У Львові зареєстрували петицію із вимогою демонтувати пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту (ВІДЕО)

Галерея 08 Вересня, 2021 363

У Львові зареєстрували петицію із вимогою демонтувати пам'ятник Францу Ксаверу Моцарту

Відразу дві петиції зареєстрували у Львові щодо демонтажу скульптури Францу Ксаверу Моцарту. Її встановили на площі Маланюка 26 серпня. За цей час одна петиція вже набрала 150 голосів, інша — один. Чому пам’ятник хочуть демонтувати та що про нього кажуть мистецтвознавці, дізнавалося Суспільне, пише Четверта студія.

Зовнішній вигляд пам’ятника виклав суперечки серед львів’ян. Одною із тих, хто вважає, що пам’ятник Моцарту не має стояти на площі Маланюка є Наталія Криничанка. Вона зареєструвала петицію про демонтаж скульптури вранці 30 серпня.

У Львові зареєстрували петицію із вимогою демонтувати пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту

У Львові зареєстрували петицію із вимогою демонтувати пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту

У Львові зареєстрували петицію із вимогою демонтувати пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту

У Львові зареєстрували петицію із вимогою демонтувати пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту

“Я вважаю, що цей простір Львова, він належить нам всім. Це не є приватна територія, чийсь город чи садочок чи навіть подвір’я музею. Ніхто не проти самого пам’ятника, але де він має бути, як він має бути належно оформлений, оцінений і пояснений це вже інше питання”, — каже Наталія Криничанка.

Творець скульптури австрійський скульптор Себастьян Швайкерт. На відкритті він розповів про скульптуру:

“Франц Ксавер Моцарт з великою перукою, що символізує батька, яка завжди була йому завелика. У 16 років він поїхав із Відня і нікому про це не сказав і 30 років прожив у Галичині, тут у Львові. Він був громадянином цього міста, тому він стоїть тут без постаменту. Стоїть на рівні з громадянами міста. Він тут писав музику і я сподіваюся, що він мене вибачить, що я зобразив його в такому вигляді”.

Також Швайкерт пояснив, що портрет Франца Ксавера Моцарта символізує зміну мистецьких епох. На його колінах митець відтворив ноти улюбленої п’єси. А танцювальна поза та театральний диригентський жест символізують кар’єрний ріст Моцарта молодшого від капельмейстра, тобто керівника оркестру до головного диригента Цісарсько-королівського привілейованого міського театру.

Мистецтвознавець Богдан Шумилович каже, що ця скульптура зробила свою місію, адже викликала зацікавлення мистецтвом серед громади.

“Я думаю він вже би мав стояти. Це погана ідея, щось зносити в черговий раз. Цей пам’ятник стоїть, він вмикає у людей мислення та емоції. Хтось ностальгійно, хтось агресивно, хтось проєктивно, але він робить те, що має робити твір мистецтва. Він включає спільноту і це добре”, — пояснює мистецтвознавець.

Щодо вигляду пам’ятника і проблематики каже:

“Люди не знають цінностей джедаїв. Вони не дуже вчилися. Вони бачать якусь таку форму глини, і зразу починають про ці базові асоціації писати. Але це означає одне – люди неосвічені. Не знають, що таке мистецтво. Не читають книжок, не читають альбомів. Вони звикли, що дерево має виглядати як дерево”, — каже мистецтвознавець Богдан Шумилович.

Аби петицію про демонтаж пам’ятника розглянули місцеві депутати потрібно, щоб її підписали 500 львів’ян. Якщо за 60 днів її не підпишуть, то пам’ятник залишиться на площі Маланюка без змін.

Коментарі

Позначки: , ,