У Дрогобичі відбувся вечір пам’яти Ірини Фаріон

Новини 17 Березня, 2025 14

«Мова – зброя»

Цієї суботи, 15 березня, в Народному домі імені Івана Франка відбулась пам’ятна зустріч, присвячена видатній мовознавиці, політикині та громадській діячці Ірині Фаріон.

Про це пише Четверта студія з посиланням на Дрогобицьку міську раду.

Захід розпочався хвилиною мовчання на честь усіх полеглих військових та волонтера з Одеси, якого, як і Ірину Фаріон, було вбито пострілом у голову серед білого дня. Це був Дем’ян Ганул. Далі керівниця відділу культури та мистецтв управління культури і розвитку туризму Леся Татарська розповіла біографію Ірини Фаріон.

Про своє знайомство з Іриною Фаріон першим поділився міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Ірина Фаріон усе своє життя присвятила тому, щоб українство розповсюджувалось навіть у російськомовному середовищі, щоб українці, незважаючи на обставини, спілкувалися рідною мовою. І, як виявилося, за це вбивали не лише за часів петра чи катерини. За це вбивають і в сучасній Україні. Вона була українкою по духу. І цей її дух — сильний, могутній — багатьом не подобався. А ще більше його боялися. Ірина Дмитрівна любила приїжджати до Дрогобича. А Дрогобич завжди радо її приймав. І сьогодні, на цьому вечорі пам’яті, ми знову ніби побували на зустрічі з нею. Дякуємо доньці Ірини Фаріон — Софії — за те, що вона поділилася з нами спогадами, допомогла ще більше пізнати видатну мовознавицю, дізнатися про її дитинство, якою вона була мамою, бабусею. Дякуємо за все, що ви робите, щоб ім’я Ірини Фаріон не забулося, – звернувся до присутніх міський голова Тарас Кучма.

Особливою гостею зустрічі була донька Ірини Фаріон — Софія Семчишин-Особа. Вона поділилася з присутніми архівними світлинами та теплими спогадами про свою матір, розповівши, якою Ірина Дмитрівна була не лише як громадська діячка, а й у повсякденному житті: мамою, бабусею, господинею. Софія розповіла, як її мати любила проводити час з внуками та приїжджала до них на вихідні, а також, що було для неї справді важливим у житті.

Сьогодні ми перебуваємо в домі Франка, але я сподіваюся, що усі відчуваємо, що прийшли до мами в гості. І кожен з вас вийде з цього заходу, дізнавшись про неї трохи більше. Ви всі знаєте її як професора, політика, наукового діяча, надпотужного діяча сучасності, автора численних монографій. А я знаю її як маму, – зазначила Софія Семчишин-Особа.

Під час заходу присутні мали змогу поділитися спогадами про Ірину Фаріон, якою вона була у професійному житті. Серед тих, хто висловив свої думки, були депутат міської ради Михайло Задорожний та начальник управління культури і розвитку туризму Володимир Ханас.

На завершення зустрічі в фойє Народного дому можна було придбати календар пам’яті з цитатами Ірини Фаріон. Усі вилучені кошти з продажу цього календаря йдуть на підтримку 4-го батальйону «Сила Свободи» бригади наступу НГУ «Рубіж», у якому служив чоловік Софії — Василь Особа, який загинув у жовтні 2024 року на полі бою.

Захід організувало управління культури та розвитку туризму. Музичний антракт під час заходу дарував керівник народного ансамблю «Джерела Карпат» Василь Клепач.

До слова, у січні 2025 року у Дрогобичі мав відбутися форум «Культурний інтелект і мова. Ключ до розуміння», на якому Ірина Фаріон була б головною гостею. Вона дуже любила Дрогобич та часто сюди приїжджала. Приїхала б знову, якби не трагічна її смерть у липні 2024 року.

Коментарі

Позначки: , ,