-річних курсантів, які достроково залишають навчання, дозволяючи їм уникнути призову до військових частин. По-друге, документ врегульовує проблему звільнення з військової служби за сімейними обставинами, що є актуальним для багатьох військовослужбовців”.
Водночас юристка вказує на дискусійні моменти. На її думку, надання нерезидентам-громадянам України особливих прав викликає занепокоєння з точки зору рівності всіх громадян перед законом, особливо в умовах воєнного стану.
“Це може створити прецедент, коли певна категорія громадян отримує додаткові привілеї, тоді як інші мають виконувати свої обов’язки без винятків”, – пояснює аналітикиня.
Щоб уникнути можливих суперечностей, у Центрі спільних дій пропонують альтернативні рішення:
-
встановити чіткі критерії зняття з військового обліку, наприклад, тривале проживання за кордоном та підтверджений статус постійного мешканця іншої країни;
-
надати можливість тимчасового зняття з обліку під час проживання за кордоном з обов’язковим поновленням у разі повернення в Україну на постійне місце проживання;
-
спростити адміністративну процедуру для зняття з військового обліку через консульства, щоб уникнути необхідності особистого відвідування ТЦК в Україні.