Як новоутворена ОТГ виборола право надавати первинні медичні послуги

Новини 25 Липня, 2019 213
Як новоутворена ОТГ виборола право надавати первинні медичні послуги

Як новоутворена ОТГ виборола право надавати первинні медичні послуги

Об’єднані територіальні громади за своїми повноваженнями і фінансовими можливостями організовують на своїй території надання муніципальних послуг, використовуючи усі можливості реформи децентралізації та урядової підтримки секторальних реформ. Зокрема, надання медичних послуг. Про це пише Львівський ЦРМС.

Дуже часто утворення закладів первинної допомоги в ОТГ, у яких існують філії районних центральних лікарень, супроводжується необґрунтованим спробами районної влади передати на баланс громадам і місцеві лікарні, які обслуговували мешканців усього району, а іноді – і сусідів. Необґрутованими такі вимоги є в першу чергу через те, що громада у своїх повноваженнях має забезпечення надання мешканцям в першу чергу первинної медичної допомоги, а не спеціалізованої.

Власне така ситуація і склалася з приміщенням Бібрської лікарні. Застаріле обладнання, занедбані приміщення стали причиною того, що здебільшого мешканці громади спеціалізовані медичні послуги отримують у місті Львові.

У першому кварталі 2019 році кількість пацієнтів, які пройшли лікування в умовах стаціонару Бібрської лікарні, була настільки низькою, що заледве перевищувала чисельність персоналу лікарні. Звісно, що залишати все як є, було неможливо. Платити двічі за медичні послуги нікому не вигідно, утримувати за власні кошти громади приміщення і персонал, і в той же час віддавати їх у інші заклади, куди звертаються мешканці, не витримає жоден бюджет.

Тому керівництво громади відразу вирішило: при отриманні повноважень у сфері медичного обслуговування, перейняти виключно первинну ланку, а не цілу лікарню.

Звісно, що у такій ситуації серед населення поширилися міфи, що ОТГ хоче закрити лікарню і звільнити усіх медичних працівників.

Ретельно вивчивши усі проблеми, пов’язані із закладом, вже на другій сесії у лютому 2019 року новостворена Бібрська міська ОТГ прийняла рішення про створення комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги». Залучившись підтримкою колективу Львівського ЦРМС, який розтлумачив необхідність надання виключно первинної медичної допомоги на рівні ОТГ, керівництво громади зайняло однозначну позицію з приводу отримання повноважень медичної допомоги первинного рівня.

Щоб допомогти органу місцевого самоврядування відстояти позицію та зменшити невдоволення серед мешканців та медичного колективу, у березні 2019 року директор та радники Львівського ЦРМС провели низку просвітницьких та роз’яснювальних заходів серед медичного персоналу і мешканців Бібрки про перебіг реформи первинної медицини. Під час таких зустрічей експерти пояснювали, яким чином медична реформа пов’язана із процесом децентралізації, як наслідки реформи позначаться на ефективності надання послуг населенню та про переваги реформ.

Профільний радник з юридичних питань Андрій Гнида супроводжував ОТГ із правовими підставами рішень, оформленням документів та проведенням конкурсу на зайняття посади головного лікаря підприємства.

У квітні 2019 року на запит КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Бібрської міської ради у Львівському Центрі розвитку місцевого самоврядування підготували письмове роз’яснення, у якому пояснили вимоги чинного законодавства щодо створення підприємства первинної медицини ОТГ, питання прийняття на роботу персоналу такого підприємства, правовідносини із Перемишлянською районною лікарнею, обов’язком створити ефективну медичну мережу тощо.

Як новоутворена ОТГ виборола право надавати первинні медичні послуги

Як новоутворена ОТГ виборола право надавати первинні медичні послуги

У результаті проведених заходів громада перейняла на себе повноваження з управління первинною ланкою медицини. Новостворене КНП взяло на роботу виключно той персонал, який має змогу будувати ефективну мережу надання медичних послуг. На останній сесії Бібрської міської ради із бюджету ОТГ виділили 1,5 млн. гривень на ремонт приміщень та закупівлю необхідного обладнання амбулаторії сімейної медицини. За цей час провели аналіз мережі ФАПів, розробили план оптимізації, уклали угоду з Національною службою охорони здоров’я.

За словами секретаря Бібрської міської ради Ігоря Стаха, із поясненням, підготовленим Львівським ЦРМС, представники громади їздили на усі наради із питань передачі майна та установ, що відбувались у Перемишлянській райдержадміністрації. І все-таки добились того, що формування Центру первинної медико-санітарної допомоги відбулось на умовах ОТГ.

Головний лікар КНП ЦПМСД Бібрської міської ради Олександр Горинь твердить, що чітка позиція громади під час створення підприємства, дозволяє приймати ефективні рішення. «Ми вже частково провели оптимізацію мережі ФАПів, адже деякі із них взагалі є непотрібні, а інші, навпаки, потрібно зберігати через популярність послуг та вкладати кошти у їх розвиток. Завдяки належним стартовим можливостям, поступово ми приведемо до ладу роботу цілої мережі», – наголосив Олександр Горинь.

Бібрська міська об’єднана територіальна громада створена у 2018 році, перші вибори відбулися 23 грудня. ОТГ утворилася із шести рад. Чисельність населення громади становить майже 13 тис жителів. Площа території – 280.99 км.

 

Коментарі

Позначки: