На території Львівської експериментальної кераміко-скульптурної фабрики, що на вулиці Мучній, хочуть створити музейний простір. Для цього обласна організація Національної спілки художників України, якій належить фабрика, шукає інвестора.
Про це Суспільному розповів голова Львівської обласної організації спілки Ігор Гавришкевич, пише Четверта студія.
Львівська експериментальна кераміко-скульптурна фабрика розташована на вулиці Мучній. Там хочуть облаштувати музейний простір.
“Мова йде про музейний простір, де збереглися деякі творчі майстерні, в яких творилися ті скульптури. Там працювали відомі патріоти України, скульптори, зокрема такі як Сергій Литвиненко, який там відливав у бронзі пам’ятник Івану Франку, що є на могилі на Личаківському цвинтарі. Також на скульптурній фабриці працювали наші знамениті склярі. Цю пам’ять необхідно зберегти”, — каже Ігор Гавришкевич.
Створення мистецького містечка на території Львівської кераміко-скульптурної фабрики підтримує начальниця міського управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.
“Багато художників хотіли би туди повернутися, молоде покоління також зацікавлене в цьому. Це могло би бути дуже гарне мистецьке містечко. Будівлі між собою там з’єднані складною системою комунікацій. Дуже шкода би було, щоби цю територію знищили чи забудували якимись житловими будинками”, — каже Лілія Онищенко.
Однак, у створенні музейного простору можуть бути труднощі. За словами Ігоря Гавришкевича, Львівська міська рада позбавила спілку пільг на нерухомість.
“Внаслідок позбавлення пільг з 1 січня 2022 року Спілка художників буде змушена платити за свою нерухомість податок — приблизно один мільйон двісті тисяч гривень. Якщо є мета зберегти культурну спадщину, пам’ять, то немає логіки в тому, щоб накладати на нас такі великі податки”, — додає голова Львівської обласної організації Національної спілки художників України Ігор Гавришкевич.
У міській раді пояснюють, що податок на нерухомість нараховують лиш у випадку, коли є орендарі.
“Ті зобов’язання, які вони мають перед міською радою, вони не виконують. Гроші за землю вони не сплачують. Там, де здійснюється виробнича діяльність і по закону, і по нашій ухвалі від податку на нерухомість звільнені. Це як пільга. Наступного року виробничі приміщення — звільнені”, — каже членкиня міської депутатської комісії фінансів та планування бюджетів Вікторія Довжик.
Рік тому в Львові презентували виставку “Лабіринти Львівської кераміко-скульптурної фабрики”. Цей проєкт присвячений історії підприємства. Його куратором був Павло Гудімов. Чоловік каже, що досі конкретних кроків щодо створення музею не здійснили.
“Треба збиратися, думати, говорити і зрештою робити висновки, у якому форматі буде музей. Стосовно того чи можуть бути не території фабрики якісь музейні, виставкові площі – все може бути. Але я реаліст, я практик. Я бачу, що навколо того багато балачок, але конкретних кроків не зроблено. Я думаю, що вже давно можна було про це поговорити і зробити”, — каже куратор арт-проєктів Павло Гудімов.
Коментарі
Позначки: фабрика