Любомир Зубач: Містобуди по-новому у Львові: як це буде
Від початку вересня процес надання містобудівних умов у Львові було заблоковано. Це сталося через рішення суду. Можна дискутувати, що з ним не так, на якому етапі туди домішалися бізнес і політика, та чому міська рада подала касаційну скаргу. Але залишмо це для баталій юристів. Хай там як, але ми наближаємось до фінішу. А точніше – до нового розділу в цій містобудівній історії.
Про це пише заступник мера Львова Любомир Зубач, інформує Четверта студія.
“Нагадаю, 13 жовтня на засіданні сесії ЛМР депутати визначили спеціальним уповноваженим органом з питань видачі містобудівних умов та обмежень управління архітектури та урбаністики. Досі впродовж років це був виконавчий комітет (як у деяких містах України є і досі). Але декому публічність процесу заважала…
Відтак треба було пройти певні процедури, зокрема затвердити нове положення щодо управління. І нині маємо розпорядження міського голови та чітке розуміння, як же ми будемо видавати містобудівні документи для забудовників.
Та спочатку зроблю певний вступ-пояснення.
Містобудівна галузь мені нагадує повітряну акробатику. Я про питання балансу. Що добре забудовникові, то не завжди добре громаді. І навпаки. Один неправильний крок, втрата рівноваги – і гучний провал. Досі це було в усіх на очах, але дехто захотів заховати це в кулуарах.
Не полегшує справи і законодавство, яке стало зручним інструментом у руках великих забудовників. Їхній лобізм на державному рівні призвів до скасування пайового внеску на розвиток соціальної інфраструктури, максимального спрощення надання документації.
Місто має видавати ті самі містобуди практично всліпу – забудовник не зобов’язаний показувати своїх планів щодо майбутньої забудови. Ну ж нонсенс, але це реалії! Що хотіти, коли в нас досі діє законодавча норма часів Януковича про обмеження участі громадськості у прийнятті рішень?..
Містобуди – де-факто єдиний документ, яким визначаються вихідні дані на будівництво. І лише на цьому етапі місто може бодай спитати і поцікавитись намірами забудовників, скоригувати розмір чи характер забудови. А далі – і держава про це подбала! – вільне плавання будівельників і питання їхньої добросовісності.
Тому власне у питанні видачі містобудів питання публічності – пріоритет. Важливо зберегти прозорість та відкритість процесу. Звичайно, тільки згідно з нормами чинного законодавства. Вважаю, це саме той балансир – жердина в канатохідця, за допомогою якої можна втримати рівновагу.
Зараз часто чую про зрозумілі правила гри, однакові стандарти для всіх, за якими більшість забудовників Львова висловлюють готовність працювати.
Ось вони – будь ласка👇
Є цифровізована «Дія», куди всі забудовники подають документацію на затвердження. І є міське управління архітектури, яке вирішує, чи є законні підстави видавати містобудівні умови і обмеження.
І водночас є громада. Тому, щоби забезпечити публічність і гарантувати соціально-економічний та інфраструктурний розвиток міських територій, управління архітектури не рідше ніж раз на тиждень на відкритому засіданні виконкому буде інформувати про звернення компаній щодо надання містобудівних умов. І обов’язково про ті, що стосуються допустимих видів забудови. Особливо, якщо це буде критично для соціальної, інженерної чи транспортної інфраструктури території.
Звісно, залишаємо практику виїзних засідань виконкому з представниками громадськості на критичні чи конфліктні об’єкти проєктування. І, безумовно, управління архітектури аналізуватиме, чи враховує майбутня забудова всі пункти із затверджених торік у Львові нових стандартів будівництва – щодо укриттів, паркування, внутрішніх подвір’їв, озеленення тощо.
Так було й раніше? Приблизно. Змінилося прізвище, чий підпис буде стояти на виданих документах. А ще – до видачі дозволу на будівництво Міська інспекція держархбудконтролю та інші міські служби звертатимуть увагу, чи враховано всі рекомендації та протокольні доручення, озвучені після заслуханої інформації на виконкомі.
Стартуємо відразу по тому, як Дія оформить головному архітектору право на підпис.
Буде складно і будуть проблеми. Будьмо відверті, є окремі будівельні компанії, які хочуть отримати максимальний зиск і жодним чином не бажають враховувати інтереси громади. На щастя, у Львові таких небагато, але вони є.
Саме ці забудовники та їхні лобісти будуть пробувати використовувати тиск та подавати в суди, щоб зобов’язувати до прийняття певних рішень. Що ж, будемо боротися в юридичній площині та максимально інформувати львів’ян про все, що відбувається. А ще – стежити за руками, щоби гра була чесною і в інтересах громади”, – написав Зубачч.
Коментарі
Позначки: Львів, Любомир Зубач, містобудівні умови, містобудівні умови та обмеження