Людвіг фон Мізес: від забуття до відродження
Напередодні Дня народження геніального австрійського економіста Людвіга фон Мізеса у Львові, на батьківщині теоретика та практика, відбулась міжнародна конференція.
Про це пише Четверта студія.
Захід організований завдяки УКУ, активну участь брали науковці з-за кордону та України, відвідати зустріч також мали змогу всі охочі студенти.
Австрійський неолібералізм та економічна школа давно вийшла за межі Австрії, ставши невід‘ємною складовою ідейно-грошового фундаменту багатьох розвинених країн, зокрема західних держав.
Як зазначав запрошений спікер, президент Міжнародного інституту свободи Ярослав Романчук наголосив, що після перемоги нам потрібен міцний фундамент, аби створити для себе можливості впровадження ефективних методів й показати іншим країнам приклад. А австрійська школа може стати основою для формування австро-української економічної школи.
Досвід ідей Мізеса можна вдало перенести на площину української реальності. Враховуючи, звісно ж, усі ризики та перестороги. Найбільша проблема запровадження вже перевіреної часом австрійської системи в Україні це – пострадянська сучасність.
Марксистські ідеї суттєво вплинули на теоретичну, практичну, ідейну та ціннісну сфери українського менталітету.
Очевидно, що філософсько-економічна парадигма Карла Маркса давно продемонструвала свою нежиттєздатність, неможливість існування.
“Ми не можемо тримати нове покоління на засадах марксизму», – зауважив Ярослав Романчук.
Унікальний шанс для України від австрійської школи безумовно існує, оскільки темп соціального розвитку та культурного надбання спонукає нашу країну до продуктивних змін.
Основна засада класичної австрійської економічної школи полягає у свободі, розширенню соціальних прав та грошового управління, можливість розвитку елементу індивідуалізму. Економічна наука такого спрямування є реалістичним відображенням грошового та культурного контексту.
Дмитро Колос для ІВ Четверта студія.
Коментарі
Позначки: Дмитро Колос, Львів, УКУ