Територіальний центр комплектування (ТЦК) оштрафував чоловіка з інвалідністю на 17 тисяч гривень за те, що він не повідомив військові органи про встановлення третьої групи інвалідності у 7- денний строк. У постанові від 16 липня 2024 року зазначається, що чоловік не подав відповідну інформацію, хоча 5 червня 2024 року медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) присвоїла йому інвалідність третьої групи
Про це повідомляє “Судово-юридична газета”, пише Четверта студія.
Чоловік звернувся до суду з позовом, у якому просив скасувати постанову ТЦК. Він аргументував це тим, що законодавство України передбачає можливість обміну інформацією між державними органами в електронному вигляді, тому ТЦК міг самостійно отримати дані про його інвалідність з Реєстру «Оберіг». За словами позивача, електронна інформаційна взаємодія між реєстрами мала б забезпечити автоматичне оновлення його статусу, про що раніше наголошувала і заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
ТЦК, зі свого боку, зазначив, що дані про інвалідність позивача не були доступні в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а отримання цієї інформації від МСЕК було неможливим через відсутність відповідного пункту в Реєстрі. За словами представників ТЦК, чоловік був зобов’язаний особисто повідомити про свою інвалідність у встановлений термін.
На судовому засіданні чоловік також пояснив, що через стан здоров’я він не мав фізичної можливості з’явитися до ТЦК та повідомити про свій новий статус у визначений 7-денний строк.
Що вирішив суд
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області відхилив позов чоловіка з інвалідністю, який просив скасувати штраф у розмірі 17 тисяч гривень, накладений територіальним центром комплектування за те, що він не повідомив про зміну свого стану здоров’я протягом 7 днів.
Суд ухвалив, що чоловік був зобов’язаний повідомити військовий орган про встановлення йому 5 червня 2024 року третьої групи інвалідності. Порушення було зафіксовано 10 липня 2024 року під час прибуття громадянина до обласного тимчасового мобілізаційного пункту Закарпатської області. ТЦК зазначив, що можливості отримати інформацію про інвалідність через електронну взаємодію з державними реєстрами не було, оскільки дані не були доступні в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Позивач стверджував, що дані про його інвалідність мали бути доступні ТЦК через електронний реєстр «Оберіг». Проте суд дійшов висновку, що на момент інциденту в Реєстрі не було можливості отримати інформацію з інших систем, зокрема від медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), які підпорядковуються Міністерству охорони здоров’я і не входять до переліку органів, з якими можна здійснювати електронну інформаційну взаємодію.
Таким чином, суд визнав, що ТЦК не порушував закон, коли штрафував чоловіка за невиконання обов’язку повідомити про свою інвалідність. Рішення суду залишило постанову ТЦК без змін.
Довідково. Відповідно до пункту 60 Порядку №1487 та ч. 7 ст. 38 Закону №2232-XII МСЕК зобов`язані повідомляти у 7-денний строк районним (міським) ТЦК інформацію про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, яких визнано особами з інвалідністю, та про зміну групи інвалідності. Проте вказана норма не звільняє позивача виконати свій обов’язок — повідомити відповідний ТЦК про зміну своїх персональних даних, зокрема про стан здоров’я згідно з вищевказаних норм законодавства.