Депутатський корпус висловився за доцільність перегляду пенсійної реформи – ухвалено звернення
Депутати Львівської облради на позачерговому засіданні прийняли звернення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо доцільності перегляду пенсійної реформи.
Про це пише Четверта студія з посиланням на прес-службу облради.
«Топ-тема декількох останніх тижнів, поруч з війною – підвищення пенсій. Ми, депутати Львівської обласної ради, вважаємо, що таке підвищення важливе та правильне, адже в умовах погіршення соціально-економічного стану більшості населення України, до якого спричинила російська агресія, пенсійна тема набуває особливої актуальності.
Однак, проблема пенсійного забезпечення набагато складніша, аніж підняття нинішніх виплат. Ми сьогодні живемо за пенсійною реформою, яка була запроваджена під час президентства Віктора Януковича у 2011 році та ухвалена парламентською більшістю, що складалася переважно з представників «Партії Регіонів».
Автором та обличчям реформи виступив тодішній Віце-прем’єр з соціальної політики Сергій Тігіпко. Навзамін, за ухвалення згаданої реформи, Україна, нагадаємо, отримала від МВФ черговий транш.
Пенсійну реформу Азарова-Тігіпка критикувала опозиція, економісти, суспільство, адже було збільшено пенсійний вік і страховий стаж, необхідний для отримання пенсії. Це було зроблено попри той факт, що за тривалістю життя Україна ще до війни займала 158 місце у світі. Війна ж однозначно погіршила цю демографію.
Пенсійна реформа не покращила матеріального стану пенсіонерів. До прикладу, у 2017 році в Україні було запроваджено її черговий етап, який нібито мав бути спрямований на підвищення рівня пенсійних виплат, але призвів до зменшення їх фактичного розміру. Зменшення пенсії відбулося внаслідок того, що у формулі, за якою розраховуються пенсії, змінено коефіцієнт страхового стажу з 1,35% на 1%.
Окрім зменшення розміру пенсії, реформа призвела до того, що отримати пенсію зможуть не всі. Страховий стаж поступово зростає і у 2028 році має становити 35 років. У разі відсутності необхідного страхового стажу пенсійну виплату можна буде отримати після 65 років. Але для цього потрібно мати мінімум 15 років страхового стажу.
Відтак, у майбутньому зростатиме кількість пенсіонерів, які при виході на пенсію не матимуть права на мінімальну гарантовану пенсію. Єдиним захистом для цих осіб буде соціальна допомога з урахуванням матеріального становища. При цьому така державна соціальна допомога буде поступово зменшуватися порівняно з мінімальною пенсією. Також внаслідок збільшення пенсійного віку до пенсії доживатиме менше громадян.
Експерти застерігають, що в недалекому майбутньому ми отримаємо чимало людей, які у важких українських реаліях або не спромоглися заробити на пенсію, або просто не дожили до неї. Наголошуємо, що здійснювати накопичення в недержавні пенсійні фонди не всі мають змогу.
Українські пенсійні новації критикують представниками таких провідних міжнародних організацій як Світовий банк та Міжнародна організація праці, які зокрема вказують на те, що Пенсійна реформа загрожує добробуту українських громадян, особливо під час криз.
Відтак, звертаємося з проханням про створення відповідної комісії, яка включатиме фахівців, експертів, які переглянули б всі нововведення в системі пенсійного забезпечення та запропонували зміни, необхідні для матеріального захисту пенсіонерів. Проблему пенсійного забезпечення, однозначно, загострила нинішня війна, відтак це те питання, яке не варто відкладати на завтра», – йдеться у зверненні.
Коментарі
Позначки: Львівська обласна рада, пенсійна реформа