Ті, що побачили серцем «Абетку професій»

Суспільство 15 Грудня, 2017 180

У Львові створили нестандартну аудіокнигу «Побач серцем»

Школярка Соломія Торопова з ВинникІвської загальноосвітньоі санаторної школи-інтернату настільки захопилася ідеєю озвучення казок та оповідань для незрячих діток, що ту, яка випала їй (авторства Юрія Ключа), вивчила напам’ять. Йдеться про аудіокнигу «Побач серцем», яку на основі електронного збірника казок та оповідань «Абетка професій» своїми голосами створили учні Винниківської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату і адресували її незрячим діткам.

Цей незвичний проект ще дев’ять місяців тому придумала у Львові письменниця та журналіст Олена Лань (яка зараз мешкає в Празі) під час конкурсної виставки малюнків учнів згаданої школи із Винник для майбутнього  мультфільму на казку дніпровської письменниці Еліни Заржицької  «Хоробре мишеня». Якраз тоді навесні Олена Лань курувала приїзд до Львова відомих дитячо-юнацьких письменників з Дніпра  Еліни Заржицької та Наталки Дев’ятко та їхні зустрічі із читачами у низці львівських бібліотек, шкіл, та університетів. І свої також, бо є автором казкової повісті «Бурдебач» (з українською та слов’янською демонологією в основі), яка так припадала до вподоби малим українським читачам, що навіть організовують за нею невеличкі вистави. Зокрема, такі вже відбулися у столиці та Дніпрі.

«Від весни донині вже можна було народити дитину,- жартує Олена Лань,- а ми колективно народили аудіокнигу «Побач серцем».

Річ у тім, що озвучувати мультфільм «Хоробре мишеня» малювали діти з Дніпра, а з наших теренів мали бути тільки малюнки.  І це  дуже засмутило юних винниківців. Вони хотіли озвучити казку самі. І саме в цей час Еліна Заржицька якраз закінчила упорядковувати електронний збірник «Абетка професій» – 29 казок та оповідань українських письменників на професійну тематику.  Олена Лань запропонувала директору школи-інтернату Лілії Свистович створити з нього повноцінну аудізбірку – для тих, кому це справді потрібно, дітей, що живуть винятково у світі звуків.

До речі, на недавньому представленні цієї книги в Українському католицькому університеті три з п’яти творів, фрагменти з яких можна було того дня тут почути, прозвучали у повній темряві.

«Мені здалося  важливим занурити юних акторів у світ тих дітей, для яких вони готували свій подарунок,- розповідає  ініціатор проекту Олена Лань.- Адже вміння пірнути у світ іншої людини, максимально збагнути його «інакшість» з усіма плюсами, мінусами та відмінностями, а головне  – зробити з цього правильні висновки, – це той навик, без якого побудова повноцінного суспільства неможлива. Це теж мистецтво вищого гатунку, мистецтво взаєморозуміння та співжиття. І наші діти просто зобов’язані оволодіти ним набагато краще, ніж володіємо зараз ми».

Аудіокнигу «Побач серцем» уже передали до Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій кафедри педагогіки та соціального управління Львівської Політехніки, яка якраз готує викладачів для незрячих діток та в окремі бібліотеки Львова. Отримають її також усі чотири спеціалізовані освітні заклади для незрячих дітей у Львівській області та схожі установи в інших областях України.

Фото Ярини Коваль

Коментарі

Позначки: , ,