У Львові відреставрують чотири історичні вітражі з будинку на Князя Романа

Новини 24 Вересня, 2022 241

У Львові розпочали реставрувати понад 100-річні вітражі, виготовлені у майстерні Станіслава-Габріеля Желенського.

Про це повідомляє Львівська міська рада, пише “Четверта студія”.

“Ці 4 вітражі демонтували зі сходової клітки будинку-пам’ятки місцевого значення, що на вул. Кн.Романа, 34, ще в перші дні війни, та перенесли до сховища. Скляні конструкції є у поганому стані, кожна з них має втрачені фрагменти. Тож повертати їх у первісному вигляді на сходову клітку неможливо. В управлінні охорони історичного середовища міськради почали пошук міжнародних донорів, які б профінансували реставрацію. І знайшли підтримку у фонді ALIPH. Після відновлення та доповнення втрачених елементів вітражі повернуть на місце”, – йдеться у повідомленні.

«З початку війни ми почали захищати вітражі на різних об’єктах. Індивідуально підходили до кожного: десь закривали захисними конструкціями, аби вберегти від можливих обстрілів чи ударної хвилі. А деякі нам довелося демонтувати і перенести в безпечне місце. І ось ці вітражі з вулиці Князя Романа ще донедавна були у сховищах. Вони потребують найбільшого втручання, бо є у поганому стані. Зараз реставраційні роботи виконуємо тільки за кошти спонсорів, або міжнародних донорів. І ми дуже вдячні фонду ALIPH, який звернув увагу на Львів та допомагає нам», – зазначила начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.

Як наголосила посадовиця, у кожному з вітражів частина нижніх фрагментів  втрачена, їх треба доробляти. І було два варіанти: замінити втрачене білим склом, чи все таки доповнити абстрактний малюнок. Наразі схиляються до другого варіанту.

«Що там було зображено – не відомо. Ми радилися, і ще будемо питати у фахівців  – що робити: чи дофантазувати, чи просто дати біле скло, бо є такий метод, коли не відомо, що там було зображено. На жаль, ми не маємо доступу до архівів фабрики Желенського. Але ми все-таки думаємо, що для естетичного вигляду вітраж слід доповнити. Думаю, майстриня впорається з завданням, і вітраж знову стане окрасою будинку. До речі, там дуже активні мешканці. Допомагали нам з демонтажем вітражів і дуже турбуються про них», – розповіла Лілія Онищенко.

Роботи з відновлення вітражів виконує реставраторка Марія Шумська-Барвінок. Вона зазначила, що тривалість робіт залежить не від розмірів, а від стану чи особливостей вітража. «Якщо не дуже пошкоджений, то можна зробити і за кілька днів. А є складні тріщини, однією я можу займатися 2-3 дні. Це не кажучи вже про укріплення, чищення та все решта. Це дуже індивідуально і дуже по-різному», – розповіла майстриня.

Закінчити реставраційні роботи мають до кінця цього року. Але, як запевнила реставраторка, вітражі повернуть у будинок ще до початку грудня.

Нагадаємо, за фінансового сприяння фонду ALIPH у Львові уже відновили вітраж із церкви св.Іоана Золотоустого. Невдовзі його планують повернути на фасад храму та закрити спеціальним захисним склом.

Львівська міська рада: https://city-adm.lviv.ua/news/culture/architecture-and-historic-heritage/293262-u-lvovi-vidrestavruyut-shche-chotiri-tsinni-vitrazhi-video

Коментарі

Позначки: ,