На Львівщині відбулось засідання круглого столу на тему “Аналіз використання ПЗ в навчальному процесі: досвід, потреби, перспективи”.
Про це з місця події інформує кореспондент “Четвертої студії”.
Як зазначилось під час засідання, за останні роки в Україні з широкого вжитку вийшли російські програми: “Якщо ми хочемо збільшити контроль над використанням ПЗ, потрібно змінити це на законодавчому рівні. Яскравим прикладом цього була заборона указом Президента великих веб-сайтів на російських доменах: “Vk.com”, “Одноклассники”, “Mail.Ru” та “Яндекс”, – зазначає студент Юліан Сало.
На переконання студента, сьогодні користувачу легко отримати неліцензійне програмне забезпечення: “Найпопулярніші операційні системи сьогодні можна отримати як з безкоштовним доступом, так з платною ліцензією. Цікавим є механізм отримання ПЗ сьогодні: найбанальніший спосіб – це скачати безкоштовну ліцензію продукту; можна взяти ліцензію на навчальні потреби; можна користуватись чужим ключем продукту, або ж завантажити вже зламаний продукт”,- зазначив Юліан Сало.
До того ж, студент переконаний, що ще не всі ВНЗ України перейшли на ліцензійне програмне забезпечення: “Частина навчальних закладів України використовує ліцензійне ПЗ, бо на сьогодні є закон, який передбачає відповідальність. У Львівській політехніці я не стикався з таким, але у Чернігівському технічному університеті приблизно 15 – 20% використовують неліцензійне програмне забезпечення. В Україні не існує жорсткого контролю над програмним забезпеченням. Також студенти не розуміють різниці у роботі між ліцензійним і не ліцензійним ПЗ, бо студентам по великому рахунку байдуже, де робити лабораторну роботу”,- наголосив Юліан Сало.
Відомі компанії готові постачати ПЗ у навчальні заклади України, зокрема для навчання студентів: “Компанії очікують від студентів певної компетенції, наприклад знання “Джави” і так далі… Але є і компанії, які мають вузько спеціалізоване ПЗ. Нещодавно до нас звернулась компанія, яка готова постачати програмне забезпечення, щоб студенти на ньому вчились, а потім могли працювати”, – наголосив доцент кафедри інформаційних технологій НЛТУ України Олександр Сторожук.
Після Указу Президента про заборону російських програм, з’явились нові альтернативи: “До цього використовували у навчанні студентів програму “Парус”, але зараз указ Президента забороняє її використання. Натомість у широкому витку з’явилась програма “Sap business one”; також можна у використанні зустріти Іксель, але чомусь у курс інформатики ця програма не входить”, – наголосив Олександр Сторожук.
“Перед викладачем постає завдання: що хоче бізнес. У нас є співпраця з розробниками ПЗ, і виникає ще одна проблема – навчити студента працювати на цих програмах. Розробники ПЗ не до кінця розуміють, бо мають на меті продавати програмний продукт, але не усі студенти вміють ним користуватись. Тому сьогодні люди вибирають більш поширені програми. В Україні, за даними Державної служби статистики, на кінець 2017 року є понад 360 тисяч підприємств, частина з яких використовує найрізноманітніші системи для оподаткування. На сьогодні 65% бізнесу використовують програму “1S”. У світі існує безліч альтернатив, але вони всі надто вартісні для українців”,- зазначає доцент кафедра обліку і аналізу Воськало Володимир.
Круглий стіл відбувся на базі Інституту комп’ютерних наук і інформаційних технологій НУ “ЛП”.
Довідково:
Співробітники Служби безпеки України викрили комерційну структуру, яка за допомогою забороненого в Україні програмного забезпечення «Парус» та «Афіна», внесених до санкційних списків відповідно до Указу Президента, заволоділа базами даних та масивами інформації, що належать державним установам, військовим підрозділам і підприємствам на Львівщині.
Оперативники спецслужби встановили, що комерсанти легально обслуговували програмне забезпечення цих установ. Проте під час виконання робіт вони встановлювали заборонені програми для копіювання інформації. Використання цих шкідливих програм дало можливість зловмисникам несанкціоновано отримати доступ до інформаційно-телекомунікаційних систем понад ста державних та військових установ, підприємств та організацій.
Під час санкціонованих слідчо-розшукових дій правоохоронці виявили у комерсантів викрадені бази даних, що належать військовим частинам та державним установам регіону.
Встановлено, що копіювання масивів даних відбувалося, зокрема, через програмні засоби віддаленого керування комп’ютером «teamviewer». Враховуючи те, що програмне забезпечення «Парус» та «Афіна» поширюється та оновлюється з серверів, які територіально розташовані в РФ, через дії зловмисників створено передумови для витоку інформації з обмеженим доступом. Викрадені, за допомогою російських програм, бази даних стали доступними для країни-агресора та можуть бути використані на шкоду національній безпеці держави.
На разі, тривають слідчі дії під процесуальним керівництвом прокуратури Львівської області у межах розпочатого кримінального провадження за ст. 359 Кримінального кодексу України.
Зокрема перевіряється версія щодо передачі незаконно скопійованих даних до спецслужб країни-агресора.
Коментарі
Позначки: Львівська політехніка, Львівщина, програмне забезпечення