Відійшов у засвіти уславлений львівський олімпієць Георгій Прокопенко

Галерея 05 Травня, 2021 521

Відійшов у засвіти уславлений львівський олімпієць Георгій Прокопенко

Сумна звістка сколихнула олімпійську родину Львівщини та України. 5 травня 2021 р. на 84-ому році життя відійшов у вічність титулований львівський олімпієць, заслужений майстер спорту з плавання, срібний призер Токійської Олімпіади (1964), учасник Римської Олімпіади (1960) Георгій Якович Прокопенко…

Про це ІВ Четверта студія повідомила Оксана Вацеба.

Георгій Прокопенко народився 21 лютого 1937 року у м. Кобеляки Полтавської області. Дитячі роки припали на непростий воєнний період. Батько воював. Виручав дідусь-рибалка. Якось малий Жора разом з дідусем пішов на зимову рибалку. Лід не витримав, і він опинився у крижаній воді. Дід Устим врятував онука, та …ціною власного життя: невдовзі важко захворів на запалення легенів і помер. Відтоді Георгій затямив собі – навчитись так плавати, щоб сам себе та інших міг рятувати…

Після війни, у 1946 році, батьки переїхали до Львова, де Георгій серйозно захопився плаванням. Навчаючись у технікумі зв’язку познайомився з Олександром Андрійовичем Ткаченком, своїм першим і єдиним тренером. Георгій Якович признавася, що не знає, якою б була його спортивна доля, і чи була б взагалі, якби вони не зустрілися.

У 1959-му закінчив Львівський державний університет фізичної культури.

Шлях, яким Прокопенко йшов у великий спорт, був довгим і складним, адже найголовніша медаль – олімпійська – дісталася йому майже у 28 років.

Щоб потрапити до збірної країни, він мусив перемагати переконливо і постійно. Прокопенко прокидався надзвичайно рано, щоб до початку занять в інституті фізкультури провести ранкове тренування. А ввечері знову приходив у басейн і долав метр за метром водні простори. У результаті багатогодинних щоденних тренувань народився своєрідний стиль Георгія Прокопенка, який урешті решт став приносити свої високі результати. 1960 року 24-річний львів’янин вперше став чемпіоном країни, що дало право поїхати на Олімпійські ігри до Риму, де він опинився на десятому місці, хоча мріяв про виступ у фіналі.

У рік Токійської Олімпіади львів’янин плавав на кілька секунд швидше, ніж чотири роки тому. І в олімпійському басейні далекої японської столиці плив як супермайстер – встановив рекорд Європи і здобув срібну медаль, поступившись лише австралійцю Йану О’Брайєну. А міг бути першим, та на останніх метрах оглянувся – де суперники, тут австралієць і випередив його на 0,4 секунди.

Закінчив виступи у великому спорті 1971 року, маючи понад 33 роки на хвилі перемог різного рангу.

Георгій Прокопенко – п’ятиразовий чемпіон та багаторазовий рекордсмен СРСР. У складі збірної СРСР виступав 13 років. Чотириразовий рекордсмен світу (1964 р.), одинадцятиразовий рекордсмен Європи (1962-1964 рр.) у плаванні на 100, 200 м брасом і в комбінованій естафеті 4х100 м (брасом). Чемпіон Європи у плаванні на 200 м брасом (1962 р.) і дворазовий (на 100 і 200 м брасом) переможець чемпіонату Європи 1966 року.

В усьому світі саме нашого земляка вважають винахідником сучасного виду техніки плавання брасом із «пізнім» вдихом.

Після завершення виступів у великому спорті три роки працював у львівському спортивному товаристві «Динамо» директором школи плавання. Працював тренером, викладачем в інституті фізкультури, а потім понад 30 років – на кафедрі фізичного виховання Національного університету ім. Івана Франка. Кожного літа разом з друзями вирушав на туристичній байдарці у водні походи й практично щодня долав свої кілометри на водних доріжках львівських басейнів.

Брав активну участь у пропаганді спорту та олімпійських цінностей серед дітей та молоді, був активним учасником усіх заходів відділення НОК України у Львівській області. Підтримував дієві зв’язки з рідною Полтавщиною.

Нагороджений медалями ”За трудову доблесть” та «Військову доблесть».

Щирі співчуття близьким та рідним! Вічна та світла пам`ять!

Коментарі

Позначки: